My Favorite Movies


  fb522503002's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
I was 14 when I saw it in a rather empty movie theater. We were 2...
2
A Man There Was (Terje Vigen) (1920,  Unrated)
A Man There Was (Terje Vigen)
Landsort is the best place in Sweden to make a film!
3
A Self-Made Hero (Un héros très discret) (1997,  Unrated)
4
A Zed and Two Noughts (1985,  Unrated)
5
Les Acteurs (Actors ) (2000,  PG)
6
Akira (1988,  R)
7
Aleksandr Nevskiy (Alexander Nevsky) (1938,  Unrated)
8
Anatomy of Hell (2004,  Unrated)
9
Andrei Rublev (1966,  Unrated)
Andrei Rublev
The most beautiful film I have ever seen!
10
Après la Réconciliation (After the Reconciliation) (2000,  Unrated)
11
Archangel (1991,  Unrated)
12
Atlantis (1991,  Unrated)
13
Be With Me (2006,  Unrated)
14
Beau Travail (2000,  Unrated)
15
Belle équipe, La (They Were Five) (1936,  Unrated)
16
Berlin: Symphony of a Great City (Berlin: Die Sinfonie der Großstadt) (1927,  Unrated)
17
Bunker Palace Hôtel (1989,  Unrated)
18
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) (1992,  NC-17)
19
Cleo From 5 to 7 (Cléo de 5 à 7) (1962,  Unrated)
20
Ostre Sledované Vlaky (Closely Watched Trains) (1966,  Unrated)
21
Comment je me suis disputé... (ma vie sexuelle) (1997,  Unrated)
22
Conspirators of Pleasure (1997,  Unrated)
23
Container (2006,  Unrated)
24
D'Est (From the East) (1993,  Unrated)
25
Daisies (Sedmikrasky) (1966,  Unrated)
26
Das Blaue Licht (The Blue Light) (1932,  Unrated)
27
De Vierde Man (The Fourth Man) (The 4th Man) (1983,  Unrated)
28
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
29
Dead Tired (1995,  Unrated)
30
Destiny (Der müde Tod) (1921,  Unrated)
31
Det Stora äventyret (The Great Adventure) (1953,  Unrated)
32
Diabolique (Les Diaboliques) (1955,  Unrated)
33
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
34
Distant Voices, Still Lives (1988,  PG-13)
35
Don't Look Now (1973,  R)
36
Earth (1930,  Unrated)
37
En Passion (A Passion) (The Passion of Anna) (1969,  R)
38
Europa (Zentropa) (1991,  R)
39
Eyes Without a Face (1962,  Unrated)
40
Festen (The Celebration) (1998,  R)
41
Fontane Effi Briest (1974,  Unrated)
42
Genèse d'un Repas (Origins of a Meal) (1978,  Unrated)
43
Gertrud (1964,  Unrated)
44
Get Carter (1971,  R)
45
Henry V (The Chronicle History of King Henry the Fift with His Battell Fought at Agincourt in France (1946,  Unrated)
46
Here is Your Life (1966,  Unrated)
47
Hitler - ein Film aus Deutschland (Hitler: A Film From Germany) (1978,  Unrated)
48
Horí, Má Panenko (The Firemen's Ball) (1967,  Unrated)
49
Humanité (2000,  Unrated)
50
Häxan: Witchcraft Through the Ages (The Witches) (Haxan) (1929,  Unrated)
51
India Song (1975,  Unrated)
52
Innocence (2004,  R)
53
Isadora (The Loves of Isadora) (1969,  PG)
54
Jag är nyfiken - en film i blått (I Am Curious (Blue)) (1970,  Unrated)
55
Khrustalyov, mashinu! (Khrustalyov, My Car!) (1998,  Unrated)
56
Kitchen Stories (2004,  PG)
57
Klassenverhältnisse (Class Relations) (1984,  Unrated)
58
Koridorius (The Corridor) (1994,  Unrated)
59
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) (1979,  Unrated)
60
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) (1961,  Unrated)
61
L'Atalante (1934,  Unrated)
62
La Crise (The Crisis) (Crisis-Go-'Round) (1992,  Unrated)
63
La Jetée (The Pier) (1962,  Unrated)
64
La Vie de Bohème (Bohemian Life) (1993,  Unrated)
65
Late Spring (1949,  G)
66
Le Roman d'un tricheur (1938,  Unrated)
67
Le Tempestaire (The Storm-Tamer) (The Tempest: Poem on the Sea) (1947,  Unrated)
68
Le Sang d'un Poète (Blood of a Poet) (1930,  Unrated)
69
Les Noces rouges (Wedding in Blood) (1973,  PG)
70
Litan (1982,  Unrated)
71
Medea (1970,  Unrated)
72
Méditerranée (1963,  Unrated)
73
Moloch (Molokh) (1999,  Unrated)
74
Mother (1926,  Unrated)
75
No Man's Land (2001,  R)
76
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
77
Om jag vänder mig om (Daybreak) (2003,  R)
78
Paltoquet, Le (Paltoquet) (1986,  Unrated)
79
Pirosmani (1969,  Unrated)
80
Pola X (2000,  Unrated)
81
Procès de Jeanne d'Arc (Trial of Joan of Arc) (1962,  Unrated)
82
Pulse (Kairo) (2005,  Unrated)
Pulse (Kairo)
Death is a contagious disease... I like a lot the idea to spread a virus through technology.
83
Remorques (Stormy Waters) (1941,  Unrated)
84
Sátántangó (Satan's Tango) (1994,  Unrated)
Sátántangó (Satan's Tango)
Saw it twice in a movie theater. What an experience!
85
Sayat Nova (Color of Pomegranates) (1980,  Unrated)
86
Seitsemän laulua tundralta (Seven Songs From The Tundra) (2000,  Unrated)
87
Série noire (1979,  Unrated)
88
Seul Contre Tous (I Stand Alone) (One Against All) (1998,  Unrated)
89
Seven Years Bad Luck (1921,  Unrated)
90
Sombre (1998,  Unrated)
91
Song of the Scarlet Flower (1919,  Unrated)
92
Spalovac Mrtvol (The Cremator) (1968,  Unrated)
93
Sult (Hunger) (1966,  Unrated)
94
Tatie Danielle (1991,  Unrated)
95
The Apple (Sib) (1999,  Unrated)
96
The Big Day (Jour De Fete) (1997,  Unrated)
97
The Color of Paradise (2000,  PG)
98
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) (1999,  R)
99
The Golden Coach (Le Carrosse d'or) (1953,  Unrated)
100
The Holy Mountain (1973,  R)
101
The Hound of the Baskervilles (1959,  Unrated)
102
The Illumination (Iluminacja) (1973,  Unrated)
103
The Loved One (1965,  Unrated)
104
The Man Who Laughs (1928,  Unrated)
105
The Piano (1993,  R)
106
The Third Man (1949,  Unrated)
107
The Wicker Man (1973,  R)
108
This Sporting Life (1963,  Unrated)
109
Un grand amour de Beethoven (The Life and Loves of Beethoven) (1989,  Unrated)
110
Une époque formidable... (Wonderful Times) (1991,  Unrated)
111
Une liaison pornographique, (A Pornographic Affair) (,  R)
112
Varieté (Variety) (Jealousy) (1925,  Unrated)
113
Vremena Goda (Four Seasons) (1975,  Unrated)
114
Wallace and Gromit: A Close Shave (1996,  Unrated)
115
Weekend (Week End) (1967,  Unrated)
116
Welcome Mister Marshall (Bienvenido Mister Marshall) (1993,  Unrated)
117
Wittgenstein (1993,  Unrated)
118
World Of Glory (1991,  Unrated)
119
Åtta dödände skott (1972,  Unrated)
120
13 Tzameti (2005,  Unrated)
121
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
To be alone on Earth: a dream to me...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments