Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb526036239's Rating My Rating
1
Forrest Gump (1994,  PG-13)
2
The Dancer Upstairs (2002,  R)
3
Schindler's List (1993,  R)
4
Requiem for a Dream (2000,  R)
5
Pulp Fiction (1994,  R)
6
The Godfather (1972,  R)
7
The Godfather, Part II (1974,  R)
8
The Godfather, Part III (1990,  R)
9
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
10
Lucky Number Slevin (2006,  R)
11
Léon (The Professional) (1994,  R)
12
The Terminal (2004,  PG-13)
13
Hostel (2006,  R)
14
Saving Private Ryan (1998,  R)
15
Black Hawk Down (2001,  R)
16
88 Minutes (2008,  R)
17
American History X (1998,  R)
18
Assassins (1995,  R)
19
Babel (2006,  R)
20
Arizona Dream (1993,  R)
Arizona Dream
one of the best movies I've ever seen ..
21
Munich (2005,  R)
22
Syriana (2005,  R)
23
The Pianist (2002,  R)
24
The Devil's Own (1997,  R)
25
Cast Away (2000,  PG-13)
26
Kingdom of Heaven (2005,  R)
27
Once Upon a Time in America (1984,  R)
28
Serpico (1973,  R)
29
Things to Do in Denver When You're Dead (1995,  R)
30
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
31
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
32
Braveheart (1995,  R)
33
Gladiator (2000,  R)
34
Troy (2004,  R)
35
The Patriot (2000,  R)
36
The Last Samurai (2003,  R)
37
Scary Movie 2 (2001,  R)
38
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
39
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
40
Men in Black (1997,  PG-13)
41
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
42
The Polar Express (2004,  G)
43
Big (1988,  PG)
44
The Green Mile (1999,  R)
45
Toy Story (1995,  G)
46
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
47
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
48
Rain Man (1988,  R)
49
Mission Impossible (1996,  PG-13)
50
The Shawshank Redemption (1994,  R)
51
The Passion of the Christ (2004,  R)
52
Finding Nemo (2003,  G)
53
The Terminator (1984,  R)
54
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
55
Back to the Future (1985,  PG)
56
Eye of the Beholder (2000,  R)
57
Speed (1994,  R)
58
Scent of a Woman (1992,  R)
59
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
60
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
61
The General's Daughter (1999,  R)
62
Paradise Now (2005,  PG-13)
63
One Hour Photo (2002,  R)
64
Apocalypse Now (1979,  R)
65
The Fifth Element (1997,  PG-13)
66
Kiss The Girls (1997,  R)
67
Joe Dirt (2001,  PG-13)
68
No Mercy (1986,  R)
69
Primal Fear (1996,  R)
70
Birdy (1984,  R)
71
Behind Enemy Lines (2001,  PG-13)
72
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
73
The Transporter (2002,  PG-13)
74
The Illusionist (2006,  PG-13)
75
The English Patient (1996,  R)
76
Sin City (2005,  R)
77
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
78
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
79
Scary Movie (2000,  R)
80
The Exorcist (1973,  R)
81
Click (2006,  PG-13)
82
Philadelphia (1993,  PG-13)
83
Crash (2004,  R)
84
House of Wax (2005,  R)
85
The Departed (2006,  R)
The Departed
Jack Nicholson was amazing ..
86
American Gangster (2007,  R)
87
Fargo (1996,  R)
88
Carlito's Way (1993,  R)
89
Cinderella Man (2005,  PG-13)
90
The Matrix (1999,  R)
91
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
92
Charlie Wilson's War (2007,  R)
93
The Oxford Murders (2008,  Unrated)
94
The Matrix Reloaded (2003,  R)
95
Persepolis (2007,  PG-13)
96
About Schmidt (2002,  R)
97
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
98
Funny Games (2008,  R)
99
Monster (2003,  R)
100
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
101
School for Scoundrels (2006,  PG-13)
102
The Shining (1980,  R)
103
Gone Baby Gone (2007,  R)
Gone Baby Gone
I would give it 5 stars if it was played by someone other than Casey Affleck , he just ruined the movie. otherwise it was great.
104
American Beauty (1999,  R)
105
The Notebook (2004,  PG-13)
106
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
107
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
108
Cashback (2007,  R)
109
Before Sunrise (1995,  R)
110
Reservoir Dogs (1992,  R)
111
Seven (Se7en) (1995,  R)
112
Heat (1995,  R)
113
Snatch (2001,  R)
114
My Bloody Valentine 3-D (2009,  R)
115
Stuck (2008,  R)
Stuck
can't give it more than 2 stars ..
116
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
it was horrible. soo boring. The only things that made me watch it to the end were the stunning beauty of Catherine Zeta-Jones and the acting talent of Brad Pitt :)
117
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
118
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
119
The Lake House (2006,  PG)
120
A Clockwork Orange (1971,  R)
121
Downloading Nancy (2008,  Unrated)
122
Sicko (2007,  PG-13)
Sicko
I'm not a big fan of Michael Moore but I gotta say, he dealt smartly with the guy who has a website against him. The documentary was well written and directed but in a misleading way, i think, that only serves Moore's purpose of playing on peoples tender strings to get their attention and to spread out his political views. Well, there apparently is a corrupted system and a documentary like this is necessary if made differently, but the solution is definitely not Socialism where people would wait in lines to get an emergent care. I can discuss this for hours but I gotta sleep now "yawn" :)
123
The Usual Suspects (1995,  R)
124
Fight Club (1999,  R)
125
Donnie Brasco (1997,  R)
126
Patch Adams (1998,  PG-13)
127
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
128
The Band's Visit (Bikur Ha-Tizmoret) (2008,  PG-13)
129
Righteous Kill (2008,  R)
130
The Doors (1991,  R)
131
Harsh Times (2006,  R)
132
Juno (2007,  PG-13)
133
Zack and Miri Make a Porno (2008,  R)
134
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
135
Player 5150 (2008,  Unrated)
136
Eagle Eye (2008,  PG-13)
137
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
138
White Chicks (2004,  PG-13)
139
Flushed Away (2006,  PG)
140
Eastern Promises (2007,  R)
141
The Last King of Scotland (2006,  R)
142
A History of Violence (2005,  R)
143
The Bucket List (2007,  PG-13)
144
The Grand (2008,  R)
145
Vantage Point (2008,  PG-13)
146
Face/Off (1997,  R)
147
2012 (2009,  PG-13)
2012
3 hours waste of my time !!
148
Body of Lies (2008,  R)
Body of Lies
couldn't they find anybody who can speak proper Arabic??
149
V for Vendetta (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments