Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb524086149's Rating My Rating
1
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2
A Clockwork Orange (1971,  R)
3
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
4
Alien (1979,  R)
5
American Pie (1999,  R)
6
American Beauty (1999,  R)
7
Anger Management (2003,  PG-13)
8
Apocalypse Now (1979,  R)
9
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
10
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
11
Babel (2006,  R)
12
Back to the Future (1985,  PG)
13
Bad Boys (1995,  R)
14
Beauty and the Beast (1991,  G)
15
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
16
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
17
Black Hawk Down (2001,  R)
18
Blazing Saddles (1974,  R)
19
Braveheart (1995,  R)
20
Casino Royale (2006,  PG-13)
21
Cast Away (2000,  PG-13)
22
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
23
Collateral (2004,  R)
24
Coming to America (1988,  R)
25
Cool Runnings (1993,  PG)
26
Dead Poets Society (1989,  PG)
27
Crash (2004,  R)
28
Die Hard (1988,  R)
29
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
30
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
31
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
32
Fargo (1996,  R)
33
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
34
Finding Nemo (2003,  G)
35
Finding Neverland (2004,  PG)
36
Forrest Gump (1994,  PG-13)
37
Freaky Friday (2003,  PG)
38
Full Metal Jacket (1987,  R)
39
Ghost (1990,  R)
40
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
41
Gladiator (2000,  R)
42
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
43
Good Will Hunting (1997,  R)
44
GoodFellas (1990,  R)
45
Grease (1978,  PG)
46
Hairspray (1988,  PG)
47
Halloween (1978,  R)
48
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
49
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
50
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
51
High Fidelity (2000,  R)
52
Hitch (2005,  PG-13)
53
Home Alone (1990,  PG)
54
Hook (1991,  PG)
55
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
56
I, Robot (2004,  PG-13)
57
Ice Age (2002,  PG)
58
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
59
Independence Day (1996,  PG-13)
60
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
61
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
62
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
63
Jackass - The Movie (2002,  R)
64
Jackass: Number Two (2006,  R)
65
Jaws (1975,  PG)
66
Jurassic Park (1993,  PG-13)
67
Ladder 49 (2004,  PG-13)
68
Liar Liar (1997,  PG-13)
69
Little Miss Sunshine (2006,  R)
70
Little Nicky (2000,  PG-13)
71
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
72
Madagascar (2005,  PG)
73
Man on Fire (2004,  R)
74
Meet the Parents (2000,  PG-13)
75
Men in Black (1997,  PG-13)
76
Men in Black II (2002,  PG-13)
77
Minority Report (2002,  PG-13)
78
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
79
Monsters, Inc. (2001,  G)
80
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
81
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
82
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
83
Mulan (1998,  G)
84
National Treasure (2004,  PG)
85
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
86
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
87
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
88
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
89
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
90
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
91
Platoon (1986,  R)
92
Predator (1987,  R)
93
Pretty Woman (1990,  R)
94
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
95
Reservoir Dogs (1992,  R)
96
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
97
Rocky (1976,  PG)
98
Rocky Balboa (2006,  PG)
99
Rocky II (1979,  PG)
100
Rocky III (1982,  PG)
101
Rocky IV (1985,  PG)
102
Saving Private Ryan (1998,  R)
103
Scarface (1983,  R)
104
Scary Movie (2000,  R)
105
Scary Movie 2 (2001,  R)
106
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
107
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
108
Schindler's List (1993,  R)
109
Seven (Se7en) (1995,  R)
110
Shark Tale (2004,  PG)
111
Sleeping Beauty (1959,  G)
112
Spaceballs (1987,  PG)
113
Speed (1994,  R)
114
Spider-Man (2002,  PG-13)
115
Stand by Me (1986,  R)
116
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
117
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
118
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
119
Super Troopers (2001,  R)
120
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
121
Taxi Driver (1976,  R)
122
Team America - World Police (2004,  R)
123
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
124
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
125
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
126
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
127
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
128
The Breakfast Club (1985,  R)
129
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
130
The Color Purple (1985,  PG-13)
131
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
132
The Exorcist (1973,  R)
133
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
134
The Godfather (1972,  R)
135
The Godfather, Part II (1974,  R)
136
The Godfather, Part III (1990,  R)
137
The Goonies (1985,  PG)
138
The Green Mile (1999,  R)
139
The Incredibles (2004,  PG)
140
The Italian Job (2003,  PG-13)
141
The Last Samurai (2003,  R)
142
The Lion King (1994,  G)
143
The Little Mermaid (1989,  G)
144
The Longest Yard (2005,  PG-13)
145
The Lord of the Rings (1978,  PG)
146
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
147
The Mask (1994,  PG-13)
148
The Matrix (1999,  R)
149
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
150
The Pacifier (2005,  PG)
151
The Patriot (2000,  R)
152
The Princess Bride (1987,  PG)
153
The Princess Diaries (2001,  G)
154
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
155
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
156
The Sandlot (1993,  PG)
157
The Shawshank Redemption (1994,  R)
158
The Shining (1980,  R)
159
The Silence of the Lambs (1991,  R)
160
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
161
The Sound of Music (1965,  G)
162
The Terminator (1984,  R)
163
The Transporter (2002,  PG-13)
164
The Truman Show (1998,  PG)
165
The Waterboy (1998,  PG-13)
166
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
167
The Wizard of Oz (1939,  G)
168
There's Something About Mary (1998,  R)
169
Titanic (1997,  PG-13)
170
Top Gun (1986,  PG)
171
Training Day (2001,  R)
172
Vanilla Sky (2001,  R)
173
Walk the Line (2005,  PG-13)
174
Wayne's World (1992,  PG-13)
175
We Were Soldiers (2002,  R)
176
Wedding Crashers (2005,  R)
177
What a Girl Wants (2003,  PG)
178
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
179
When Harry Met Sally (1989,  R)
180
Without A Paddle (2004,  PG-13)
181
You've Got Mail (1998,  PG)
182
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
183
Young Frankenstein (1974,  PG)
184
In Like Flint (1967,  Unrated)
185
Our Man Flint (1966,  Unrated)
186
Crazy Like A Fox (2006,  PG-13)
187
Spies Like Us (1985,  PG)
188
Billy Jack (1971,  PG)
189
The Trial of Billy Jack (1974,  PG)
190
Billy Jack Goes to Washington (1977,  PG)
191
City Slickers (1991,  PG-13)
192
City Slickers 2 - The Legend of Curly's Gold (1994,  PG-13)
193
The Untouchables (1987,  R)
194
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
195
Go Tell the Spartans (1978,  R)
196
84C MoPic (1989,  R)
197
A Charlie Brown Christmas (1965,  Unrated)
198
A Charlie Brown Thanksgiving (2003,  Unrated)
199
Charlie Wilson's War (2007,  R)
200
Flowers for Algernon (Charlie) (2000,  Unrated)
201
The Flight of the Intruder (1991,  PG-13)
202
Flight of the Navigator (1986,  PG)
203
Flight of the Phoenix (2004,  PG-13)
204
The Flight of the Phoenix (1965,  Unrated)
205
Gardens of Stone (1987,  R)
206
Any Given Sunday (1999,  R)
207
The Heroes of Telemark (1965,  R)
208
The Guns of Navarone (1961,  PG)
209
Force 10 from Navarone (1978,  PG)
210
Men With Guns (1998,  R)
211
Guns of the Magnificent Seven (1969,  G)
212
Guns at Batasi (1964,  Unrated)
213
Young Guns (1988,  R)
214
The Wild Geese (1978,  R)
215
Rugrats Go Wild (2003,  PG)
216
Stuart Little 3 - Call of the Wild (2006,  G)
217
The Longest Day (1962,  G)
218
The Longest Yard (1974,  R)
219
D-Day (2000,  Unrated)
220
The Day of the Jackal (1973,  PG)
221
Tycoon (1947,  Unrated)
222
American Graffiti (1973,  PG)
223
More American Graffiti (1979,  PG)
224
The Hollywood Knights (1980,  R)
225
Dirty Harry (1971,  R)
226
Dirty Mary Crazy Larry (1974,  PG)
227
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
228
Dirty Rotten Scoundrels (1988,  PG)
229
Magnum Force (1973,  R)
230
Deadly Skies (Force of Impact)(Ultimate Limit) (2007,  Unrated)
231
The Delta Force (1986,  R)
232
Delta Force 2 - Operation Stranglehold (The Colombian Connection) (1990,  R)
233
Air Force One (1997,  R)
234
Lethal Force (2000,  R)
235
Delta Force 3 (1991,  R)
236
Operation Delta Force 2: Mayday (1998,  R)
237
Operation Delta Force (1997,  Unrated)
238
McHale's Navy Joins the Air Force (1965,  Unrated)
239
Short Circuit (1986,  PG)
240
Short Circuit 2 (1988,  PG)
241
Reefer Madness (,  PG)
242
Three Amigos! (1986,  PG)
243
Father of the Bride (1991,  PG)
244
Captain Ron (1992,  PG-13)
245
Maximum Overdrive (1986,  R)
246
Above the Law (1988,  R)
247
Road to Perdition (2002,  R)
248
Uncommon Valor (1983,  R)
249
The Green Berets (1968,  G)
250
Soylent Green (1973,  PG)
251
The Green Hornet (2006,  Unrated)
252
The Green Hornet (1974,  Unrated)
253
The Glimmer Man (1996,  R)
254
Under Siege (1992,  R)
255
Quigley Down Under (1990,  PG-13)
256
20,000 Leagues Under The Sea (1954,  G)
257
The Deer Hunter (1978,  R)
258
Sniper (1993,  R)
259
Sniper 2 (2003,  R)
260
Sniper 3 (2004,  R)
261
The Sniper (1952,  Unrated)
262
Shooter (2007,  R)
263
Birds of Prey (1973,  PG)
264
Blue Thunder (1983,  R)
265
Days of Thunder (1990,  R)
266
Distant Thunder (1988,  R)
267
Rolling Thunder (1977,  R)
268
Walking Tall (2004,  PG-13)
269
Walking Tall (1973,  R)
270
Walking Tall, Part 2 (1975,  PG)
271
Walking Tall: Lone Justice (2007,  R)
272
Over the Hedge (2006,  PG)
273
Open Season (2006,  PG)
274
Flushed Away (2006,  PG)
275
Cars (2006,  G)
276
Happy Feet (2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments