My Favorite Movies


  fb519356516's Rating My Rating
1
The Faculty (1998,  R)
2
The Cell (2000,  R)
3
50 First Dates (2004,  PG-13)
4
Empire Records (1995,  PG-13)
5
Girl, Interrupted (1999,  R)
6
Gone With the Wind (1939,  G)
7
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
8
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
9
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
10
Pretty Woman (1990,  R)
11
Secret Window (2004,  PG-13)
12
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
13
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
14
The Butterfly Effect (2004,  R)
15
The Fifth Element (1997,  PG-13)
16
The Prestige (2006,  PG-13)
17
The Silence of the Lambs (1991,  R)
18
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
19
The Terminator (1984,  R)
20
The Wizard of Oz (1939,  G)
21
Titanic (1997,  PG-13)
22
There's Something About Mary (1998,  R)
23
X-Men (2000,  PG-13)
24
Entrapment (1999,  PG-13)
25
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
26
Sweet November (2001,  PG-13)
27
Reindeer Games (Deception) (2000,  R)
28
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
29
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
30
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
31
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
32
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
33
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
34
Poltergeist (1982,  PG)
35
Poltergeist III (1988,  PG-13)
36
Poltergeist II: the Other Side (1986,  PG-13)
37
Poltergeist:The Legacy (,  R)
38
Hellraiser - Bloodline (1996,  R)
39
Hellraiser - Deader (2005,  R)
40
Hellraiser VI - Hellseeker (2002,  R)
41
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
42
Hellraiser - Inferno (2000,  R)
43
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
44
Hellraiser: Prophecy (2006,  Unrated)
45
Hellraiser (1987,  R)
46
Stephen King's The Shining (,  Unrated)
47
The Omen (2006,  R)
48
Omen IV - The Awakening (1991,  Unrated)
49
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
50
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
51
Cube (1998,  R)
52
Cube 2 - Hypercube (2003,  R)
53
Cube Zero (2004,  R)
54
My Stepmother Is an Alien (1988,  PG-13)
55
The Langoliers (1995,  PG-13)
56
Next (2007,  PG-13)
57
Snow Queen (2002,  Unrated)
58
Species (1995,  R)
59
Species II (1998,  R)
60
Species III (2004,  R)
61
Species: The Awakening (2007,  Unrated)
62
Hannibal (2001,  R)
63
Hannibal Rising (2007,  R)
64
National Lampoon's Thanksgiving Family Reunion (National Lampoon's Holiday Reunion) (2004,  PG-13)
65
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
66
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
67
American Beauty (1999,  R)
68
Gattaca (1997,  PG-13)
69
Undermind (At the End of the Day) (2003,  Unrated)
70
The Machinist (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments