My Favorite Movies


  fb519822504's Rating My Rating
1
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
2
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
3
Little Miss Sunshine (2006,  R)
4
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
5
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
7
Pulp Fiction (1994,  R)
8
Requiem for a Dream (2000,  R)
9
School of Rock (2003,  PG-13)
10
Seven (Se7en) (1995,  R)
11
Shrek (2001,  PG)
12
Sin City (2005,  R)
13
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
14
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
15
The Big Lebowski (1998,  R)
16
The Breakfast Club (1985,  R)
17
The Exorcist (1973,  R)
18
The Godfather (1972,  R)
19
The Godfather, Part II (1974,  R)
20
The Green Mile (1999,  R)
21
The Lord of the Rings (1978,  PG)
22
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
23
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
24
The Lost Boys (1987,  R)
25
The Matrix (1999,  R)
26
The Pianist (2002,  R)
27
The Ring (2002,  PG-13)
28
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
29
There's Something About Mary (1998,  R)
30
When Harry Met Sally (1989,  R)
31
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
32
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
33
Full Metal Jacket (1987,  R)
34
Trainspotting (1996,  R)
35
The Shawshank Redemption (1994,  R)
36
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
37
Saving Private Ryan (1998,  R)
38
The Shining (1980,  R)
39
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
40
Alien (1979,  R)
41
Lost In Translation (2003,  R)
42
High Fidelity (2000,  R)
43
Apocalypse Now (1979,  R)
44
Sleepy Hollow (1999,  R)
45
Reservoir Dogs (1992,  R)
46
About a Boy (2002,  PG-13)
47
American Beauty (1999,  R)
48
Stand by Me (1986,  R)
49
Fight Club (1999,  R)
50
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
51
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
52
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
53
The Trip (1967,  R)
54
Tideland (2006,  R)
55
Voces inocentes, (Innocent Voices) (2005,  R)
56
Krasnaya Palatka (The Red Tent) (1969,  G)
57
Full Metal Village (2006,  Unrated)
58
The Mirror (Zerkalo) (White, White Day) (,  Unrated)
59
Chungking Express (1996,  PG-13)
60
Kautokeino-opprøret (The Kautokeino Rebellion) (2008,  Unrated)
61
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
62
Casablanca (1943,  PG)
63
Modern Times (1936,  Unrated)
64
The Gold Rush (1925,  Unrated)
65
Marnie (1964,  PG)
66
Psycho (1960,  R)
67
Vertigo (1958,  PG)
68
They Call Me Trinity (Lo chiamavano Trinità) (1970,  G)
69
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
70
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
71
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
72
Badlands (1973,  PG)
73
The Little Girl Who Lives Down the Lane (1976,  PG)
74
Cat People (1942,  Unrated)
75
The Wizard of Oz (1939,  G)
76
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
77
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
78
About Schmidt (2002,  R)
79
Adam's Rib (1949,  Unrated)
80
Adaptation (2002,  R)
81
The African Queen (1951,  Unrated)
82
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
83
Blazing Saddles (1974,  R)
84
Kukushka (The Cuckoo) (2003,  PG-13)
85
Izgnanie (The Banishment) (2007,  Unrated)
86
Garpastum (2005,  Unrated)
87
Aleksandr Nevskiy (Alexander Nevsky) (1938,  Unrated)
88
Aliens (1986,  R)
89
All the President's Men (1976,  R)
90
Amadeus (1984,  R)
91
America, America (The Anatolian Smile) (1963,  Unrated)
92
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
93
Der Amerikanische Freund (The American Friend) (1977,  Unrated)
94
American Graffiti (1973,  PG)
95
American Movie (1999,  R)
96
Amores Perros (2001,  R)
97
Au Revoir Les Enfants (1987,  PG)
98
Barry Lyndon (1975,  PG)
99
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara (2003,  PG-13)
100
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
101
A Clockwork Orange (1971,  R)
102
The Crying Game (1992,  R)
103
Delicatessen (1991,  R)
104
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
105
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
106
The Deer Hunter (1978,  R)
107
Dirty Harry (1971,  R)
108
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
109
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
110
East of Eden (1955,  PG)
111
The Full Monty (1997,  R)
112
Gone With the Wind (1939,  G)
113
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
114
Hair (1979,  PG)
115
In the Heat of the Night (1967,  Unrated)
116
Jean De Florette (1986,  PG)
117
Kiss of the Spider Woman (1985,  R)
118
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
119
Lolita (1962,  Unrated)
120
Gilda (1946,  PG)
121
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) (1953,  Unrated)
122
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
123
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
124
Blow (2001,  R)
125
Sin noticias de Dios (Don't Tempt Me) (2003,  R)
126
Volver (2006,  R)
127
The Hi-Lo Country (1998,  R)
128
Babel (2006,  R)
129
Goya's Ghosts (2007,  R)
130
Alatriste (2006,  Unrated)
131
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
132
Collateral (2004,  R)
133
No Country for Old Men (2007,  R)
134
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
135
The Three Burials of Melquiades Estrada (2006,  R)
136
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
137
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
138
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
139
Dead Man Walking (1995,  R)
140
Thelma & Louise (1991,  R)
141
The Client (1994,  PG-13)
142
Rumble Fish (1983,  R)
143
True Romance (1993,  R)
144
The Witches of Eastwick (1987,  R)
145
Dangerous Liaisons (1988,  R)
146
Colors (1988,  R)
147
Casualties of War (1989,  R)
148
The Pledge (2001,  R)
149
The Weight of Water (2001,  R)
150
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
151
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
152
Tootsie (1982,  PG)
153
Novocaine (2001,  R)
154
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
155
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
156
The Salton Sea (2002,  R)
157
Alexander (2004,  R)
158
Birth (2004,  R)
159
The Others (2001,  PG-13)
160
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
161
Dogville (2003,  R)
162
To Die For (1995,  R)
163
Birthday Girl (2002,  R)
164
The Human Stain (2003,  R)
165
Top Secret! (1984,  PG)
166
Red Dragon (2002,  R)
167
The Silence of the Lambs (1991,  R)
168
The Piano (1993,  R)
169
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
170
Bad Lieutenant (1992,  R)
171
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
172
Clockers (1995,  R)
173
Taxi Driver (1976,  R)
174
Little Man Tate (1991,  PG)
175
Nell (1994,  PG-13)
176
The Accused (1988,  R)
177
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
178
Romancing the Stone (1984,  PG)
179
Traffic (2000,  R)
180
Basic Instinct (1992,  R)
181
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
182
Gangs of New York (2002,  R)
183
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
184
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
185
Ed Wood (1994,  R)
186
Cry Baby (1990,  PG-13)
187
My Left Foot (1989,  R)
188
The Crucible (1996,  PG-13)
189
The Last of the Mohicans (1992,  R)
190
Raising Arizona (1987,  PG-13)
191
Moonstruck (1987,  PG)
192
Birdy (1984,  R)
193
8 1/2 (1963,  Unrated)
194
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
195
The Lacemaker (La Dentelliere) (1977,  Unrated)
196
Dancer in the Dark (2000,  R)
197
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
198
Phone Booth (2003,  R)
199
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
200
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
201
Close-up (1999,  R)
202
Ta'm e Guilass (Taste of Cherry) (1998,  Unrated)
203
Safety Last! (1923,  Unrated)
204
The Kid (1921,  Unrated)
205
The Great Escape (1963,  Unrated)
206
Papillon (1973,  R)
207
Love Story (1970,  PG)
208
La Strada (The Road) (1954,  PG)
209
The Life and Death of Peter Sellers (2004,  Unrated)
210
The Pink Panther (1963,  Unrated)
211
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
212
Scarface (1983,  R)
213
Giant (1956,  G)
214
House of Wax (1953,  PG)
215
Birdman of Alcatraz (1962,  Unrated)
216
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
217
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
218
Spartacus (1960,  PG-13)
219
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
220
Cleopatra (1963,  Unrated)
221
La Bamba (1987,  PG-13)
222
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
223
How To Marry A Millionaire (1953,  Unrated)
224
Bus Stop (1956,  Unrated)
225
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
226
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
227
The Barefoot Contessa (1954,  Unrated)
228
Jackie Brown (1997,  R)
229
Edith Piaf - A Passionate Life (2004,  Unrated)
230
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
231
L'Atalante (1934,  Unrated)
232
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
233
Les Visiteurs (The Visitors ) (1993,  R)
234
Just Visiting (2001,  PG-13)
235
Zero de Conduite (,  Unrated)
236
Ninotchka (1939,  R)
237
Anna Karenina (1935,  Unrated)
238
Quicksand (2003,  R)
239
The Dark Knight (2008,  PG-13)
240
Educating Rita (1983,  PG)
241
Get Carter (2000,  R)
242
Alfie (1966,  PG)
243
Little Voice (1998,  R)
244
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
245
Quills (2000,  R)
246
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
247
Secondhand Lions (2003,  PG)
248
The Eagle Has Landed (1976,  PG)
249
Another Stakeout (1993,  PG-13)
250
Nuts (1987,  R)
251
Moon Over Parador (1988,  PG-13)
252
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
253
Jaws (1975,  PG)
254
What About Bob? (1991,  PG)
255
Stakeout (1987,  R)
256
Poseidon (2006,  PG-13)
257
The Blue Lagoon (1980,  R)
258
Looking for Richard (1996,  PG-13)
259
Sea of Love (1989,  R)
260
The Panic in Needle Park (1971,  PG)
261
Scent of a Woman (1992,  R)
262
Dog Day Afternoon (1975,  R)
263
Dick Tracy (1990,  PG)
264
Carlito's Way (1993,  R)
265
Serpico (1973,  R)
266
The Devil's Advocate (1997,  R)
267
Insomnia (2002,  R)
268
Heat (1995,  R)
269
Donnie Brasco (1997,  R)
270
Simone (S1m0ne) (,  PG-13)
271
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
272
Benji (1974,  G)
273
Hannibal (2001,  R)
274
Evolution (2001,  PG-13)
275
Far From Heaven (2003,  PG-13)
276
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
277
The Hours (2002,  PG-13)
278
Magnolia (1999,  R)
279
Boogie Nights (1997,  R)
280
The Hand That Rocks the Cradle (1992,  R)
281
The Fugitive (1993,  PG-13)
282
Bowling for Columbine (2002,  R)
283
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
284
The Birds (1963,  PG-13)
285
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
286
Dial M for Murder (1954,  PG)
287
Rebecca (1940,  Unrated)
288
Topaz (1969,  PG)
289
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
290
Crazy in Alabama (1999,  PG-13)
291
The Jungle Book (1967,  PG)
292
Chicago (2002,  PG-13)
293
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
294
Entrapment (1999,  PG-13)
295
The Terminal (2004,  PG-13)
296
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
297
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
298
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
299
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
300
G.I. Jane (1997,  R)
301
Psycho (1998,  R)
302
28 Days (2000,  PG-13)
303
The Reflecting Skin (1990,  R)
304
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
305
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
306
Fame (1980,  R)
307
The Mask (1994,  PG-13)
308
Me, Myself & Irene (2000,  R)
309
Shallow Hal (2001,  PG-13)
310
Tess (1979,  PG)
311
Cat People (1982,  R)
312
James and the Giant Peach (1996,  PG)
313
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
314
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
315
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
316
Road to Perdition (2002,  R)
317
The Untouchables (1987,  R)
318
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
319
Barbarella (1968,  PG)
320
Casino (1995,  R)
321
Casino Royale (2006,  PG-13)
322
The Butterfly Effect (2004,  R)
323
Notting Hill (1999,  PG-13)
324
Cocktail (1988,  R)
325
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
326
The Village (2004,  PG-13)
327
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
328
The Wicker Man (1973,  R)
329
Fiddler on the Roof (1971,  G)
330
Sabrina (1995,  PG)
331
Thirteen (2003,  R)
332
Crash (1996,  NC-17)
333
Miss Firecracker (1989,  PG)
334
Copycat (1995,  R)
335
Swing Shift (1984,  PG)
336
The Fly (1986,  R)
337
Angie (1994,  R)
338
A League of Their Own (1992,  PG)
339
Cutthroat Island (1995,  PG-13)
340
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
341
Sliding Doors (1998,  R)
342
Saturday Night Fever (1977,  PG)
343
The Elephant Man (1980,  PG)
344
Mulholland Drive (2001,  R)
345
Eraserhead (1977,  Unrated)
346
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
347
Blue Velvet (1986,  R)
348
Twin Peaks - Fire Walk with Me (,  R)
349
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers (1993,  Unrated)
350
Lost Highway (1997,  R)
351
Tierra (Earth) (1996,  Unrated)
352
Paths of Glory (1957,  Unrated)
353
Matador (1986,  NC-17)
354
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
355
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991,  R)
356
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
357
Wallace and Gromit: A Close Shave (1996,  Unrated)
358
Calamari Union (1985,  Unrated)
359
Ariel (1988,  Unrated)
360
Kauas pilvet karkaavat (Drifting Clouds) (Far Away the Clouds Escape) (1996,  Unrated)
361
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
362
The Man Without a Past (2002,  PG)
363
Kika (1994,  Unrated)
364
Love Actually (2003,  R)
365
Time Bandits (1981,  PG)
366
Maria Full of Grace (2004,  R)
367
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965,  R)
368
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
369
Bad Boys (1995,  R)
370
Rush Hour (1998,  PG-13)
371
Bright Lights, Big City (1988,  R)
372
Angel (1937,  Unrated)
373
An Angel at My Table (1990,  R)
374
Chronicle of an Escape (Cronica de una fuga) (2006,  R)
375
Joe Strummer: The Future Is Unwritten (2007,  Unrated)
376
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
377
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
378
The Italian Job (2003,  PG-13)
379
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
380
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
381
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967,  Unrated)
382
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
383
Malena (2000,  R)
384
La Sconosciuta, (The Unknown), (The Other Woman) (2008,  R)
385
Mediterraneo (1991,  R)
386
Du Levande (You, The Living) (2007,  Unrated)
387
A Place in the Sun (1951,  Unrated)
388
Memento (2000,  R)
389
House of Sand and Fog (2003,  R)
390
Rikos ja Rangaistus (Crime and Punishment) (1983,  Unrated)
391
Le Lièvre de Vatanen (Vatanen's Hare) (2006,  Unrated)
392
Jäniksen vuosi (The Year of the Hare) (1977,  Unrated)
393
Helmiä ja sikoja (Pearls and Pigs) (2003,  Unrated)
394
Rölli ja metsänhenki (Rollo and the Woods Sprite) (2001,  Unrated)
395
Poika ja ilves (Tommy and the Wildcat) (1998,  Unrated)
396
Zombie ja Kummitusjuna (Zombie and the Ghost Train) (1991,  Unrated)
397
Happiness (1998,  Unrated)
398
The Hot Spot (1990,  R)
399
The Long, Hot Summer (1958,  Unrated)
400
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
401
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
402
Misery (1990,  R)
403
Solitary Fragments (La Soledad) (2007,  Unrated)
404
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
405
Stealing Beauty (1996,  R)
406
The Sheltering Sky (1990,  R)
407
The Last Emperor (1987,  PG-13)
408
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
409
Lost in Space (1998,  PG-13)
410
Neil Young: Heart of Gold (2006,  PG)
411
Philadelphia (1993,  PG-13)
412
Married to the Mob (1988,  R)
413
Glen or Glenda? (1953,  Unrated)
414
Music Box (1990,  PG-13)
415
Roman Holiday (1953,  Unrated)
416
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) (1999,  R)
417
Tulitikkutehtaan tyttö (The Match Factory Girl) (1990,  Unrated)
418
Girl, Interrupted (1999,  R)
419
The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006,  G)
420
A Perfect World (1993,  PG-13)
421
Unforgiven (1992,  R)
422
Space Cowboys (2000,  PG-13)
423
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
424
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
425
Mystic River (2003,  R)
426
Schindler's List (1993,  R)
427
Berlinguer ti voglio bene (1977,  Unrated)
428
My Fair Lady (1964,  G)
429
This Is England (2007,  Unrated)
430
Das Fräulein (Fraulein) (2008,  Unrated)
431
Nömadak Tx (2006,  Unrated)
432
Echo Park (1986,  R)
433
Jericho's Echo: Punk Rock in the Holy Land (2005,  Unrated)
434
Hip-Hop: Beyond Beats & Rhymes (2006,  Unrated)
435
Hairspray (2007,  PG)
436
Ghosts (2007,  Unrated)
437
Paranoid Park (2007,  R)
438
La Vida secreta de las palabras (The Secret Life of Words) (2006,  Unrated)
439
The 11th Hour (2007,  PG)
440
Zibahkhana (Hell's Ground) (2007,  Unrated)
441
Äideistä parhain (Den Bästa av mödrar) (Mother of Mine) (2005,  Unrated)
442
Dai-Nipponjin (Big Man Japan) (2009,  PG-13)
443
The Fountain (2006,  PG-13)
444
The Painted Veil (2006,  PG-13)
445
Io non ho paura (I'm Not Scared) (2003,  R)
446
The Shipping News (2001,  R)
447
The Last King of Scotland (2006,  R)
448
Brokeback Mountain (2005,  R)
449
2046 (2005,  R)
450
Ping Guo (Lost in Beijing) (2008,  Unrated)
451
Wedding Crashers (2005,  R)
452
The Go-Between