Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb527598431's Rating My Rating
1
The Exorcist (1973,  R)
2
The World According to Garp (1982,  R)
3
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
4
Gran Torino (2009,  R)
5
An Unmarried Woman (1978,  R)
6
Hellzapoppin (1941,  Unrated)
7
North by Northwest (1959,  Unrated)
8
The Graduate (1967,  PG)
9
Annie Hall (1977,  PG)
10
The Sting (1973,  PG)
11
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
12
Rollercoaster (1977,  PG)
13
The Getaway (1972,  PG)
14
Forrest Gump (1994,  PG-13)
15
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
16
What's Up, Doc? (1972,  G)
17
Gone With the Wind (1939,  G)
18
The Fabulous Baker Boys (1989,  R)
19
Match Point (2005,  R)
20
Silent Movie (1976,  PG)
21
Babel (2006,  R)
22
Bewitched (2005,  PG-13)
23
When Harry Met Sally (1989,  R)
24
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
25
A Clockwork Orange (1971,  R)
26
Eyes Wide Shut (1999,  R)
27
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) (1973,  PG)
28
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
29
Good Neighbor Sam (1964,  Unrated)
30
The Apartment (1960,  Unrated)
31
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
32
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
33
Cocoon (1985,  PG-13)
34
Airplane! (1980,  PG)
35
Saturday Night Fever (1977,  PG)
36
Midnight Cowboy (1969,  R)
37
Porgy and Bess (1959,  Unrated)
38
Singin' in the Rain (1952,  G)
39
An American in Paris (1951,  Unrated)
40
Dirty Harry (1971,  R)
41
Every Which Way But Loose (1978,  PG)
42
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
43
Goldfinger (1964,  PG)
44
Batman Begins (2005,  PG-13)
45
The Incredibles (2004,  PG)
46
Car Wash (1976,  PG)
47
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
48
Planet of the Apes (1968,  PG)
49
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
50
Silver Streak (1976,  PG)
51
Casablanca (1943,  PG)
52
American Beauty (1999,  R)
53
The Jungle Book (1967,  PG)
54
Point Blank (1967,  Unrated)
55
Network (1976,  R)
56
Superman (1978,  PG)
57
Superman II (1981,  PG)
58
Back to the Future (1985,  PG)
59
Back to the Future Part II (1989,  PG)
60
Back to the Future Part III (1990,  PG)
61
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
62
Pretty Woman (1990,  R)
63
Narrow Margin (1990,  R)
64
Zorba the Greek (1964,  Unrated)
65
The Mechanic (1972,  PG)
66
Basic Instinct (1992,  R)
67
Religulous (2008,  R)
68
Walk the Line (2005,  PG-13)
69
Jaws (1975,  PG)
70
The Matrix (1999,  R)
71
Summer of '42 (1971,  PG)
72
The Thomas Crown Affair (1968,  R)
73
A Fish Called Wanda (1988,  R)
74
Carnal Knowledge (1971,  R)
75
Wattstax (2002,  R)
76
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
77
A View to a Kill (1985,  PG)
78
10 (1979,  R)
79
Harold and Maude (1971,  PG)
80
Oh, God! (1977,  PG)
81
18 Again! (1988,  PG)
82
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
83
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
84
Duel (1972,  PG)
85
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
86
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
87
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
88
Charade (1963,  G)
89
Charley Varrick (1973,  PG)
90
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
91
The Glenn Miller Story (1953,  Unrated)
92
Rhapsody in Blue (2001,  Unrated)
93
The Great Race (1965,  Unrated)
94
Halloween (1978,  R)
95
House Calls (1978,  PG)
96
Indiscreet (1958,  PG)
97
History of the World -- Part I (1981,  R)
98
Salt on Our Skin (Desire) (1992,  Unrated)
99
Bullitt (1968,  PG)
100
S.O.B. (1981,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments