My Favorite Movies


  fb523162198's Rating My Rating
1
Fanfan & Alexandre (1993,  Unrated)
2
Gladiator (2000,  R)
3
Shrek (2001,  PG)
4
Pulp Fiction (1994,  R)
5
The Matrix (1999,  R)
6
V for Vendetta (2006,  R)
7
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
8
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
9
Revenge of the Musketeers (Fille de d'Artagnan, La)(D'Artagnan's Daughter) (1994,  R)
10
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
11
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
12
Le Péril Jeune (Good Old Daze) (2003,  Unrated)
13
Un Air De Famille ( Family Resemblances) (1998,  Unrated)
14
Léon (The Professional) (1994,  R)
15
Paris Je T'aime (2007,  R)
16
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
17
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
18
De l'autre côté du lit (2009,  Unrated)
19
RRRrrrr!!! (2004,  Unrated)
20
Prete-moi ta main (I Do: How to Get Married and Stay Single) (1991,  Unrated)
21
La Cité de la peur (Fear City: A Family-Style Comedy) (1994,  Unrated)
22
Papa (2005,  Unrated)
23
Palais royal! (2005,  Unrated)
24
Agathe Cléry (2008,  Unrated)
25
Arsène Lupin (2004,  Unrated)
26
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (2005,  Unrated)
27
Gadjo dilo (Crazy Stranger) (1998,  Unrated)
28
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering) (2007,  Unrated)
29
Narco (The Secret Adventures of Gustave Klopp) (2004,  Unrated)
30
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
31
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
32
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
33
Mensonges et trahisons et plus si affinités... (2004,  Unrated)
34
God Is Great, and I'm Not (Dieu est grand, je suis toute petite) (2002,  Unrated)
35
Rire et châtiment (Laughter and Punishment) (2003,  Unrated)
36
Big Fish (2003,  PG-13)
37
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
38
Hors de Prix (Priceless) (2006,  PG-13)
39
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) (1999,  R)
40
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
41
Arizona Dream (1993,  R)
42
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
43
Tous Les Matins du Monde (All the Mornings of the World) (1972,  Unrated)
44
My Father The Hero (1994,  PG)
45
Cyrano De Bergerac (1990,  PG)
46
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
47
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
48
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
49
The Jungle Book (1967,  PG)
50
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961,  G)
51
The Incredibles (2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments