My Favorite Movies
| fb524927505's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Hero (Accidental Hero) (1992, PG-13) |
|
| 2 |
Smart People (2008, R) |
|
| 3 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 4 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 5 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 6 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 7 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 8 |
Muriel's Wedding (1995, R) |
|
| 9 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 10 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
| 11 |
Me, Myself & Irene (2000, R) |
|
| 12 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 13 |
Fargo (1996, R) |
|
| 14 |
Hard Target (1993, R) |
|
| 15 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 16 |
Desperado (1995, R) |
|
| 17 |
Felon (2008, R) |
|
| 18 |
The Kite Runner (2008, PG-13) |
|
| 19 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 20 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 21 |
The Cider House Rules (1999, PG-13) |
|
| 22 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 23 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 24 |
Atonement (2007, R) |
|
| 25 |
The Bridges of Madison County (1995, PG-13) |
|
| 26 |
Pineapple Express (2008, R) |
|
| 27 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 28 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 29 |
What Happens in Vegas (2008, PG-13) |
|
| 30 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 31 |
The Proposal (2009, PG-13) |
|
| 32 |
Revolutionary Road (2008, R) |
|
| 33 |
Burn After Reading (2008, R) |
|
| 34 |
The Color of Paradise (2000, PG) |
|
| 35 |
Artemisia (1998, R) |
|
| 36 |
The Power of One (1992, PG-13) |
|
| 37 |
Baran (2002, PG) |
|
| 38 |
Zir-e noor-e maah,(Under the Moonlight) (2002, PG) |
|
| 39 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 40 |
Crossing Over (2009, R) |
|
| 41 |
Defiance (2009, R) |
|
| 42 |
Coisa Ruim (Bad Blood) (2006, Unrated) |
|
| 43 |
Seven Pounds (2008, PG-13) |
|
| 44 |
My Sister's Keeper (2009, PG-13) |
|
| 45 |
The Wrestler (2008, R) |
|
| 46 |
He Was A Quiet Man (2007, Unrated) |
|
| 47 |
The Curious Case of Benjamin Button (2008, PG-13) |
|
| 48 |
Flash of Genius (2008, PG-13) |
|
| 49 |
Closer (2004, R) |
|
| 50 |
The Soloist (2009, PG-13) |
|
| 51 |
The Firm (1993, R) |
|
| 52 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 53 |
Intolerable Cruelty (2003, PG-13) |
|
| 54 |
The Good Girl (2002, R) |
|
| 55 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 56 |
Derailed (2005, R) |
|
| 57 |
The Secret Life of Words (2005, Unrated) |
|
| 58 |
Penelope (2006, PG) |
|
| 59 |
Poor Boy's Game (2007, R) |
|
| 60 |
Grosse Pointe Blank (1997, R) |
|
| 61 |
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997, R) |
|
| 62 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 63 |
Traffic (2000, R) |
|
| 64 |
Quigley Down Under (1990, PG-13) |
|
| 65 |
Kiss The Girls (1997, R) |

































































