My Favorite Movies
| fb523460898's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Scrooge (1970, G) |
|
| 2 |
A Christmas Carol: The Musical (2005, G) |
|
| 3 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 4 |
White Squall (1996, PG-13) |
|
| 5 |
Judgment Night (1993, R)
This is not my favorite movie... But it was listed under adventure when I first saw it quite a few years ago... The movie itself was ok... I think it just scared me at the time, because it seemed like it could be very real... |
|
| 6 |
Lad: A Dog (1962, Unrated) |
|
| 7 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 8 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 9 |
Seven Brides for Seven Brothers (1954, G) |
|
| 10 |
Brigadoon (1954, G) |
|
| 11 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 12 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 13 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 14 |
Robin Hood: Prince of Thieves (1991, PG-13) |
|
| 15 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 16 |
We Were Soldiers (2002, R) |
|
| 17 |
Gettysburg (1993, PG) |
|
| 18 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 19 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
| 20 |
Thunderhead - Son of Flicka (1945, Unrated) |



















