My Favorite Movies


  fb522203788's Rating My Rating
1
17 fois Cécile Cassard (Seventeen Times Cecile Cassard) (2002,  Unrated)
2
Dancer in the Dark (2000,  R)
3
The Big Lebowski (1998,  R)
4
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
5
Rois et Reine (Kings and Queen) (2005,  Unrated)
6
Pulp Fiction (1994,  R)
7
Mulholland Drive (2001,  R)
8
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
9
No Country for Old Men (2007,  R)
10
Breaking the Waves (1996,  R)
11
eXistenZ (1999,  R)
12
Singin' in the Rain (1952,  G)
13
Jules and Jim (1962,  Unrated)
14
The Shining (1980,  R)
15
The Missouri Breaks (1976,  PG)
16
Dark Water (2002,  PG-13)
17
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
18
The Silence of the Lambs (1991,  R)
19
Games of Love and Chance (L'Esquive) (2005,  Unrated)
20
Le Trou (The Hole) (The Nightwatch) (1964,  Unrated)
21
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
22
Thelma & Louise (1991,  R)
23
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
24
Buffet froid (Cold Cuts) (1980,  Unrated)
25
Manhattan (1979,  R)
26
Freaks (1932,  Unrated)
27
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
28
Diabolique (Les Diaboliques) (1955,  Unrated)
29
Requiem for a Dream (2000,  R)
30
La Stanza del Figlio (The Son's Room) (2002,  R)
31
The Truman Show (1998,  PG)
32
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
33
There Will Be Blood (2007,  R)
34
Persepolis (2007,  PG-13)
35
The Others (2001,  PG-13)
36
Magnolia (1999,  R)
37
Buffalo 66 (1998,  R)
38
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
39
Ugetsu monogatari (1954,  Unrated)
40
Read My Lips (Sur mes lèvres) (2002,  R)
41
A Woman Under the Influence (1975,  R)
42
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) (1950,  Unrated)
43
Blade Runner (1982,  R)
44
Inland Empire (2006,  R)
45
Broken Flowers (2005,  R)
46
The Pianist (2002,  R)
47
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) (2007,  Unrated)
48
Arizona Dream (1993,  R)
49
Before Sunset (2004,  R)
50
Festen (The Celebration) (1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments