Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb525333460's Rating My Rating
1
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999,  PG)
2
Good Will Hunting (1997,  R)
3
The Shawshank Redemption (1994,  R)
4
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
5
The Color of Paradise (2000,  PG)
6
Baran (2002,  PG)
7
Spider-Man (2002,  PG-13)
8
Fight Club (1999,  R)
9
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
10
Finding Nemo (2003,  G)
11
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
12
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
13
The Last Samurai (2003,  R)
14
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
15
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
16
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
17
Millennium Actress (Sennen joyű) (2001,  PG)
18
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
19
Mission Impossible (1996,  PG-13)
20
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2005,  G)
21
Amores Perros (2001,  R)
22
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
23
The Devil's Backbone (Espinazo del diablo, El) (2001,  R)
24
The Evil Dead (1981,  NC-17)
25
Evil Dead 2 (1987,  R)
26
Army of Darkness (1993,  R)
27
Pitch Black (2000,  R)
28
Alien (1979,  R)
29
Predator (1987,  R)
30
Cavale (Trilogy: One) (2002,  R)
31
Un couple épatant (Trilogy: Two) (2002,  PG)
32
Aprčs la vie (Trilogy: Three) (2002,  Unrated)
33
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
34
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
35
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (1994,  R)
36
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
37
The Crimson Rivers (Les Rivičres pourpres) (2001,  R)
38
Before Sunrise (1995,  R)
39
Before Sunset (2004,  R)
40
Baramui Fighter (Fighter in the Wind) (2004,  PG)
41
The Matrix (1999,  R)
42
The Sound of Music (1965,  G)
43
Perfect Blue (1999,  R)
44
Akira (1988,  R)
45
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
46
Saving Private Ryan (1998,  R)
47
Ip Man (Yip Man) (2008,  Unrated)
48
Azumi (2003,  Unrated)
49
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
50
Three Seasons (1999,  PG-13)
51
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
52
Mystic River (2003,  R)
53
Fright Night (1985,  R)
54
The Mist (2007,  R)
55
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
56
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
57
Daun di atas bantal (Leaf on a Pillow ) (1998,  Unrated)
58
Gie (2005,  Unrated)
59
Chungking Express (1996,  PG-13)
60
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
61
The Lion King (1994,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments