My Favorite Movies
| fb525714160's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 2 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 3 |
8 Mile (2002, R) |
|
| 4 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 5 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
| 6 |
American History X (1998, R) |
|
| 7 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 8 |
Baby Boy (2001, R) |
|
| 9 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 10 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
| 11 |
Back to the Future Part III (1990, PG) |
|
| 12 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 13 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 14 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 15 |
Big Momma's House (2000, PG-13) |
|
| 16 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 17 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
| 18 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 19 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
| 20 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 21 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R) |
|
| 22 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 23 |
Con Air (1997, R) |
|
| 24 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 25 |
Cool Runnings (1993, PG) |
|
| 26 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 27 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 28 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 29 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 30 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 31 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 32 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 33 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 34 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|
| 35 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 36 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 37 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 38 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 39 |
Grease (1978, PG) |
|
| 40 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 41 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 42 |
Honey (2003, PG-13) |
|
| 43 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 44 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 45 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 46 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 47 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 48 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
| 49 |
Ladder 49 (2004, PG-13) |
|
| 50 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 51 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 52 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 53 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 54 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 55 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 56 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 57 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 58 |
Road Trip (2000, R) |
|
| 59 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 60 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 61 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 62 |
Scream (1996, R) |
|
| 63 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 64 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 65 |
Stomp the Yard (2007, PG-13) |
|
| 66 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 67 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 68 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 69 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
| 70 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 71 |
The Longest Yard (2005, PG-13) |
|
| 72 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 73 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004, G) |
|
| 74 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 75 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 76 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 77 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
| 78 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 79 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 80 |
Training Day (2001, R) |
|
| 81 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 82 |
Varsity Blues (1999, R) |
|
| 83 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 84 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 85 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 86 |
You Got Served (2004, PG-13) |
|
| 87 |
Fools Rush In (1997, PG-13) |
|
| 88 |
D2: The Mighty Ducks (1994, PG) |
|
| 89 |
The Mighty Ducks (1992, PG) |
|
| 90 |
Mighty Ducks the Movie: The First Face-Off (1997, Unrated) |
|
| 91 |
Transporter 2 (2005, PG-13) |
|
| 92 |
Hope and Glory (1987, PG-13) |
|
| 93 |
Hackers (1995, PG-13) |
|
| 94 |
Dante's Peak (1997, PG-13) |
|
| 95 |
Free Willy 2 - The Adventure Home (1995, PG) |
|
| 96 |
Free Willy (1993, PG) |
|
| 97 |
Daylight (1996, PG-13) |
|
| 98 |
Father of the Bride (1991, PG) |
|
| 99 |
Father of the Bride Part II (1995, PG) |
|
| 100 |
Backdraft (1991, R) |
|
| 101 |
Godzilla (1998, PG-13) |
|
| 102 |
Mo' Money (1992, R) |
|
| 103 |
The River Wild (1994, PG-13) |
|
| 104 |
Down to You (2000, PG-13) |
|
| 105 |
The Next Best Thing (2000, PG-13) |
|
| 106 |
The Basketball Diaries (1995, R) |
|
| 107 |
Toy Soldiers (1991, R) |
|
| 108 |
Mean Machine (2002, R) |
|
| 109 |
Above the Rim (1994, R) |
|
| 110 |
Angela's Ashes (1999, R) |
|
| 111 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 112 |
The Deep End of the Ocean (1999, PG-13) |
|
| 113 |
Hardball (2001, PG-13) |
|
| 114 |
Dangerous Minds (1995, R) |
|
| 115 |
Out of Line (2001, R) |
|
| 116 |
The Whole Nine Yards (2000, R) |
|
| 117 |
Jack and Sarah (1996, PG) |
|
| 118 |
Deep Blue Sea (1999, R) |
|
| 119 |
The Nutty Professor (1996, PG-13) |
|
| 120 |
Daddy Day Care (2003, PG) |
|
| 121 |
Nutty Professor II - The Klumps (2000, PG-13) |
|
| 122 |
Speed (1994, R) |
|
| 123 |
Speed 2 - Cruise Control (1997, PG-13) |
|
| 124 |
Honey, I Shrunk the Kids (1989, PG) |
|
| 125 |
Honey, I Blew Up the Kid (1992, PG) |
|
| 126 |
Green Street Hooligans (2005, R) |
|
| 127 |
The Barber Shop (1933, Unrated) |
|
| 128 |
Dirty Sanchez: The Movie (2007, R) |
|
| 129 |
Dirty (2006, R) |
|
| 130 |
Air Force One (1997, R) |
|
| 131 |
The Vanishing (1993, R) |
|
| 132 |
Mr. Deeds (2002, PG-13) |
|
| 133 |
The History Boys (2006, R) |
|
| 134 |
Abandon (2002, PG-13) |
|
| 135 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 136 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 137 |
Are We There Yet? (2005, PG) |
|
| 138 |
187 (1997, R) |
|
| 139 |
Bend It Like Beckham (2003, PG-13) |
|
| 140 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 141 |
American Pie (1999, R) |










































































































































