My Favorite Movies

  fb525108523's Rating My Rating
1
Clay Pigeons (1998,  R)
Click to Rate
2
A Scanner Darkly (2006,  R)
Click to Rate
3
True Lies (1994,  R)
Click to Rate
4
99 francs (2007,  Unrated)
Click to Rate
5
Brice de Nice (2005,  Unrated)
Click to Rate
6
Mensonges et trahisons et plus si affinités... (2004,  Unrated)
Click to Rate
7
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate
8
The Machinist (2004,  R)
Click to Rate
9
Kingpin (1996,  PG-13)
Click to Rate
10
Natural Born Killers (1994,  R)
Click to Rate
11
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
Click to Rate
12
The Thin Red Line (1998,  R)
Click to Rate
13
The Perez Family (1995,  R)
Click to Rate
14
Before the Devil Knows You're Dead (2007,  R)
Click to Rate
15
Road to Perdition (2002,  R)
Click to Rate
16
Casino (1995,  R)
Click to Rate
17
My Cousin Vinny (1992,  R)
Click to Rate
18
There's Something About Mary (1998,  R)
Click to Rate
19
The Cowboy Way (1994,  PG-13)
Click to Rate
20
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
21
Secretary (2002,  R)
Click to Rate
22
L'Amour aux trousses (2005,  Unrated)
Click to Rate
23
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
Click to Rate
24
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
Click to Rate
25
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
Click to Rate
26
Last Seduction (1994,  R)
Click to Rate
27
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
28
I Heart Huckabees (2004,  R)
Click to Rate
29
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
30
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
31
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
32
The Anniversary Party (2001,  R)
Click to Rate
33
The Island (2005,  PG-13)
Click to Rate
34
Before Night Falls (2000,  R)
Click to Rate
35
The Prestige (2006,  PG-13)
Click to Rate
36
A Life Less Ordinary (1997,  R)
Click to Rate
37
The Deer Hunter (1978,  R)
Click to Rate
38
War, Inc. (2008,  R)
Click to Rate
39
Perfect (1985,  R)
Click to Rate
40
Sexy Beast (2000,  R)
Click to Rate
41
Wedding Crashers (2005,  R)
Click to Rate
42
Inventing the Abbotts (1997,  R)
Click to Rate
43
Kiss of the Spider Woman (1985,  R)
Click to Rate
44
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
45
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
46
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
47
Quills (2000,  R)
Click to Rate
48
Munich (2005,  R)
Click to Rate
49
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
Click to Rate
50
The Dead Zone (1983,  R)
Click to Rate
51
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
52
Saturday Night Fever (1977,  PG)
Click to Rate
53
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
54
Mr. Brooks (2007,  R)
Click to Rate
55
Broken Arrow (1996,  R)
Click to Rate
56
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
57
8 Mile (2002,  R)