My Favorite Movies


  fb526270641's Rating My Rating
1
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell (2008,  Unrated)
2
Rumble Fish (1983,  R)
3
Grey Gardens (1975,  PG)
4
Instrument (1998,  Unrated)
5
Capturing the Friedmans (2003,  R)
6
CS Blues (Cocksucker Blues) (1972,  R)
7
Ordinary People (1980,  R)
8
Gummo (1997,  R)
9
The Wild One (1954,  Unrated)
10
Party Monster (2003,  R)
11
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
12
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
13
Import/Export (2006,  Unrated)
14
Kids (1995,  NC-17)
15
Wendy and Lucy (2008,  R)
16
The Entity (1982,  R)
17
Sideways (2004,  R)
18
Oldboy (2005,  R)
19
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
20
American Splendor (2003,  R)
21
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
22
Synecdoche, New York (2008,  R)
23
Angel Heart (1987,  R)
24
Capote (2005,  R)
25
Dumbland (2009,  Unrated)
26
Love Liza (2002,  R)
27
Wild At Heart (1990,  R)
28
Happiness (1998,  Unrated)
29
Annie Hall (1977,  PG)
30
The Big Lebowski (1998,  R)
31
Palindromes (2004,  Unrated)
32
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
33
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
34
Raging Bull (1980,  R)
35
Slacker (1991,  R)
36
Gone With the Wind (1939,  G)
37
I Heart Huckabees (2004,  R)
38
Casablanca (1943,  PG)
39
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
40
Cape Fear (1962,  Unrated)
41
Vertigo (1958,  PG)
42
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
43
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
44
How To Get Ahead in Advertising (1989,  R)
45
Rear Window (1954,  PG)
46
Withnail and I (1987,  R)
47
Häxan: Witchcraft Through the Ages (The Witches) (Haxan) (1929,  Unrated)
48
Shaun of the Dead (2004,  R)
49
Poetry in Motion (1982,  Unrated)
50
Smiley Face (2007,  R)
51
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
52
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
53
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
54
The Shawshank Redemption (1994,  R)
55
Dawn of the Dead (1979,  R)
56
Pulp Fiction (1994,  R)
57
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
58
The Usual Suspects (1995,  R)
59
Supergirl (1984,  PG)
60
A Scanner Darkly (2006,  R)
61
The Silence of the Lambs (1991,  R)
62
Curse of the Crimson Altar (1970,  PG)
63
American Beauty (1999,  R)
64
Over the Edge (1979,  PG)
65
Alien (1979,  R)
66
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
67
Requiem for a Dream (2000,  R)
68
Full Metal Jacket (1987,  R)
69
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
70
The Graduate (1967,  PG)
71
Chaplin (1992,  PG-13)
72
A Visit with Truman Capote (With Love from Truman) (1966,  Unrated)
73
Patton (1970,  PG)
74
Salesman (1968,  Unrated)
75
Gimme Shelter (1970,  R)
76
The Gates (2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments