My Favorite Movies


  fb525683975's Rating My Rating
1
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
2
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
3
Dementia 13 (The Haunted and the Hunted) (1963,  Unrated)
4
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
5
28 Days Later (2003,  R)
6
300 (2007,  R)
7
8 Mile (2002,  R)
8
Alien (1979,  R)
9
Aliens (1986,  R)
10
American Beauty (1999,  R)
11
American History X (1998,  R)
12
American Psycho (2000,  R)
13
Apocalypse Now (1979,  R)
14
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
15
Casino Royale (2006,  PG-13)
16
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
17
Clerks (1994,  R)
18
Constantine (2005,  R)
19
Clueless (1995,  PG-13)
20
Cruel Intentions (1999,  R)
21
Die Hard (1988,  R)
22
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
23
Equilibrium (2002,  R)
24
Fargo (1996,  R)
25
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
26
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
27
Final Destination (2000,  R)
28
Full Metal Jacket (1987,  R)
29
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
30
Gladiator (2000,  R)
31
GoodFellas (1990,  R)
32
Hairspray (1988,  PG)
33
Hitch (2005,  PG-13)
34
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
35
Kung Fu Hustle (2005,  R)
36
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
37
Mallrats (1995,  R)
38
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
39
Minority Report (2002,  PG-13)
40
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
41
Pitch Black (2000,  R)
42
Platoon (1986,  R)
43
Predator (1987,  R)
44
Pulp Fiction (1994,  R)
45
Queen of the Damned (2002,  R)
46
Requiem for a Dream (2000,  R)
47
Reservoir Dogs (1992,  R)
48
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
49
Scarface (1983,  R)
50
Schindler's List (1993,  R)
51
Serenity (2005,  PG-13)
52
Seven (Se7en) (1995,  R)
53
Shrek (2001,  PG)
54
Shrek 2 (2004,  PG)
55
Sleepy Hollow (1999,  R)
56
Snatch (2001,  R)
57
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
58
Spaceballs (1987,  PG)
59
Spider-Man (2002,  PG-13)
60
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
61
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
62
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
63
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
64
Steel Magnolias (1989,  PG)
65
Team America - World Police (2004,  R)
66
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
67
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
68
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
69
The Exorcist (1973,  R)
70
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
71
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
72
The Fifth Element (1997,  PG-13)
73
The Godfather (1972,  R)
74
The Godfather, Part II (1974,  R)
75
The Godfather, Part III (1990,  R)
76
The Goonies (1985,  PG)
77
The Grudge (2004,  PG-13)
78
The Hills Have Eyes (2006,  R)
79
The Hot Chick (2002,  PG-13)
80
The Last Samurai (2003,  R)
81
The Lord of the Rings (1978,  PG)
82
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
83
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
84
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
85
The Lost Boys (1987,  R)
86
The Matrix (1999,  R)
87
The Matrix Reloaded (2003,  R)
88
The Matrix Revolutions (2003,  R)
89
The Mummy (1999,  PG-13)
90
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
91
The Princess Bride (1987,  PG)
92
The Ring (2002,  PG-13)
93
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
94
The Silence of the Lambs (1991,  R)
95
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
96
The Transporter (2002,  PG-13)
97
The Terminator (1984,  R)
98
The Village (2004,  PG-13)
99
Training Day (2001,  R)
100
Trainspotting (1996,  R)
101
Transformers (2007,  PG-13)
102
Troy (2004,  R)
103
True Romance (1993,  R)
104
Underworld (2003,  R)
105
Underworld: Evolution (2006,  R)
106
V for Vendetta (2006,  R)
107
Van Helsing (2004,  PG-13)
108
Wayne's World (1992,  PG-13)
109
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
110
X-Men (2000,  PG-13)
111
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
112
X2 (2003,  PG-13)
113
XXX (2002,  PG-13)
114
Zoolander (2001,  PG-13)
115
Children of Men (2006,  R)
116
District B13 (Banlieue 13) (2006,  R)
117
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
118
Beowulf (,  PG-13)
119
Blade Runner (1982,  R)
120
Event Horizon (1997,  R)
121
Kiss Me Deadly (1955,  Unrated)
122
Mr. Vampire (1985,  Unrated)
123
Japanese Hell (Jigoku) (1999,  Unrated)
124
Cat People (1942,  Unrated)
125
Dune (1984,  PG-13)
126
The Satanic Rites of Dracula (1974,  R)
127
Death Race 2000 (1975,  R)
128
Destroy All Planets (1968,  Unrated)
129
The Devil's Messenger (1961,  PG)
130
The Man Who Knew Too Much (1934,  Unrated)
131
The Phantom Planet (1961,  Unrated)
132
Scars of Dracula (1970,  R)
133
Sin City (2005,  R)
134
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
135
Blade (1998,  R)
136
The Corruptor (1998,  R)
137
Foxy Brown (1974,  R)
138
Miami Vice (2006,  R)
139
War of the Worlds (2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments