My Favorite Movies

  fb519788681's Rating My Rating
1
Takeshis' (2005,  Unrated)
Click to Rate
2
Cache (Hidden) (2005,  R)
Click to Rate
3
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
Click to Rate
4
Women on the Verge of a Nervous Breakdown (Mujeres al borde de un ataque de nervios) (1988,  R)
Click to Rate
5
Underground (1995) (1995,  Unrated)
Click to Rate
6
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2000,  PG)
Click to Rate
7
City of God (2003,  R)
Click to Rate
8
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
9
Il Caimano (2006,  Unrated)
Click to Rate
10
Nassereddin Shah, Actor-e Cinema (Once Upon a Time, Cinema) (1992,  Unrated)
Click to Rate
11
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
12
Mean Streets (1973,  R)
Click to Rate
13
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
14
Babel (2006,  R)
Click to Rate
15
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
16
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
17
Kantoku - Banzai! (Glory to the Filmmaker!) (2007,  Unrated)
Click to Rate
18
No Country for Old Men (2007,  R)
Click to Rate
19
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
20
All About My Mother (Todo sobre mi madre) (1999,  R)
Click to Rate
21
Volver (2006,  R)
Click to Rate
22
Silent Light (Stellet Licht) (2007,  Unrated)
Click to Rate
23
Crime Novel (Romanzo criminale) (2005,  Unrated)
Click to Rate
24
Close-up (1990,  Unrated)
Click to Rate
25
The Fireman's Ball (1967,  Unrated)
Click to Rate
26
Obsluhoval Jsem Anglického Krále (I Served the King of England) (2008,  R)
Click to Rate
27
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
Click to Rate
28
Sonatine (Sonachine) (1993,  R)
Click to Rate
29
Mona Lisa (1986,  R)
Click to Rate
30
Breakfast on Pluto (2005,  R)
Click to Rate
31
The Crying Game (1992,  R)
Click to Rate
32
Closely Watched Trains (1966,  Unrated)
Click to Rate
33
La Haine (Hate) (1995,  R)
Click to Rate
34
Eternity and a Day (1999,  Unrated)
Click to Rate
35
To Meteoro vima tou pelargou (The Suspended Step of the Stork) (1991,  Unrated)
Click to Rate
36
Johnny Gaddaar (2007,  Unrated)
Click to Rate
37
No Smoking (2007,  Unrated)
Click to Rate
38
Kaun (Thriller) (Evaru) (1999,  Unrated)
Click to Rate
39
Jackie Brown (1997,  R)
Click to Rate
40
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1965,  Unrated)
Click to Rate
41
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1960,  Unrated)
Click to Rate
42
Happy Together (1997,  Unrated)
Click to Rate
43
Dancer in the Dark (2000,  R)
Click to Rate
44
Laberinto de pasiones (Labyrinth of Passion) (1982,  Unrated)
Click to Rate
45
Chinatown (1974,  R)
Click to Rate
46
My Cousin Vinny (1992,  R)
Click to Rate
47
The Idiots (2000,  R)
Click to Rate
48
Dog Day Afternoon (1975,  R)
Click to Rate
49
Dogville (2003,  R)
Click to Rate
50
Hukkle (2001,  Unrated)
Click to Rate
51
4 Months, 3 Weeks and 2 Days (4 luni, 3 saptamini si 2 zile) (2007,  Unrated)
Click to Rate
52
Pretty Village, Pretty Flame (1996,  Unrated)
Click to Rate
53
Le Deuxième Souffle (The Second Wind) (2007,  Unrated)
Click to Rate
54
The Man From London (A Londani Ferfi) (2007,  Unrated)
Click to Rate
55
California Dreamin' (Nesfarsit) (2007,  Unrated)
Click to Rate
56
Bhuvan Shome (Mr. Shome) (1969,  Unrated)
Click to Rate
57
The Chess Players (Shatranj Ke Khiladi) (2003,  Unrated)
Click to Rate
58
Manorama Six Feet Under (2007,  Unrated)
Click to Rate
59
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Click to Rate
60
When Father Was Away on Business (Otac na sluzbenom putu) (1985,  R)
Click to Rate
61
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) (2006,  PG)
Click to Rate
62
That Obscure Object of Desire (Cet obscur objet du désir) (1977,  R)
Click to Rate<