My Favorite Movies


  fb525781046's Rating My Rating
1
Dawn of the Dead (1979,  R)
2
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
3
Zardoz (1974,  R)
4
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
5
Repo! The Genetic Opera (2008,  R)
6
The Prophecy (1995,  R)
7
1408 (2007,  PG-13)
8
The Jacket (2005,  R)
9
Secretary (2002,  R)
10
May (2003,  R)
11
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
12
Dracula (1931,  Unrated)
13
Frankenstein (1931,  Unrated)
14
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
15
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
16
White Zombie (1932,  Unrated)
17
House of Wax (1953,  PG)
18
Horror of Dracula (1958,  Unrated)
19
House On Haunted Hill (1959,  Unrated)
20
House on Haunted Hill (1999,  R)
21
The Bat (1959,  Unrated)
22
Psycho (1960,  R)
23
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) (1961,  Unrated)
24
The Birds (1963,  PG-13)
25
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
26
I Am Legend (2007,  PG-13)
27
Castle of Blood (Danza macabra)(Coffin of Terror)(Dimensions in Death)(Tombs of Terror) (1964,  Unrated)
28
Orgy of the Dead (1965,  Unrated)
29
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
30
Day of the Dead (1985,  Unrated)
31
Land of the Dead (2005,  R)
32
Diary of the Dead (2007,  R)
33
Rosemary's Baby (1968,  R)
34
The Exorcist (1973,  R)
35
Andy Warhol's Frankenstein (Flesh for Frankenstein) (1974,  R)
36
Blood For Dracula (,  R)
37
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
38
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
39
Jaws (1975,  PG)
40
Carrie (1976,  R)
41
Carrie (2002,  Unrated)
42
Alucarda (,  Unrated)
43
Halloween (1978,  R)
44
Halloween (2007,  R)
45
Zombie (,  Unrated)
46
The Shining (1980,  R)
47
Friday the 13th (1980,  R)
48
The Changeling (1980,  R)
49
Poltergeist (1982,  PG)
50
Poltergeist II: the Other Side (1986,  PG-13)
51
Poltergeist III (1988,  PG-13)
52
The Evil Dead (1981,  NC-17)
53
Evil Dead 2 (1987,  R)
54
Army of Darkness (1993,  R)
55
The Dead Zone (1983,  R)
56
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
57
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
58
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
59
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
60
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
61
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
62
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
63
Sleepaway Camp (1983,  R)
64
The Return of the Living Dead (1985,  R)
65
Re-Animator (1985,  R)
66
The Bride of Re-Animator (1990,  R)
67
The Toxic Avenger (1984,  R)
68
April Fool's Day (1986,  R)
69
Hellraiser (1987,  R)
70
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
71
Flowers in the Attic (1987,  PG-13)
72
The Lost Boys (1987,  R)
73
The Gate (1987,  PG-13)
74
American Gothic (Hide and Shriek) (1988,  R)
75
Elvira, Mistress of the Dark (1988,  PG-13)
76
Elvira's Haunted Hills (2001,  PG-13)
77
Killer Klowns from Outer Space (1988,  PG-13)
78
Pet Sematary (1989,  R)
79
The 'Burbs (1989,  PG)
80
Puppet Master (1989,  R)
81
Flatliners (1990,  R)
82
Nightbreed (1990,  R)
83
Troll 2 (1990,  PG-13)
84
The Silence of the Lambs (1991,  R)
85
Body Parts (1991,  R)
86
The People Under The Stairs (1991,  R)
87
Warlock (1991,  R)
88
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
89
The Dark Half (1993,  R)
90
Interview with the Vampire (1994,  R)
91
Queen of the Damned (2002,  R)
92
Blink (1994,  R)
93
Seven (Se7en) (1995,  R)
94
The Devil's Advocate (1997,  R)
95
Office Killer (1997,  R)
96
Stir of Echoes (1999,  R)
97
The Ninth Gate (1999,  R)
98
Sleepy Hollow (1999,  R)
99
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
100
The Gift (2000,  R)
101
American Psycho (2000,  R)
102
Soul Survivors (2000,  R)
103
Final Destination (2000,  R)
104
Ginger Snaps (2001,  R)
105
From Hell (2001,  R)
106
Jeepers Creepers (2001,  R)
107
Resident Evil (2002,  R)
108
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
109
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
110
They (2002,  R)
111
Terror Toons (2002,  R)
112
House of 1000 Corpses (2003,  R)
113
The Devil's Rejects (2005,  R)
114
28 Days Later (2003,  R)
115
Wrong Turn (2003,  R)
116
Underworld (2003,  R)
117
Underworld: Evolution (2006,  R)
118
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
119
Van Helsing (2004,  PG-13)
120
Saw (2004,  R)
121
Saw II (2005,  R)
122
Open Water (2004,  R)
123
Open Water 2 (Adrift) (2006,  R)
124
House of 9 (2005,  R)
125
Silent Hill (2006,  R)
126
The Descent (2006,  R)
127
Hostel (2006,  R)
128
Hostel: Part II (2007,  R)
129
The Zombie Diaries (2007,  Unrated)
130
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
131
Teeth (2007,  R)
132
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
133
The Mist (2007,  R)
134
Dark Floors (2008,  R)
135
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
136
The Wizard of Oz (1939,  G)
137
Return to Oz (1985,  PG)
138
Fantasia (1940,  G)
139
Cinderella (1950,  G)
140
Alice in Wonderland (1951,  G)
141
Sleeping Beauty (1959,  G)
142
The Sword in the Stone (1963,  G)
143
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
144
Escape to Witch Mountain (1975,  G)
145
La Flûte à six schtroumpfs (The Smurfs and the Magic Flute) (1976,  G)
146
The Hobbit (1978,  Unrated)
147
The Lord of the Rings (1978,  PG)
148
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
149
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
150
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
151
Wizards (1977,  PG)
152
Puff, the Magic Dragon (1978,  Unrated)
153
The Muppet Movie (1979,  G)
154
The Great Muppet Caper (1981,  G)
155
Fraggle Rock: Where It All Began (1983,  Unrated)
156
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
157
Excalibur (1981,  R)
158
The Watcher in the Woods (1981,  PG)
159
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
160
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
161
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
162
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
163
Dragonslayer (1981,  PG)
164
Clash of the Titans (1981,  PG)
165
Heavy Metal (1981,  R)
166
The Dark Crystal (1982,  PG)
167
The Last Unicorn (1982,  G)
168
Conan the Barbarian (1982,  R)
169
Conan the Destroyer (1984,  PG)
170
Krull (1983,  PG)
171
Fire and Ice (1983,  PG)
172
The NeverEnding Story (1984,  PG)
173
Splash (1984,  PG)
174
All of Me (1984,  PG)
175
Faery Tale Theatre: The Emporor's New Clothes (1984,  Unrated)
Faery Tale Theatre: The Emporor's New Clothes
Love ALL The Faerie Tale Theatres - Especially RAPUNZEL!!!
176
Legend (1985,  PG)
177
The Black Cauldron (1985,  PG)
178
The Goonies (1985,  PG)
179
Labyrinth (1986,  PG)
180
Peggy Sue Got Married (1986,  PG-13)
181
The Witches of Eastwick (1987,  R)
182
The Princess Bride (1987,  PG)
183
Hello Again (1987,  PG)
184
Willow (1988,  PG)
185
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) (,  G)
186
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
187
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
188
Teen Witch (1989,  PG-13)
189
Chances Are (1989,  PG)
190
Dream a Little Dream (1989,  PG-13)
191
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
192
The Witches (1990,  PG)
193
Dead Again (1991,  R)
194
Defending Your Life (1991,  PG)
195
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
196
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
197
Vincent (1982,  G)
198
Casper (1995,  PG)
199
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
200
First Knight (1995,  PG-13)
201
Dragonheart (1996,  PG-13)
202
The Craft (1996,  R)
203
Hercules (1997,  G)
204
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest) (1997,  R)
205
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
206
Merlin (1998,  PG)
207
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
208
Practical Magic (1998,  PG-13)
209
A Midsummer Night's Dream (1999,  PG-13)
210
The Cell (2000,  R)
211
The Family Man (2000,  PG-13)
212
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
213
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
214
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
215
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
216
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
217
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
218
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
219
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
220
Reign of Fire (2002,  PG-13)
221
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
222
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
223
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
224
The Haunted Mansion (2003,  PG)
225
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
226
MirrorMask (2005,  PG)
227
Lady in the Water (2006,  PG-13)
228
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
229
Night at the Museum (2006,  PG)
230
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009,  PG)
231
The Fountain (2006,  PG-13)
232
Eragon (2006,  PG)
233
Beowulf (2007,  PG-13)
234
Stardust (2007,  PG-13)
235
Enchanted (2007,  PG)
236
The Golden Compass (2007,  PG-13)
237
Coraline (2009,  PG)
238
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
239
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
240
The War of the Worlds (1953,  G)
241
War of the Worlds (2005,  PG-13)
242
Them! (1954,  Unrated)
243
Forbidden Planet (1956,  G)
244
The Fly (1958,  Unrated)
245
The Fly (1986,  R)
246
The Crawling Eye (The Trollenberg Terror) (1958,  Unrated)
247
I Married a Monster From Outer Space (1958,  Unrated)
248
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
249
Journey to the Center of the Earth (1959,  G)
250
The Time Machine (1960,  G)
251
The Time Machine (2002,  PG-13)
252
Terrore nello spazio (Planet of the Vampires) (1965,  Unrated)
253
Fantastic Voyage (1966,  PG)
254
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
255
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
256
2010: The Year We Make Contact (1984,  PG)
257
Barbarella (1968,  PG)
258
Planet of the Apes (1968,  PG)
259
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
260
A Clockwork Orange (1971,  R)
261
THX 1138 (1971,  PG)
262
Flesh Gordon (1974,  R)
263
Logan's Run (1976,  PG)
264
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
265
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
266
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
267
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
268
Alien (1979,  R)
269
Aliens (1986,  R)
270
Alien 3 (1992,  R)
271
Alien Resurrection (1997,  R)
272
Predator (1987,  R)
273
Predator 2 (1990,  R)
274
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
275
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
276
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
277
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
278
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
279
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
280
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
281
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
282
Star Trek Generations (1994,  PG)
283
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
284
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
285
Trekkies (1997,  PG)
286
Free Enterprise (1999,  R)
287
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
288
Star Trek: Of Gods and Men (2007,  Unrated)
289
Star Trek (2009,  PG-13)
290
The Black Hole (1979,  PG)
291
Altered States (1980,  R)
292
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
293
The Thing (1982,  R)
294
TRON (1982,  PG)
295
Blade Runner (1982,  R)
296
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
297
Dune (1984,  PG-13)
298
Starman (1984,  PG-13)
299
The Terminator (1984,  R)
300
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
301
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
302
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
303
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
304
Gremlins (1984,  PG)
305
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
306
Brazil (1985,  R)
307
Weird Science (1985,  PG-13)
308
Lifeforce (1985,  R)
309
Enemy Mine (1985,  PG-13)
310
Back to the Future (1985,  PG)
311
Back to the Future Part II (1989,  PG)
312
Back to the Future Part III (1990,  PG)
313
Cocoon (1985,  PG-13)
314
D.A.R.Y.L. (1985,  PG)
315
Explorers (1985,  PG)
316
Flight of the Navigator (1986,  PG)
317
Highlander (1986,  R)
318
Highlander: The Source (2007,  R)
319
*batteries not included (1987,  PG)
320
Project X (1987,  PG)
321
RoboCop (1987,  R)
322
Chôjin densetsu Urotsukidôji (Legend of the Overfiend) (1993,  Unrated)
323
The Abyss (1989,  PG-13)
324
The Wizard (1989,  PG)
325
Total Recall (1990,  R)
326
The Lawnmower Man (1992,  R)
327
Demolition Man (1993,  R)
328
Jurassic Park (1993,  PG-13)
329
Fire in the Sky (1993,  PG-13)
330
Stargate (1994,  PG-13)
331
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
332
Powder (1995,  PG-13)
333
Phenomenon (1996,  PG)
334
The Island of Dr. Moreau (1996,  PG-13)
335
Independence Day (1996,  PG-13)
336
Contact (1997,  PG)
337
Cube (1998,  R)
338
Gattaca (1997,  PG-13)
339
Event Horizon (1997,  R)
340
Starship Troopers (1997,  R)
341
The Fifth Element (1997,  PG-13)
342
Dark City (1998,  R)
343
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
344
Sphere (1998,  PG-13)
345
The Matrix (1999,  R)
346
The Matrix Reloaded (2003,  R)
347
The Matrix Revolutions (2003,  R)
348
The Animatrix (2003,  Unrated)
349
The Astronaut's Wife (1999,  R)
350
Red Planet (2000,  PG-13)
351
Mission To Mars (2000,  PG)
352
Pitch Black (2000,  R)
353
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
354
Battlefield Earth (2000,  PG-13)
355
Donnie Darko (2001,  R)
356
The One (2001,  PG-13)
357
She Creature (2001,  R)
358
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
359
Solaris (2002,  PG-13)
360
Minority Report (2002,  PG-13)
361
Farscape: The Peacekeeper Wars (2004,  PG)
362
The Butterfly Effect (2004,  R)
363
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
364
I, Robot (2004,  PG-13)
365
Serenity (2005,  PG-13)
366
Aeon Flux (2005,  PG-13)
367
The Number 23 (2007,  R)
368
Cloverfield (2008,  PG-13)
369
The Happening (2008,  R)
370
District 9 (2009,  R)
371
Superman (1978,  PG)
372
Superman II (1981,  PG)
373
Superman III (1983,  PG)
374
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
375
Supergirl (1984,  PG)
376
Superman Returns (2006,  PG-13)
377
Batman (1989,  PG-13)
378
Batman Returns (1992,  PG-13)
379
Batman Forever (1995,  PG-13)
380
Batman Begins (2005,  PG-13)
381
The Dark Knight (2008,  PG-13)
382
The Crow (1994,  R)
383
Tank Girl (1995,  R)
384
Spawn (1997,  PG-13)
385
Justice League Unlimited (2001,  Unrated)
386
Justice League: Starcrossed the Movie (2001,  Unrated)
387
Justice League: The New Frontier (2008,  Unrated)
388
Blade (1998,  R)
389
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
390
Blade - Trinity (2004,  R)
391
X-Men (2000,  PG-13)
392
X2 (2003,  PG-13)
393
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
394
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
395
Ghost World (2001,  R)
396
Spider-Man (2002,  PG-13)
397
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
398
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
399
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
400
The Punisher (2004,  R)
401
Hellboy (2004,  PG-13)
402
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
403
Sin City (2005,  R)
404
V for Vendetta (2006,  R)
405
Ghost Rider (2007,  PG-13)
406
Iron Man (2008,  PG-13)
407
Watchmen (2009,  R)
408
Amadeus (1984,  R)
409
Immortal Beloved (1994,  R)
410
Little Women (1994,  PG)
411
Braveheart (1995,  R)
412
Elizabeth (1998,  R)
413
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
414
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
415
The 13th Warrior (1999,  R)
416
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
417
Gladiator (2000,  R)
418
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
419
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
420
Alexander (2004,  R)
421
Troy (2004,  R)
422
300 (2007,  R)
423
Reefer Madness (Tell Your Children)(Doped Youth)(The Burning Question) (1936,  PG)
424
Glen or Glenda? (1953,  Unrated)
425
Easy Rider (1969,  R)
426
Blind Beast (Môjû) (1969,  Unrated)
427
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
428
Female Trouble (1974,  R)
429
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
430
Switchblade Sisters (1975,  R)
431
Up in Smoke (1978,  R)
432
Cheech & Chong's Next Movie (1980,  R)
433
Where the Buffalo Roam (1980,  R)
434
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
435
Mommie Dearest (1981,  PG)
436
Heathers (1988,  R)
437
Drugstore Cowboy (1989,  R)
438
GoodFellas (1990,  R)
439
Pump up the Volume (1990,  R)
440
The Doors (1991,  R)
441
Where the Day Takes You (1992,  R)
442
Poison Ivy (1992,  R)
443
Basic Instinct (1992,  R)
444
Reservoir Dogs (1992,  R)
445
Sliver (1993,  R)
446
True Romance (1993,  R)
447
Pulp Fiction (1994,  R)
448
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
449
Casino (1995,  R)
450
Hackers (1995,  PG-13)
451
The Doom Generation (1995,  R)