My Favorite Movies


  fb520332307's Rating My Rating
1
It Happened One Night (1934,  Unrated)
It Happened One Night
i could watch this more often than anything else,not that i do.joseph walker's camerawork is enough to watch it for.
2
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
To Have and Have Not
probably my favourite hawks film.bogart is fantastic.
3
On Dangerous Ground (1952,  R)
On Dangerous Ground
one of the best films ever.i love this film.fantastic herrman score.very atmospheric.ray's best in my view.a film with ward bond,and snow.
4
Spartacus (1960,  PG-13)
Spartacus
epic of epics.great cinematography ,performances, and music.
5
Only Angels Have Wings (1939,  Unrated)
Only Angels Have Wings
photography by the great joseph walker. grant comes of age.flip a coin to see if you should watch it.
6
The Earrings of Madame De... (Diamond Earrings) (1954,  Unrated)
The Earrings of Madame De... (Diamond Earrings)
should be more well known.breathtaking.
7
La Regle Du Jeu (The Rules of the Game) (,  Unrated)
8
The Roaring Twenties (1939,  Unrated)
The Roaring Twenties
fantastic finale.my favourite gangster film.
9
Psycho (1960,  R)
Psycho
amazing.brilliant score,not just the famous bits,the gentler moments too.perkins is a revelation, and he swings a mean mop.
10
Lust for Life (1956,  Unrated)
Lust for Life
van gogh is the artist everyone can relate to. feels like a nicholas ray film, but is directed by minnelli.
11
Rio Bravo (1998,  Unrated)
Rio Bravo
seems better with each viewing. makes you see john wayne in a new way.you feel part of the action.very involving film.
12
Citizen Kane (1941,  PG)
Citizen Kane
technically the best film ever made.mankiewicz wrote first drafts.welles re-wrote it.if it was a painting mankiewicz provided materials and told welles what to look at,and welles did the painting.
13
That Hamilton Woman (1941,  Unrated)
That Hamilton Woman
was on tv when the plane hit the twin towers.ironic considering this was a world war two propaganda film to get america into the fight.great film.i like lord hamilton and wanted to know more of his story.
14
The Insider (1999,  R)
The Insider
"...there's no-one on my side, and surely that ain't right..".one of my favourite modern films.great music.mann knows how to create atmosphere.
15
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
amazing.didnt need the 2 sequels.2nd is edge of seat stuff,good action sequences.
16
Heat (1995,  R)
Heat
" there's a flipside to that coin,..."
17
The Departed (2006,  R)
The Departed
better than even i expected.the ending is the best i have seen in a modern film.
18
The Godfather (1972,  R)
19
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
20
The Godfather, Part II (1974,  R)
21
Office Space (1999,  R)
22
War of the Worlds (2005,  PG-13)
War of the Worlds
i liked this,spielberg is a cracking storyteller.keeps you on the edge of your seat.could have gone on longer,seems to end a bit soon,but i thought it was good.
23
Boudu Saved From Drowning (1932,  Unrated)
Boudu Saved From Drowning
very modern film.great naturalistic camerawork.one minute you love boudu,the next you hate him,but at the end you just think what a character.
24
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
Mildred Pierce
great script,and central performance by crawford.scott and carson are good too.
25
The Last of the Mohicans (1992,  R)
The Last of the Mohicans
what can i say.mann and music and atmosphere always come together.
26
The Parallax View (1974,  R)
27
Badlands (1973,  PG)
28
The Big Sleep (1946,  Unrated)
The Big Sleep
cracking dialogue.looks very modern,and is very atmospheric.great fun,and edge of the seat stuff.especially when bogart takes a beating.elisha cook probably wishes he helped him out.
29
The Lady from Shanghai (1948,  Unrated)
30
The Piano (1993,  R)
31
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver
scorsese's best.de niro's best.herrmann's last score.
32
El Dorado (1967,  Unrated)
33
Notorious (1946,  Unrated)
34
Red River (1948,  Unrated)
Red River
mutiny on the bounty as a western epic.wayne shows he can act.open range gives a nod to the sugar stealing bit.
35
I Was a Male War Bride (1949,  Unrated)
36
Monkey Business (1952,  Unrated)
37
An American in Paris (1951,  Unrated)
38
The Bad and the Beautiful (1953,  Unrated)
39
Baisers Volés (Stolen Kisses) (1968,  R)
Baisers Volés (Stolen Kisses)
as it was truffaut thought i'd watch it.turns out its his best,that i have seen anyway.
40
Pursued (1947,  Unrated)
Pursued
if you want to see the true film of wuthering heights,this is better than the wyler version.
41
Chinatown (1974,  R)
42
Blonde Venus (1932,  Unrated)
43
Lost Highway (1997,  R)
Lost Highway
lynch's most enjoyable film.cracking atmosphere,and pumping music.
44
Touch of Evil (1958,  PG-13)
Touch of Evil
photography by russell metty who did bringing up baby,and spartacus.
45
Vertigo (1958,  PG)
46
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
47
The Spy Who Came in from the Cold (1965,  Unrated)
48
On the Waterfront (1954,  Unrated)
49
Network (1976,  R)
50
Dog Day Afternoon (1975,  R)
Dog Day Afternoon
seems very real,you forget it is pacino at times the action is so fast.
51
Serpico (1973,  R)
52
North by Northwest (1959,  Unrated)
53
JFK (1991,  R)
54
Midnight Run (1988,  R)
55
The Remains of the Day (1993,  PG)
56
Rear Window (1954,  PG)
57
She Wore a Yellow Ribbon (1949,  Unrated)
58
The Searchers (1956,  Unrated)
59
Open Range (2003,  R)
60
The Breaking Point (1950,  Unrated)
The Breaking Point
to have and have not done more faithfully.hawks version is better,but this is good.
61
King Creole (1958,  PG)
62
The Egyptian (1954,  Unrated)
63
The Hustler (1961,  Unrated)
64
Jeremiah Johnson (1972,  PG)
Jeremiah Johnson
sydney pollack's best film.redford can act his socks off sometimes.
65
All the President's Men (1976,  R)
66
Man's Favorite Sport? (1964,  Unrated)
Man's Favorite Sport?
one of hawks'best later films.great fun.
67
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
68
La Grande illusion (The Grand Illusion) (1937,  Unrated)
69
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
70
Jesse James (1939,  Unrated)
71
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
The Adventures of Robin Hood
amazing technicolor and music.quintessential flynn performance.how can you not like this film?
72
The Browning Version (1951,  Unrated)
73
Gone With the Wind (1939,  G)
74
Out of the Past (1947,  Unrated)
Out of the Past
best film noir.effortless as mitchum.very cleverly done.class.
75
The Great Escape (1963,  Unrated)
76
Papillon (1973,  R)
77
Me, Myself & Irene (2000,  R)
78
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
79
Fletch Lives (1989,  PG)
80
Fletch (1985,  PG)
81
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
82
Out of Sight (1998,  R)
83
Walkabout (1971,  R)
84
Gentleman Jim (1942,  Unrated)
85
The Magnificent Ambersons (1942,  Unrated)
86
His Girl Friday (1940,  Unrated)
87
GoodFellas (1990,  R)
88
A Room With A View (1985,  R)
A Room With A View
the best merchant ivory film.
89
Victory (1995,  R)
90
The Music of Chance (1993,  R)
The Music of Chance
caught this on tv by chance.got me into paul auster.read the new york trilogy.
91
Shane (1953,  Unrated)
92
Night Moves (1975,  R)
93
Vera Cruz (1954,  Unrated)
94
Kes (1969,  PG-13)
95
Clockwise (1986,  PG)
96
The Hill (1965,  Unrated)
97
Lolita (1962,  Unrated)
98
The Untouchables (1987,  R)
99
My Left Foot (1989,  R)
100
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
101
They Drive by Night (1940,  Unrated)
102
High Sierra (1941,  Unrated)
High Sierra
bogey steps up a gear from supporting actor to star.raoul walsh is a great director.check out his other stuff.
103
The Mission (1986,  PG)
104
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
105
The Private Lives of Elizabeth and Essex (1939,  Unrated)
106
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
107
White Heat (1949,  Unrated)
108
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
109
The English Patient (1996,  R)
110
Insomnia (2002,  R)
111
Ne le Dis à Personne (Tell No One) (2006,  Unrated)
112
Felon (2008,  R)
113
The Prestige (2006,  PG-13)
114
Amadeus (1984,  R)
115
The Passionate Friends (1948,  Unrated)
116
Accident (1967,  Unrated)
117
The 39 Steps (1935,  PG)
118
No Country for Old Men (2007,  R)
119
The Barefoot Contessa (1954,  Unrated)
120
A Man for All Seasons (1966,  G)
121
The Public Enemy (1931,  Unrated)
122
Double Indemnity (1944,  Unrated)
123
Mountains of the Moon (1990,  R)
124
I Know Where I'm Going! (1947,  Unrated)
125
Léon (The Professional) (1994,  R)
126
Crash (2004,  R)
127
Outcast of the Islands (1952,  Unrated)
128
The Shawshank Redemption (1994,  R)
129
The Wind That Shakes the Barley (2007,  Unrated)
130
The Third Man (1949,  Unrated)
The Third Man
very clever film.keeps you guessing all the time.great twists.
131
Some Came Running (1959,  Unrated)
132
Far From the Madding Crowd (1967,  PG)
133
In the Valley of Elah (2007,  R)
134
The Citadel (1936,  Unrated)
135
Of Human Bondage (1934,  Unrated)
136
The Private Life of Henry VIII (1933,  Unrated)
137
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments