My Favorite Movies


  fb519728982's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
Almost Famous (2000,  R)
3
Aliens (1986,  R)
4
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
5
American Beauty (1999,  R)
6
American History X (1998,  R)
7
American Psycho (2000,  R)
8
Apocalypse Now (1979,  R)
9
Babel (2006,  R)
10
Back to the Future (1985,  PG)
11
Back to the Future Part II (1989,  PG)
12
Batman (1989,  PG-13)
13
Batman Begins (2005,  PG-13)
14
Big Fish (2003,  PG-13)
15
Blow (2001,  R)
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
17
Clerks (1994,  R)
18
Clerks II (2006,  R)
19
Closer (2004,  R)
20
Dazed and Confused (1993,  R)
21
Disturbia (2007,  PG-13)
22
Donnie Darko (2001,  R)
23
Empire Records (1995,  PG-13)
24
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
25
Face/Off (1997,  R)
26
Fargo (1996,  R)
27
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
28
Fight Club (1999,  R)
29
Full Metal Jacket (1987,  R)
30
GoodFellas (1990,  R)
31
High Fidelity (2000,  R)
32
Hostel (2006,  R)
33
I Am Sam (2002,  PG-13)
34
Jarhead (2005,  R)
35
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
36
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
37
Jurassic Park (1993,  PG-13)
38
Little Miss Sunshine (2006,  R)
39
Lost In Translation (2003,  R)
40
Mallrats (1995,  R)
41
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
42
Nacho Libre (2006,  PG)
43
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
44
Old School (2003,  R)
45
Pulp Fiction (1994,  R)
46
Reservoir Dogs (1992,  R)
47
Rushmore (1998,  R)
48
Shaun of the Dead (2004,  R)
49
Spider-Man (2002,  PG-13)
50
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
51
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
52
Stand by Me (1986,  R)
53
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
54
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
55
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
56
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
57
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
58
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
59
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
60
Superman Returns (2006,  PG-13)
61
Taxi Driver (1976,  R)
62
Thank You For Smoking (2006,  R)
63
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
64
The Big Lebowski (1998,  R)
65
The Departed (2006,  R)
66
The Exorcist (1973,  R)
67
The Fifth Element (1997,  PG-13)
68
The Godfather (1972,  R)
69
The Godfather, Part II (1974,  R)
70
The Godfather, Part III (1990,  R)
71
The Goonies (1985,  PG)
72
The Hills Have Eyes (2006,  R)
73
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
74
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
75
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
76
The Lost Boys (1987,  R)
77
The Matrix (1999,  R)
78
The Prestige (2006,  PG-13)
79
The Wizard of Oz (1939,  G)
80
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
81
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
82
Trainspotting (1996,  R)
83
Training Day (2001,  R)
84
V for Vendetta (2006,  R)
85
Walk the Line (2005,  PG-13)
86
Zoolander (2001,  PG-13)
87
Adaptation (2002,  R)
88
In the Name of the Father (1993,  R)
89
The Age of Innocence (1993,  PG)
90
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
91
Eversmile, New Jersey (1989,  PG)
92
The Crucible (1996,  PG-13)
93
My Left Foot (1989,  R)
94
The Ballad of Jack and Rose (2005,  R)
95
The Last of the Mohicans (1992,  R)
96
There Will Be Blood (2007,  R)
97
Italianamerican (1974,  Unrated)
98
The Key to Reserva (2007,  Unrated)
99
Raging Bull (1980,  R)
100
Brando: The Documentary (2007,  Unrated)
101
The King of Comedy (1983,  PG)
102
Mean Streets (1973,  R)
103
Quiz Show (1994,  PG-13)
104
Gangs of New York (2002,  R)
105
The Aviator (2004,  PG-13)
106
The Last Waltz (1978,  R)
107
Casino (1995,  R)
108
Psycho (1960,  R)
109
The 39 Steps (1935,  PG)
110
Easy Virtue (1927,  Unrated)
111
Expecting Mercy (2004,  R)
112
Spellbound (1945,  Unrated)
113
The Wrong Man (1957,  Unrated)
114
The Birds (1963,  PG-13)
115
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
116
Lolita (1962,  Unrated)
117
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
118
Spartacus (1960,  PG-13)
119
Barry Lyndon (1975,  PG)
120
The Shining (1980,  R)
121
A Clockwork Orange (1971,  R)
122
Werewolves On Wheels (1971,  R)
123
Magnolia (1999,  R)
124
Boogie Nights (1997,  R)
125
Punch-Drunk Love (2002,  R)
126
Odd Jobs (Summer Jobs) (1986,  PG-13)
127
Class (1983,  R)
128
Being John Malkovich (1999,  R)
129
Say Anything... (1989,  PG-13)
130
The Work of Director Michel Gondry (2003,  Unrated)
131
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
132
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
133
The Darjeeling Limited (2007,  R)
134
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
135
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
136
Bottle Rocket (1996,  R)
137
Broken Flowers (2005,  R)
138
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
139
Videodrome (1983,  R)
140
The Fly (1986,  R)
141
Crash (1996,  NC-17)
142
Dead Ringers (1988,  R)
143
A History of Violence (2005,  R)
144
Eastern Promises (2007,  R)
145
L' Enfant Sauvage (The Wild Child) (1970,  G)
146
La Chambre Verte (The Green Room) (1979,  PG)
147
La Nuit Américaine (Day for Night) (The American Night) (1973,  PG)
148
Day for Night (La Nuit américaine) (,  PG)
149
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) (1977,  R)
150
The Story of Adele H (L'Histoire d'Adèle H.) (1975,  PG)
151
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
152
Jules and Jim (1962,  Unrated)
153
Le Dernier Métro (The Last Metro) (1980,  PG)
154
The Woman Next Door (1981,  R)
155
Baisers Volés (Stolen Kisses) (1968,  R)
156
Mississippi Mermaid (La Sirène du Mississipi) (1969,  PG)
157
Confidentially Yours (,  Unrated)
158
Les Mistons (1958,  Unrated)
159
Vivement dimanche! (Finally, Sunday)(Confidentially Yours) (1983,  PG)
160
Le Fantôme d'Henri Langlois (Henri Langlois: The Phantom of the Cinematheque) (2004,  Unrated)
161
La Mariée était en Noir (The Bride Wore Black) (1968,  Unrated)
162
L' Argent de Poche (Pocket Money) (Small Change) (1976,  PG)
163
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) (1960,  Unrated)
164
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
165
La Peau douce (The Soft Skin) (1964,  Unrated)
166
Domicile Conjugal (Bed & Board) (1970,  PG)
167
Une belle fille comme moi (A Gorgeous Bird Like Me)(Such a Gorgeous Kid Like Me) (1972,  R)
168
L'Amour en fuite (Love on the Run) (1978,  PG)
169
Home Movies (1980,  PG)
170
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) (2009,  R)
171
Talk of Angels (1998,  PG-13)
172
Gangland: Bullets Over Hollywood (2005,  Unrated)
173
800 Bullets (,  Unrated)
174
Brian De Palma, l'incorruptible, (The Life of Brian) (2002,  Unrated)
175
Scarface (1983,  R)
176
Scent of a Woman (1992,  R)
177
Donnie Brasco (1997,  R)
178
Carlito's Way (1993,  R)
179
Heat (1995,  R)
180
Dog Day Afternoon (1975,  R)
181
Miami Vice (2006,  R)
182
Collateral (2004,  R)
183
La Vida secreta de las palabras (The Secret Life of Words) (2006,  Unrated)
184
Guinevere (1999,  R)
185
The Life Before This (1999,  R)
186
Go (1999,  R)
187
Panic Room (2002,  R)
188
Zodiac (2007,  R)
189
Seven (Se7en) (1995,  R)
190
Full Frontal (2002,  R)
191
The Game (1997,  R)
192
Kika (1994,  Unrated)
193
Viva Pedro (2006,  Unrated)
194
Folle... folle... fólleme Tim! (1978,  Unrated)
195
Homenaje (1975,  Unrated)
196
Sueño, o la estrella (1975,  Unrated)
197
Volver (2006,  R)
198
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
199
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
200
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto) (1995,  R)
201
Etz Hadomim Tafus (Under the Domim Tree) (1994,  Unrated)
202
A Scanner Darkly (2006,  R)
203
SubUrbia (1997,  R)
204
Before Sunset (2004,  R)
205
Zerkalo (The Mirror) (1975,  Unrated)
206
Ubiytsy (The Killers) (1958,  Unrated)
207
Stalker (1979,  Unrated)
208
Nostalghia (1983,  Unrated)
209
Regi Andrej Tarkovskij (Directed by Andrei Tarkovsky) (1988,  Unrated)
210
Ivanovo detstvo (Ivan's Childhood)(My Name Is Ivan)(The Youngest Spy) (1962,  Unrated)
211
Offret (The Sacrifice) (1986,  PG)
212
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
213
Moscow Elegy (Moskovskaya elegiya) (2000,  Unrated)
214
Katok i Skripka (The Steamroller and the Violin)(The Skating Rink and the Violin) (1962,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments