My Favorite Movies
| fb526963020's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 2 |
The Ten Commandments (1956, G) |
|
| 3 |
Casablanca (1943, Unrated) |
|
| 4 |
...And Justice For All (1979, R) |
|
| 5 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957, Unrated) |
|
| 6 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
| 7 |
2010: The Year We Make Contact (1984, PG) |
|
| 8 |
3 Godfathers (1948, Unrated) |
|
| 9 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 10 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964, R) |
|
| 11 |
A Good Year (2006, PG-13) |
|
| 12 |
A New Kind of Love (1963, Unrated) |
|
| 13 |
A Passage to India (1984, PG) |
|
| 14 |
A Streetcar Named Desire (1951, PG) |
|
| 15 |
Above Suspicion (1943, Unrated) |
|
| 16 |
Absence of Malice (1981, PG) |
|
| 17 |
Airplane! (1980, PG) |
|
| 18 |
Akeelah and the Bee (2006, PG) |
|
| 19 |
Aliens (1986, R) |
|
| 20 |
All About Eve (1950, Unrated) |
|
| 21 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 22 |
Amazing Grace and Chuck (1987, PG) |
|
| 23 |
American Gangster (2007, R) |
|
| 24 |
An American in Paris (1951, Unrated) |
|
| 25 |
An Officer and a Gentleman (1982, R) |
|
| 26 |
Anastasia (1956, Unrated) |
|
| 27 |
Anatomy of a Murder (1959, R) |
|
| 28 |
Angel and the Badman (1947, Unrated) |
|
| 29 |
Anna and the King (2000, PG-13) |
|
| 30 |
Anna and the King of Siam (1946, Unrated) |
|
| 31 |
Anna Karenina (1935, Unrated) |
|
| 32 |
Anna Karenina (1948, Unrated) |
|
| 33 |
Apocalypto (2006, R) |
|
| 34 |
Arabesque (1966, PG) |
|
| 35 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 36 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 37 |
At Play in the Fields of the Lord (1991, R) |
|
| 38 |
Atonement (2007, R) |
|
| 39 |
Autumn Leaves (1956, Unrated) |
|
| 40 |
Babel (2006, R) |
|
| 41 |
Back to Bataan (1945, Unrated) |
|
| 42 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 43 |
Bad Day at Black Rock (1955, Unrated) |
|
| 44 |
Ball of Fire (1941, Unrated) |
|
| 45 |
Barefoot in the Park (1967, G) |
|
| 46 |
Beaches (1988, PG-13) |
|
| 47 |
Beau Geste (1939, Unrated) |
|
| 48 |
Becoming Jane (2007, PG) |
|
| 49 |
Behind Enemy Lines (2001, PG-13) |
|
| 50 |
Beloved Infidel (1959, Unrated) |
|
| 51 |
Ben-Hur (1959, G) |
|
| 52 |
Berserk (Circus of Terror) (1967, Unrated) |
|
| 53 |
Big Jake (1971, PG-13) |
|
| 54 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 55 |
Blaze (1989, R) |
|
| 56 |
Blood Alley (1955, Unrated) |
|
| 57 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 58 |
Blue Hawaii (1961, PG) |
|
| 59 |
Brannigan (1975, PG) |
|
| 60 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 61 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 62 |
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson (1976, PG) |
|
| 63 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969, PG) |
|
| 64 |
Cahill - United States Marshal (1973, PG) |
|
| 65 |
Camille (1936, Unrated) |
|
| 66 |
Cape Fear (1962, Unrated) |
|
| 67 |
Cape Fear (1991, R) |
|
| 68 |
Captain Horatio Hornblower R.N. (1951, Unrated) |
|
| 69 |
Captain Newman, M.D. (1963, Unrated) |
|
| 70 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
| 71 |
Casino (1995, R) |
|
| 72 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 73 |
Cat on a Hot Tin Roof (1958, Unrated) |
|
| 74 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 75 |
Charade (1963, G) |
|
| 76 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 77 |
Chinatown (1974, R) |
|
| 78 |
Chisum (1970, G) |
|
| 79 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 80 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
| 81 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 82 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 83 |
Cleopatra (1963, Unrated) |
|
| 84 |
Close Encounters of the Third Kind (1977, PG) |
|
| 85 |
Con Air (1997, R) |
|
| 86 |
Cool Hand Luke (1967, Unrated) |
|
| 87 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 88 |
Dale (2007, Unrated) |
|
| 89 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
| 90 |
Dangerous Liaisons (1988, R) |
|
| 91 |
Dark Victory (1939, Unrated) |
|
| 92 |
David and Bathsheba (1951, Unrated) |
|
| 93 |
Dead Man Walking (1995, R) |
|
| 94 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 95 |
Designing Woman (1957, Unrated) |
|
| 96 |
Dial M for Murder (1954, PG) |
|
| 97 |
Diamonds Are Forever (1971, PG) |
|
| 98 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 99 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990, R) |
|
| 100 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 101 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 102 |
Dirty Dancing - Havana Nights (2004, PG-13) |
|
| 103 |
Doctor Zhivago (1965, PG-13) |
|
| 104 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 105 |
Donovan's Reef (1963, Unrated) |
|
| 106 |
Double Indemnity (1944, Unrated) |
|
| 107 |
Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941, Unrated) |
|
| 108 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 109 |
Duel in the Sun (1946, Unrated) |
|
| 110 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 111 |
East of Eden (1955, PG) |
|
| 112 |
El Dorado (1967, Unrated) |
|
| 113 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 114 |
Elephant Walk (1954, Unrated) |
|
| 115 |
Elizabeth (1998, R) |
|
| 116 |
Elizabeth I (, Unrated) |
|
| 117 |
Elizabeth: The Golden Age (2007, PG-13) |
|
| 118 |
Emma (1996, PG) |
|
| 119 |
Emma (1996, Unrated) |
|
| 120 |
Empire Falls (2005, PG-13) |
|
| 121 |
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy (2004, Unrated) |
|
| 122 |
Enemy of the State (1998, R) |
|
| 123 |
Entrapment (1999, PG-13) |
|
| 124 |
Erin Brockovich (2000, R) |
|
| 125 |
Escape from Alcatraz (1979, PG) |
|
| 126 |
Exodus (1960, Unrated) |
|
| 127 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 128 |
Fat Man and Little Boy (1989, PG-13) |
|
| 129 |
Female on the Beach (1955, Unrated) |
|
| 130 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 131 |
Finding Forrester (2000, PG-13) |
|
| 132 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 133 |
Flags of Our Fathers (2006, R) |
|
| 134 |
Flashdance (1983, R) |
|
| 135 |
Footloose (1984, PG) |
|
| 136 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 137 |
Fort Apache (1948, Unrated) |
|
| 138 |
Fort Apache, the Bronx (1981, R) |
|
| 139 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
| 140 |
From Here to Eternity (1953, Unrated) |
|
| 141 |
From Russia to Hollywood: The 100-Year Odyssey of Chekhov and Shdanoff (1999, Unrated) |
|
| 142 |
From the Terrace (1960, Unrated) |
|
| 143 |
Funny Face (1957, Unrated) |
|
| 144 |
Gandhi (1982, PG) |
|
| 145 |
Gaslight (1944, Unrated) |
|
| 146 |
Gentleman's Agreement (1947, Unrated) |
|
| 147 |
Gentlemen Prefer Blondes (1953, Unrated) |
|
| 148 |
Ghost (1990, R) |
|
| 149 |
Giant (1956, G) |
|
| 150 |
Gilda (1946, PG) |
|
| 151 |
Girl With a Pearl Earring (2003, PG-13) |
|
| 152 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 153 |
Going My Way (1944, Unrated) |
|
| 154 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 155 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 156 |
Grand Hotel (1932, Unrated) |
|
| 157 |
Grease (1978, PG) |
|
| 158 |
Green Dolphin Street (1947, Unrated) |
|
| 159 |
Hamlet (1948, Unrated) |
|
| 160 |
Hamlet (1996, PG-13) |
|
| 161 |
Harper (The Moving Target) (1966, Unrated) |
|
| 162 |
Hatari! (1962, Unrated) |
|
| 163 |
Hawaii (1966, Unrated) |
|
| 164 |
Hellfighters (1968, G) |
|
| 165 |
Hide and Seek (2005, R) |
|
| 166 |
High Noon (1952, Unrated) |
|
| 167 |
High Society (1956, G) |
|
| 168 |
Hombre (1967, Unrated) |
|
| 169 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 170 |
Home Alone 2: Lost in New York (1992, PG) |
|
| 171 |
Hondo (1953, Unrated) |
|
| 172 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 173 |
How the West Was Won (1963, G) |
|
| 174 |
How To Marry A Millionaire (1953, Unrated) |
|
| 175 |
Hud (1963, Unrated) |
|
| 176 |
Humoresque (1946, Unrated) |
|
| 177 |
Hush...Hush, Sweet Charlotte (1964, Unrated) |
|
| 178 |
I Saw What You Did (1965, Unrated) |
|
| 179 |
Imitation of Life (1958, Unrated) |
|
| 180 |
Immortal Beloved (1994, R) |
|
| 181 |
In Harm's Way (1965, Unrated) |
|
| 182 |
In Old California (1942, Unrated) |
|
| 183 |
In the Heat of the Night (1967, Unrated) |
|
| 184 |
Indecent Proposal (1993, R) |
|
| 185 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 186 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008, PG-13) |
|
| 187 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 188 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 189 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 190 |
It's Love I'm After (1937, Unrated) |
|
| 191 |
Jerry Maguire (1996, R) |
|
| 192 |
Jezebel (1938, Unrated) |
|
| 193 |
John Wayne: King of the West (1936, Unrated) |
|
| 194 |
John Wayne: The Early Years (1993, Unrated) |
|
| 195 |
Johnny Belinda (1948, Unrated) |
|
| 196 |
Johnny Guitar (1954, PG) |
|
| 197 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 198 |
Jurassic Park III (2001, PG-13) |
|
| 199 |
Jurassic Park IV (, Unrated) |
|
| 200 |
Kate & Leopold (2001, PG-13) |
|
| 201 |
Key Largo (1948, Unrated) |
|
| 202 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 203 |
King Arthur (2004, PG-13) |
|
| 204 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 205 |
Kiss Me Kate (1998, Unrated) |
|
| 206 |
Knock on Any Door (1949, Unrated) |
|
| 207 |
L.A. Confidential (1997, R) |
|
| 208 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
| 209 |
Legend of the Lost (1957, Unrated) |
|
| 210 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 211 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
| 212 |
Lethal Weapon 2 (1989, R) |
|
| 213 |
Lethal Weapon 3 (1992, R) |
|
| 214 |
Lethal Weapon 4 (1998, R) |
|
| 215 |
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998, PG-13) |
|
| 216 |
Lifeboat (1944, Unrated) |
|
| 217 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 218 |
Love in the Afternoon (1957, Unrated) |
|
| 219 |
Love Is a Many Splendored Thing (1955, Unrated) |
|
| 220 |
Love Me Or Leave Me (1955, Unrated) |
|
| 221 |
MacArthur (1977, PG) |
|
| 222 |
MacKenna's Gold (1969, Unrated) |
|
| 223 |
Madame X (1966, Unrated) |
|
| 224 |
Marie Antoinette (2006, PG-13) |
|
| 225 |
Marnie (1964, PG) |
|
| 226 |
Marooned (1969, G) |
|
| 227 |
Mater and the Ghostlight (2006, Unrated) |
|
| 228 |
McLintock! (1963, Unrated) |
|
| 229 |
Meet Me In St. Louis (1944, Unrated) |
|
| 230 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 231 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 232 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 233 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 234 |
Message in a Bottle (1999, PG-13) |
|
| 235 |
Michael Clayton (2007, R) |
|
| 236 |
Midnight Lace (1960, R) |
|
| 237 |
Mildred Pierce (1945, Unrated) |
|
| 238 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 239 |
Miracle on 34th Street (1947, Unrated) |
|
| 240 |
Mirage (1965, G) |
|
| 241 |
Misery (1990, R) |
|
| 242 |
Moby Dick (1956, Unrated) |
|
| 243 |
Moby Dick (1998, PG) |
|
| 244 |
Mogambo (1953, Unrated) |
|
| 245 |
Monster-in-Law (2005, PG-13) |
|
| 246 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 247 |
Mr. & Mrs. Bridge (1990, PG-13) |
|
| 248 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 249 |
Mr. Brooks (2007, R) |
|
| 250 |
Mr. Deeds Goes to Town (1936, Unrated) |
|
| 251 |
Mr. Holland's Opus (1995, PG) |
|
| 252 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 253 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 254 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
| 255 |
My Fair Lady (1964, G) |
|
| 256 |
Nicholas Nickleby (1947, Unrated) |
|
| 257 |
Ninotchka (1939, R) |
|
| 258 |
Nobody's Fool (1994, R) |
|
| 259 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 260 |
North Country (2005, R) |
|
| 261 |
North to Alaska (1960, Unrated) |
|
| 262 |
Notorious (1946, Unrated) |
|
| 263 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 264 |
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960, PG-13) |
|
| 265 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 266 |
Ocean's Thirteen (2007, PG-13) |
|
| 267 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 268 |
Old Gringo (1989, R) |
|
| 269 |
Oliver Twist (1951, Unrated) |
|
| 270 |
Oliver Twist (2005, PG-13) |
|
| 271 |
On the Beach (1959, Unrated) |
|
| 272 |
On the Waterfront (1954, Unrated) |
|
| 273 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 274 |
One, Two, Three (1961, Unrated) |
|
| 275 |
Other People's Money (1991, R) |
|
| 276 |
Out of Africa (1985, PG) |
|
| 277 |
Papillon (1973, R) |
|
| 278 |
Paris Blues (1998, Unrated) |
|
| 279 |
Phantom of the Opera (1943, Unrated) |
|
| 280 |
Pocketful of Miracles (1961, Unrated) |
|
| 281 |
Pork Chop Hill (1959, Unrated) |
|
| 282 |
Portrait in Black (1960, Unrated) |
|
| 283 |
Possessed (1931, Unrated) |
|
| 284 |
Predator (1987, R) |
|
| 285 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 286 |
Pride and Prejudice (1940, Unrated) |
|
| 287 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 288 |
Psycho (1960, R) |
|
| 289 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 290 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 291 |
Ray (2004, PG-13) |
|
| 292 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 293 |
Rebecca (1940, Unrated) |
|
| 294 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
| 295 |
Red River (1948, Unrated) |
|
| 296 |
Rio Bravo (1998, Unrated) |
|
| 297 |
Rio Grande (1950, Unrated) |
|
| 298 |
Rio Lobo (1971, G) |
|
| 299 |
Road to Perdition (2002, R) |
|
| 300 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 301 |
Rodgers and Hammerstein's Oklahoma! (1999, Unrated) |
|
| 302 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
| 303 |
Rooster Cogburn (1999, PG) |
|
| 304 |
Roving Mars (2006, G) |
|
| 305 |
Sabrina (1954, Unrated) |
|
| 306 |
Sands of Iwo Jima (1949, Unrated) |
|
| 307 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 308 |
Scarface (1983, R) |
|
| 309 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 310 |
Scrooge (A Christmas Carol) (1951, Unrated) |
|
| 311 |
Sea Wolves (, Unrated) |
|
| 312 |
Seabiscuit (2003, PG-13) |
|
| 313 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 314 |
Selena (1997, PG) |
|
| 315 |
Sense and Sensibility (1995, PG) |
|
| 316 |
Serendipity (2001, PG-13) |
|
| 317 |
Sergeant York (1941, Unrated) |
|
| 318 |
Serpico (1973, R) |
|
| 319 |
Seven Brides for Seven Brothers (1954, G) |
|
| 320 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 321 |
Shall We Dance (2004, PG-13) |
|
| 322 |
Shane (1953, Unrated) |
|
| 323 |
She Wore a Yellow Ribbon (1949, Unrated) |
|
| 324 |
Shooter (2007, R) |
|
| 325 |
Silent Movie (1976, PG) |
|
| 326 |
Silk Stockings (1957, Unrated) |
|
| 327 |
Silverado (1985, PG-13) |
|
| 328 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 329 |
Sister Act (1992, PG) |
|
| 330 |
Slap Shot (1977, R) |
|
| 331 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 332 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 333 |
Somebody Up There Likes Me (1956, Unrated) |
|
| 334 |
Sometimes a Great Notion (Never Give an Inch) (1971, PG) |
|
| 335 |
Somewhere in Time (1980, PG) |
|
| 336 |
Spartacus (1960, PG-13) |
|
| 337 |
Spellbound (1945, Unrated) |
|
| 338 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 339 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 340 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 341 |
Splendor in the Grass (1961, Unrated) |
|
| 342 |
Stagecoach (1939, Unrated) |
|
| 343 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999, PG) |
|
| 344 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002, PG) |
|
| 345 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 346 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 347 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 348 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 349 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 350 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 351 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 352 |
Strait-Jacket (1964, Unrated) |
|
| 353 |
Strangers on a Train (1951, PG) |
|
| 354 |
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950, Unrated) |
|
| 355 |
Suspicion (1941, Unrated) |
|
| 356 |
Sweet Bird of Youth (1962, Unrated) |
|
| 357 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 358 |
Sybil (1976, Unrated) |
|
| 359 |
Syriana (2005, R) |
|
| 360 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 361 |
Tears of the Sun (2003, R) |
|
| 362 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 363 |
Terminator Salvation (2009, PG-13) |
|
| 364 |
Terms of Endearment (1983, PG) |
|
| 365 |
That Hamilton Woman (1941, Unrated) |
|
| 366 |
The 13th Warrior (1999, R) |
|
| 367 |
The Adventures of Marco Polo (1938, Unrated) |
|
| 368 |
The Adventures of Robin Hood (1938, PG) |
|
| 369 |
The Agony and the Ecstasy (1965, Unrated) |
|
| 370 |
The Alamo (1960, Unrated) |
|
| 371 |
The Amityville Horror (2005, R) |
|
| 372 |
The Bad and the Beautiful (1953, Unrated) |
|
| 373 |
The Barbarian and the Geisha (1958, Unrated) |
|
| 374 |
The Bells of St. Mary's (1945, Unrated) |
|
| 375 |
The Best of Everything (1959, Unrated) |
|
| 376 |
The Big Country (1958, Unrated) |
|
| 377 |
The Big Sleep (1946, Unrated) |
|
| 378 |
The Big Trail (1930, Unrated) |
|
| 379 |
The Birds (1963, PG-13) |
|
| 380 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 381 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 382 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 383 |
The Boys from Brazil (1978, R) |
|
| 384 |
The Bravados (1958, Unrated) |
|
| 385 |
The Bridges at Toko-Ri (1954, Unrated) |
|
| 386 |
The Brothers Grimm (2005, PG-13) |
|
| 387 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 388 |
The Chairman (The Most Dangerous Man in the World) (1969, PG-13) |
|
| 389 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 390 |
The Color of Money (1986, R) |
|
| 391 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 392 |
The Comancheros (1961, Unrated) |
|
| 393 |
The Constant Gardener (2005, R) |
|
| 394 |
The Cowboys (1972, PG) |
|
| 395 |
The Curious Case of Benjamin Button (2008, PG-13) |
|
| 396 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 397 |
The Damned Don't Cry (1950, Unrated) |
|
| 398 |
The Defiant Ones (1958, Unrated) |
|
| 399 |
The Departed (2006, R) |
|
| 400 |
The Devil at 4 O'clock (1961, Unrated) |
|
| 401 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 402 |
The Drowning Pool (1975, PG) |
|
| 403 |
The Emperor's Club (2002, PG-13) |
|
| 404 |
The English Patient (1996, R) |
|
| 405 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 406 |
The Fountainhead (1949, Unrated) |
|
| 407 |
The Fugitive (1993, PG-13) |
|
| 408 |
The Gift of Love (1958, Unrated) |
|
| 409 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 410 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 411 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 412 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 413 |
The Grapes of Wrath (1940, Unrated) |
|
| 414 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
| 415 |
The Great Gatsby (1974, PG) |
|
| 416 |
The Greatest Show on Earth (1952, Unrated) |
|
| 417 |
The Greatest Story Ever Told (1965, G) |
|
| 418 |
The Green Berets (1968, G) |
|
| 419 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 420 |
The Gunfighter (1950, Unrated) |
|
| 421 |
The Guns of Navarone (1961, PG) |
|
| 422 |
The Hand That Rocks the Cradle (1992, R) |
|
| 423 |
The Hanging Tree (1959, Unrated) |
|
| 424 |
The Heiress (1949, Unrated) |
|
| 425 |
The Horse Soldiers (1959, Unrated) |
|
| 426 |
The Horse Whisperer (1998, PG-13) |
|
| 427 |
The Hudsucker Proxy (1994, PG) |
|
| 428 |
The Hunchback of Notre Dame (1939, Unrated) |
|
| 429 |
The Hunt for Red October (1990, PG) |
|
| 430 |
The Hustler (1961, Unrated) |
|
| 431 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 432 |
The Keys of the Kingdom (1944, Unrated) |
|
| 433 |
The King and I (1956, G) |
|
| 434 |
The Last King of Scotland (2006, R) |
|
| 435 |
The Last of the Mohicans (1992, R) |
|
| 436 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 437 |
The Left Handed Gun (1958, Unrated) |
|
| 438 |
The Life and Times of Judge Roy Bean (1972, PG) |
|
| 439 |
The Long, Hot Summer (1958, Unrated) |
|
| 440 |
The Longest Day (1962, G) |
|
| 441 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 442 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 443 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 444 |
The Lost World - Jurassic Park (1997, PG-13) |
|
| 445 |
The MacKintosh Man (1973, PG) |
|
| 446 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
| 447 |
The Man in the Gray Flannel Suit (1956, Unrated) |
|
| 448 |
The Man Who Shot Liberty Valance (1962, Unrated) |
|
| 449 |
The Mask of Zorro (1998, PG-13) |
|
| 450 |
The Meerkats (2008, G) |
|
| 451 |
The Million Pound Note (Man With a Million) (1953, Unrated) |
|
| 452 |
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988, PG-13) |
|
| 453 |
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991, PG-13) |
|
| 454 |
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994, PG-13) |
|
| 455 |
The Nativity Story (2006, PG) |
|
| 456 |
The Net (1995, PG-13) |
|
| 457 |
The NeverEnding Story (1984, PG) |
|
| 458 |
The New World (2005, PG-13) |
|
| 459 |
The Night of the Hunter (1955, PG) |
|
| 460 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 461 |
The Nun's Story (1999, Unrated) |
|
| 462 |
The Omen (1976, R) |
|
| 463 |
The Other Boleyn Girl (2003, Unrated) |
|
| 464 |
The Other Boleyn Girl (2008, PG-13) |
|
| 465 |
The Others (2001, PG-13) |
|
| 466 |
The Outrage (1964, Unrated) |
|
| 467 |
The Paradine Case (1948, Unrated) |
|
| 468 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 469 |
The Petrified Forest (1936, Unrated) |
|
| 470 |
The Phantom of the Opera (1925, Unrated) |
































































































































































































































































































































































































































































