My Favorite Movies


  fb525715026's Rating My Rating
1
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
Crimes and Misdemeanors
One of Woody Allen's best films. Very clever, excellent dialogue as usual.
2
Rope (1948,  PG)
3
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
4
Manhattan (1979,  R)
Manhattan
One of the greatest movies of all time!
5
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire) (1977,  R)
6
Adaptation (2002,  R)
Adaptation
It irritates me when I see this movie displayed in the comedy section of the video store. I find this movie tragic. Meryl Streep rules as usual and it's nice to see Nicolas Cage do something that's actually good. The entire cast is awesome.
7
Strangers on a Train (1951,  PG)
8
Blow Out (1981,  R)
Blow Out
I can't believe I only saw this movie for the first time a year ago. It's a great thriller. It's one of my favorites! And the scene with JT out on the bridge recording sound is fantastic!
9
Rear Window (1954,  PG)
10
North by Northwest (1959,  Unrated)
11
Vertigo (1958,  PG)
12
When Harry Met Sally (1989,  R)
When Harry Met Sally
A perfect romantic comedy.
13
Taxi Driver (1976,  R)
14
2 Days in Paris (Deux jours à Paris) (2007,  R)
2 Days in Paris (Deux jours à Paris)
I think Julie Delpy did a great job directing and acting in this film. It reminded me a bit of a Woody Allen film. Smart and funny.
15
Before Sunset (2004,  R)
16
Rachel Getting Married (2008,  R)
17
The Wizard of Oz (1939,  G)
18
Husbands and Wives (1992,  R)
19
Badlands (1973,  PG)
20
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
21
Annie Hall (1977,  PG)
22
Alice Doesn't Live Here Anymore (1974,  PG)
23
Blood Simple (1984,  R)
24
Play It Again, Sam (1972,  PG)
25
The Searchers (1956,  Unrated)
26
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
27
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
28
Vampyr - Der Traum des Allan Grey (Not Against the Flesh) (Adventures of David Gray) (Castle of Doom (1932,  Unrated)
29
Pulp Fiction (1994,  R)
30
The Silence of the Lambs (1991,  R)
31
Rushmore (1998,  R)
32
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
33
Les Amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge) (1999,  R)
Les Amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge)
This movie rips shit up. It's nice to see a completely original love story.
34
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
35
Jules and Jim (1962,  Unrated)
36
8 1/2 (1963,  Unrated)
37
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
38
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
39
No Country for Old Men (2007,  R)
40
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
41
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
42
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
43
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
44
Suddenly, Last Summer (1959,  Unrated)
45
Citizen Kane (1941,  PG)
46
Inland Empire (2006,  R)
47
Frost/Nixon (2008,  R)
48
Everyone Says I Love You (1996,  R)
Everyone Says I Love You
Anytime I need cheering up I put this on. I love Goldie Hawn and Alan Alda in this.
49
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
50
Die Hard (1988,  R)
51
Marty (1955,  Unrated)
52
Out of the Past (1947,  Unrated)
53
Network (1976,  R)
54
Oldboy (2005,  R)
55
True Romance (1993,  R)
56
Bottle Rocket (1996,  R)
57
The Squid and the Whale (2005,  R)
58
Grey Gardens (1975,  PG)
59
The Darjeeling Limited (2007,  R)
60
The Petrified Forest (1936,  Unrated)
61
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
62
The Dark Knight (2008,  PG-13)
63
Winchester '73 (1950,  Unrated)
64
The Elephant Man (1980,  PG)
65
Margot at the Wedding (2007,  R)
66
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
67
Rosemary's Baby (1968,  R)
68
Mgm Story: When The Lion Roars (1992,  Unrated)
69
Elegy (2008,  R)
70
Batman Begins (2005,  PG-13)
71
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
72
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
Heartbreaking. Love everything about it.. the music, Maggie Cheung's outfits, Tony Leung looking hot smoking his cigarettes..
73
L' Amour l'Après-Midi (Chloe in the Afternoon) (Love in the Afternoon) (1972,  R)
74
The Changeling (1980,  R)
75
(500) Days of Summer (2009,  PG-13)
76
The Wackness (2008,  R)
77
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  G)
78
The Love Letter (1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments