My Favorite Movies
| fb521697081's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001, R) |
|
| 2 |
Grindhouse (Grind House) (2007, R)
I was perplexed as to how this didn't recieve the proper box office take-in that it really deserved. Alas, many people missed out on a great set of movies. Many would say that Death Proof is inferior compared to Planet Terror. I say "nay." Death Proof has to be my favourite Tarantino flick. I mean that. Two of my favourite film-makers have poured themselves into a project and pulled it off with more than stellar results. Will there be a second one? Probably not due to the disappointing lack of audience, but it doesn't cost anything to hope. |
|
| 3 |
Dead Alive (Braindead) (1993, R) |
|
| 4 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 5 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 6 |
Choking Hazard (2004, Unrated) |
|
| 7 |
Heavy Metal (1981, R)
Very few times will an epic film come along that will grab me so much. Captain Sternn has to be my favourite vignette, coming in second is Den. I'm not a particularly big fan of Taarna, but I'm coming around. Ahhh... what else can I say about the movie that introduced me to Heavy Metal Magazine besides the fact that everyone should see it. Not for the faint of heart. |
|
| 8 |
Heavy Metal 2000 (2000, R) |
|
| 9 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
| 10 |
Mortal Kombat (1995, PG-13) |
|
| 11 |
Wasabi (2001, R) |
|
| 12 |
Mystery Men (1999, PG-13) |
|
| 13 |
Slither (2006, R) |
|
| 14 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) (1965, R) |
|
| 15 |
Trick or Treat (1986, R) |
|
| 16 |
Desperate Measures (1997, R) |
|
| 17 |
Phone Booth (2003, R) |
|
| 18 |
Robot Bastard! (2002, Unrated) |
|
| 19 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 20 |
The Weather Man (2005, R) |
|
| 21 |
Space Jam (1996, PG) |
|
| 22 |
The Paper (1994, R) |
|
| 23 |
Johnny Dangerously (1984, PG-13) |
|
| 24 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 25 |
Smokin' Aces (2007, R) |
|
| 26 |
A Kid in King Arthur's Court (1995, PG) |
|
| 27 |
Goldfinger (1964, PG) |
|
| 28 |
The Running Man (1987, R) |




























