My Favorite Movies


  fb528124743's Rating My Rating
1
Atonement (2007,  R)
2
Bee Movie (2007,  PG)
3
Gong wu (Jiang Hu) (Blood Brothers) (2004,  Unrated)
4
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
5
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
6
Sun Taam (Mad Detective) (2008,  Unrated)
7
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
8
The Go Master (Wu Qingyuan) (2006,  Unrated)
9
Red Cliff (Chi Bi) (2009,  R)
10
2 Days in Paris (Deux jours à Paris) (2007,  R)
11
The Postmodern Life of My Aunt (Yi ma de hou xian dai sheng huo) (2006,  Unrated)
12
The Queen (2006,  PG-13)
13
Daai lo oi mei lai (Enter the Phoenix) (2004,  Unrated)
14
20 30 40 (2004,  Unrated)
15
Lost In Translation (2003,  R)
16
21 Grams (2003,  R)
17
Chicago (2002,  PG-13)
18
Adaptation (2002,  R)
19
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
20
Finding Nemo (2003,  G)
21
Shuang xiong, (Heroic Duo), (Seung hung) (2003,  Unrated)
22
Together (2003,  PG)
23
Heung joh chow heung yau chow (Turn Left, Turn Right) (2003,  Unrated)
24
Moh waan chue fong (Mo huan chu fang) (Magic Kitchen) (2004,  Unrated)
25
Renai shashin (Love Collage) (College of Our Lives) (2003,  Unrated)
26
Gwai ma kwong seung kuk (Fantasia) (2004,  Unrated)
27
Dai sing siu si (Leaving Me, Loving You) (2004,  Unrated)
28
Mystic River (2003,  R)
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
30
Yôgisha X no kenshin, (Suspect X) (2008,  PG)
31
Kung Fu Hustle (2005,  R)
32
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
33
The Tale of Despereaux (2008,  G)
34
Finding Neverland (2004,  PG)
35
Before Sunset (2004,  R)
36
Before Sunrise (1995,  R)
37
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
38
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
39
Constantine (2005,  R)
40
Politiki Kouzina (A Touch of Spice) (2003,  Unrated)
41
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
42
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
43
Time to Leave (Le Temps Qui Reste) (2006,  Unrated)
44
San cha kou (Divergence) (2005,  R)
45
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
46
Tau man ji D (Initial D) (2005,  Unrated)
47
Match Point (2005,  R)
48
Brokeback Mountain (2005,  R)
49
Munich (2005,  R)
50
Crash (2004,  R)
51
Ru guo · Ai (Perhaps Love) (2005,  Unrated)
52
Pride and Prejudice (2005,  PG)
53
The Terminal (2004,  PG-13)
54
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
55
Sun yat fai lok (Happy Birthday) (2007,  Unrated)
56
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
57
Flags of Our Fathers (2006,  R)
58
The Holiday (2006,  PG-13)
59
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
60
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004,  R)
61
Troy (2004,  R)
62
Shark Tale (2004,  PG)
63
The Notebook (2004,  PG-13)
64
Luk jong si (Six Strong Guys) (2004,  Unrated)
65
Koma (2005,  R)
66
Ratatouille (2007,  G)
67
Parking (2008,  Unrated)
68
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
69
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
70
Night at the Museum (2006,  PG)
71
Meet the Parents (2000,  PG-13)
72
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
73
Love Actually (2003,  R)
74
About a Boy (2002,  PG-13)
75
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
76
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
77
Billy Elliot (2000,  R)
78
American Beauty (1999,  R)
79
Closer (2004,  R)
80
Cold Mountain (2003,  R)
81
Girl, Interrupted (1999,  R)
82
Great Expectations (1998,  R)
83
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
84
The Color of Paradise (2000,  PG)
85
The Hours (2002,  PG-13)
86
The Joy Luck Club (1993,  R)
87
The Full Monty (1997,  R)
88
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
89
The Pianist (2002,  R)
90
The Sweetest Thing (2002,  R)
91
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
92
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
93
Blue Gate Crossing (Lan se da men) (2003,  Unrated)
94
Xiaohai bu ben (I Not Stupid) (2002,  Unrated)
95
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) (1990,  Unrated)
96
Happy Together (1997,  Unrated)
97
Daai cheung foo (Men Suddenly in Black) (2003,  Unrated)
98
Daai cheung foo 2 (Men Suddenly in Black 2) (2006,  Unrated)
99
Gung ju fuk sau gei (Beyond our Ken) (2004,  Unrated)
100
Gam gai (Golden Chicken) (2002,  Unrated)
101
Needing You (Goo naam gwa neui) (2000,  Unrated)
102
Sun jaat si mui (Love Undercover) (2002,  Unrated)
103
Love Undercover 2 (San chat bye mooi 2) (2003,  Unrated)
104
Twelve Nights (2000,  Unrated)
105
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
106
Forrest Gump (1994,  PG-13)
107
Wong gok hak yau (One Night in Mongkok) (2004,  Unrated)
108
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
109
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
110
The Departed (2006,  R)
111
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009,  PG)
112
Angels & Demons (2009,  PG-13)
113
Overheard (Qie ting feng yun) (2009,  Unrated)
114
Up (2009,  PG)
115
Sunshine Cleaning (2009,  R)
116
The Proposal (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments