My Favorite Movies


  fb525110388's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
2
Legend (1985,  PG)
3
Secretary (2002,  R)
4
White Palace (1990,  R)
5
The NeverEnding Story (1984,  PG)
6
Suspiria (1977,  R)
7
An American Werewolf in London (1981,  R)
8
Crash (1996,  NC-17)
9
Love Actually (2003,  R)
10
Hellraiser (1987,  R)
11
The Howling (1981,  R)
12
Wild Orchid (1990,  R)
13
Fatal Attraction (1987,  R)
14
The Cell (2000,  R)
15
Electric Dreams (1984,  PG)
16
Endless Love (1981,  R)
17
Maurice (1987,  R)
18
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
19
Black Snake Moan (2007,  R)
20
28 Days Later (2003,  R)
21
300 (2007,  R)
22
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
23
Alien (1979,  R)
24
Aliens (1986,  R)
25
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
26
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
27
Big Fish (2003,  PG-13)
28
Blade Runner (1982,  R)
29
Brokeback Mountain (2005,  R)
30
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
31
Clerks (1994,  R)
32
Clerks II (2006,  R)
33
Cry Baby (1990,  PG-13)
34
Donnie Darko (2001,  R)
35
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
36
Fargo (1996,  R)
37
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
38
Halloween (1978,  R)
39
Jurassic Park (1993,  PG-13)
40
Labyrinth (1986,  PG)
41
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
42
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
43
Pitch Black (2000,  R)
44
Sleepy Hollow (1999,  R)
45
Taxi Driver (1976,  R)
46
The Fifth Element (1997,  PG-13)
47
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
48
The Lost Boys (1987,  R)
49
The Silence of the Lambs (1991,  R)
50
The Shining (1980,  R)
51
The Wizard of Oz (1939,  G)
52
Tampopo (1985,  Unrated)
53
Stargate (1994,  PG-13)
54
Event Horizon (1997,  R)
55
The Thing (1982,  R)
56
House (Ding Dong, You're Dead) (1986,  R)
57
Poltergeist (1982,  PG)
58
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
59
Some Girls (Sisters) (1988,  R)
60
Birth (2004,  R)
61
Sister My Sister (1994,  R)
62
Dark Water (2005,  PG-13)
63
The Dreamers (2004,  NC-17)
64
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
65
The Sentinel (1977,  R)
66
Star Trek (2009,  PG-13)
67
Threesome (1994,  R)
68
The Story of O (1975,  Unrated)
69
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
70
Hellboy (2004,  PG-13)
71
9 1/2 Weeks (1986,  R)
72
Sister, Sister (1988,  R)
73
Haunted Summer (1988,  R)
74
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
75
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
76
Enchanted April (1992,  PG)
77
Legends of the Fall (1994,  R)
78
Audrey Rose (1977,  PG)
79
Untamed Heart (1993,  PG-13)
80
The Crow (1994,  R)
81
The Astronaut's Wife (1999,  R)
82
The Devil's Advocate (1997,  R)
83
Caligola (Caligula) (Edited Version) (1979,  R)
84
Red Dragon (2002,  R)
85
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
86
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (1994,  R)
87
Fat Girl (À ma soeur!) (2001,  Unrated)
88
Idiocracy (2006,  R)
89
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
90
Match Point (2005,  R)
91
Interiors (1978,  PG)
92
The Lover (1992,  R)
93
Eyes Wide Shut (1999,  R)
94
The Sterile Cuckoo (Pookie) (1969,  PG)
95
The Old Dark House (1932,  Unrated)
96
Lolita (1998,  R)
97
Slumber Party '57 (Teenage Slumber Party) (1976,  R)
98
Keiner liebt mich (Nobody Loves Me) (1995,  Unrated)
99
Cleopatra (1934,  Unrated)
100
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
101
From Hell (2001,  R)
102
The Omen (1976,  R)
103
Picnic at Hanging Rock (1975,  PG)
104
Ginger Snaps (2001,  R)
105
Lady in the Water (2006,  PG-13)
106
The Village (2004,  PG-13)
107
Jacob's Ladder (1990,  R)
108
American Splendor (2003,  R)
109
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
110
Sideways (2004,  R)
111
To Die For (Dracula: The Love Story to Die For) (1989,  PG)
112
Wide Sargasso Sea (1993,  R)
113
The Rachel Papers (1989,  R)
114
sex, lies, and videotape (1989,  R)
115
House II: The Second Story (1987,  PG-13)
116
XXX (2002,  PG-13)
117
Dune (1984,  PG-13)
118
The Bride (1985,  PG-13)
119
Interview with the Vampire (1994,  R)
120
Minority Report (2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments