My Favorite Movies
| fb522047593's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Au Revoir Les Enfants (1987, PG) |
|
| 2 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 3 |
Ran (1985, R) |
|
| 4 |
Michael Clayton (2007, R) |
|
| 5 |
Dead Presidents (1995, R) |
|
| 6 |
Changeling (2008, R) |
|
| 7 |
Amores Perros (2001, R) |
|
| 8 |
The Elephant Man (1980, PG) |
|
| 9 |
Head of State (2003, PG-13) |
|
| 10 |
Better Luck Tomorrow (2002, R) |
|
| 11 |
The Ref (1994, R) |
|
| 12 |
Lars and the Real Girl (2007, PG-13) |
|
| 13 |
Religulous (2008, R) |
|
| 14 |
RocknRolla (2008, R) |
|
| 15 |
Quantum of Solace (2008, PG-13) |
|
| 16 |
Torn Curtain (1966, PG) |
|
| 17 |
Rachel Getting Married (2008, R) |
|
| 18 |
The Majestic (2001, PG) |
|
| 19 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 20 |
Scrooged (1988, PG-13) |
|
| 21 |
Snoopy Come Home (1972, G) |
|
| 22 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 23 |
Frost/Nixon (2008, R) |
|
| 24 |
Doubt (2008, PG-13) |
|
| 25 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 26 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 27 |
Vicky Cristina Barcelona (2008, PG-13) |
|
| 28 |
Pootie Tang (2001, PG-13) |
|
| 29 |
Cool Runnings (1993, PG) |
|
| 30 |
The Pelican Brief (1993, PG-13) |
|
| 31 |
The Curious Case of Benjamin Button (2008, PG-13) |
|
| 32 |
Freedom Writers (2007, PG-13) |
|
| 33 |
The Reader (2008, R) |
|
| 34 |
Death to Smoochy (2002, R) |
|
| 35 |
Music of the Heart (1999, PG) |
|
| 36 |
Author! Author! (1982, PG) |
|
| 37 |
The Contender (2000, R) |
|
| 38 |
Picnic at Hanging Rock (1975, PG) |
|
| 39 |
Henry Poole Is Here (2008, PG) |
|
| 40 |
Coraline (2009, PG) |
|
| 41 |
Streets of Fire (1984, PG) |
|
| 42 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 43 |
The Boys in the Band (1970, R) |
|
| 44 |
Duets (2000, R) |
|
| 45 |
Down with Love (2003, PG-13) |
|
| 46 |
Courage Under Fire (1996, R) |
|
| 47 |
State of Play (2009, PG-13) |
|
| 48 |
Adventures in Babysitting (1987, PG-13) |
|
| 49 |
(500) Days of Summer (2009, PG-13) |
|
| 50 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 51 |
Babe (1995, G) |
|
| 52 |
Mortal Thoughts (1991, R) |
|
| 53 |
Little Children (2006, R) |
|
| 54 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 55 |
Lucas (1986, PG-13) |
|
| 56 |
Brown Sugar (2002, PG-13) |
|
| 57 |
Tropic Thunder (2008, R) |
|
| 58 |
The 24th Day (2004, R) |
|
| 59 |
The Mating Habits of the Earthbound Human (1999, R) |
|
| 60 |
Things We Lost in the Fire (2007, R) |
|
| 61 |
Doing Time on Maple Drive (1992, Unrated) |
|
| 62 |
Jumpin' Jack Flash (1986, R) |
|
| 63 |
This Film is Not Yet Rated (2006, NC-17) |
|
| 64 |
Midnight Express (1978, R) |
|
| 65 |
Time After Time (1979, PG) |
|
| 66 |
The Painted Veil (2006, PG-13) |
|
| 67 |
My Left Foot (1989, R) |
|
| 68 |
Peggy Sue Got Married (1986, PG-13) |
|
| 69 |
What the Bleep Do We Know!? (2004, Unrated) |
|
| 70 |
Gandhi (1982, PG) |
|
| 71 |
The Last Waltz (1978, R) |
|
| 72 |
Shallow Hal (2001, PG-13) |
|
| 73 |
Speed Racer (2008, PG) |
|
| 74 |
Good Burger (1997, PG) |
|
| 75 |
Unfaithful (2002, R) |
|
| 76 |
Educating Rita (1983, PG) |
|
| 77 |
The Namesake (2006, PG-13) |
|
| 78 |
Man on Wire (2008, PG-13) |
|
| 79 |
Murder by Death (1976, PG) |
|
| 80 |
The Age of Innocence (1993, PG) |
|
| 81 |
Kingdom Come (2001, PG) |
|
| 82 |
Volver (2006, R) |
|
| 83 |
Alien (1979, R) |
|
| 84 |
Closer (2004, R) |
|
| 85 |
The Insider (1999, R) |
|
| 86 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 87 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 88 |
Lean on Me (1989, PG-13) |
|
| 89 |
Atonement (2007, R) |
|
| 90 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
| 91 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 92 |
Evening (2007, PG-13) |
|
| 93 |
Becoming Jane (2007, PG) |
|
| 94 |
Pineapple Express (2008, R) |
|
| 95 |
High Anxiety (1977, PG) |
|
| 96 |
Bridge to Terabithia (2007, PG) |
|
| 97 |
Blades of Glory (2007, PG-13) |
|
| 98 |
Joe Versus the Volcano (1990, PG) |
|
| 99 |
Soapdish (1991, PG-13) |
|
| 100 |
Homicide The Movie (2000, PG-13) |
|
| 101 |
Ordinary People (1980, R) |
|
| 102 |
The Aristocrats (2005, Unrated) |
|
| 103 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 104 |
Malcolm X (1992, PG-13) |
|
| 105 |
Stay (2005, R) |
|
| 106 |
Stage Beauty (2004, R) |
|
| 107 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 108 |
Flesh And Bone (1993, R) |
|
| 109 |
Superman (1978, PG) |
|
| 110 |
Dog Day Afternoon (1975, R) |
|
| 111 |
Superbad (2007, R) |
|
| 112 |
Tender Mercies (1983, PG) |
|
| 113 |
Jacob's Ladder (1990, R) |
|
| 114 |
Dolores Claiborne (1995, R) |
|
| 115 |
Sleepers (1996, R) |
|
| 116 |
Dick (1999, PG-13) |
|
| 117 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 118 |
The Nines (2007, R) |
|
| 119 |
The Original Kings of Comedy (2000, R) |
|
| 120 |
The American President (1995, PG-13) |
|
| 121 |
Starman (1984, PG-13) |
|
| 122 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969, PG) |
|
| 123 |
Little Manhattan (2005, PG) |
|
| 124 |
Foul Play (1978, PG) |
|
| 125 |
The French Connection (1971, R) |
|
| 126 |
Fearless (1993, R) |
|
| 127 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 128 |
Born on the Fourth of July (1989, R) |
|
| 129 |
Tootsie (1982, PG) |
|
| 130 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 131 |
Dead Again (1991, R) |
|
| 132 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 133 |
Close Encounters of the Third Kind (1977, PG) |
|
| 134 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 135 |
Youth Without Youth (2007, R) |
|
| 136 |
Mr. Holland's Opus (1995, PG) |
|
| 137 |
Nixon (1995, R) |
|
| 138 |
Touch of Pink (2004, R) |
|
| 139 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |









































































































































