Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb522926730's Rating My Rating
1
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
Click to Rate
2
Hud (1963,  Unrated)
Click to Rate
3
Badlands (1973,  PG)
Click to Rate
4
Key Largo (1948,  Unrated)
Click to Rate
5
Network (1976,  R)
Click to Rate
6
Rushmore (1998,  R)
Click to Rate
7
Bananas (1971,  PG-13)
Click to Rate
8
Drop Dead Gorgeous (1999,  PG-13)
Click to Rate
9
Band of Outsiders (1966,  Unrated)
Click to Rate
10
The Killing of a Chinese Bookie (1977,  R)
Click to Rate
11
Super Troopers (2001,  R)
Click to Rate
12
Roman Holiday (1953,  Unrated)
Click to Rate
13
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
Click to Rate
14
Dirty Pretty Things (2002,  R)
Click to Rate
15
Yôkai daisensô (The Great Yokai War) (2005,  PG-13)
Click to Rate
16
Vanishing Point (1971,  R)
Click to Rate
17
Bob le Flambeur (1956,  PG)
Click to Rate
18
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
19
Superbad (2007,  R)
Click to Rate
20
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Click to Rate
21
Layer Cake (2004,  R)
Click to Rate
22
Le Cercle Rouge (2003,  Unrated)
Click to Rate
23
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) (1955,  Unrated)
Click to Rate
24
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Click to Rate
25
Hot Fuzz (2007,  R)
Click to Rate
26
Husbands and Wives (1992,  R)
Click to Rate
27
The 10th Victim (1965,  Unrated)
Click to Rate
28
Yesterday, Today and Tomorrow (1964,  Unrated)
Click to Rate
29
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
Click to Rate
30
The Naked Kiss (1964,  Unrated)
Click to Rate
31
No Country for Old Men (2007,  R)
Click to Rate
32
Blood Simple (1984,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments