My Favorite Movies


  fb528184806's Rating My Rating
1
Up (2009,  PG)
Up
UP is a wonderful movie... one that is enjoyable by young and also the old! A classic movie... moves from one theme to another - childhood innocence, couple love, friendship, commitment to a cause, battle with the evil one, what you see may not be what you get, you are never to old to dream and take your adventure...

Rank it right next "Finding Meno"!... got watch it!
2
Okuribito (Departures) (2009,  PG-13)
Okuribito (Departures)
I had quite a bit of expectation before watching this... I LOVED IT! A real good movie. A movie about life and death plus love and hatred! Setting in a society liked Japan helps to draw out the emotions of each of the characters in the movie... Highly recommended!
3
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3)
Loved it... you must bring your kids to watch this one and also your wife! Because "you never know..." ...
4
Slumdog Millionaire (2008,  R)
Slumdog Millionaire
Really liked this one... it has got everything (drama, love, money)... done with a child-liked view of the world! Probably best movie for the year 2009 for now
5
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
Great inspiring story! Really liked this...
6
Ip Man (Yip Man) (2008,  Unrated)
Ip Man (Yip Man)
I am quite a sucker for shows with chinese folklore characters! Also I think Donnie Yen does very well with these sort of Kung Fu movies. Really enjoy it!
7
Bolt (2008,  PG)
Bolt
Very funny! It was great watching it with my daugther!
8
Ching yan (The Beast Stalker) (2008,  Unrated)
Ching yan (The Beast Stalker)
Probably the best movie in the last few months. Very interesting plot. You should watch this!
9
Red Cliff (Chi Bi) (2009,  R)
Red Cliff (Chi Bi)
I love big production with historical settings. Also, it is a story that I know well and watching the characters developed was very enjoyable!
10
Shuang shi ji (Deadly Delicious) (2008,  Unrated)
Shuang shi ji (Deadly Delicious)
Could not take my eyes of the screen... as the plot develops. Really enjoy it! Ending came somewhat quickly... probably the only area to improve!
11
Kung Fu Panda (2008,  PG)
Kung Fu Panda
This one is damn funny. Certain a movie for the family.
12
Tau ming chong (Warlords) (2007,  Unrated)
Tau ming chong (Warlords)
Great action! The cast is also impressive!
13
The Bucket List (2007,  PG-13)
The Bucket List
Love this movie and really enjoy the interaction between Jack & Morgan! The whole idea of a bucket list is very interesting. Make me want to create one after watching the movie.
14
Sun Taam (Mad Detective) (2008,  Unrated)
Sun Taam (Mad Detective)
Really liked this and also the use of different actors for the split personalities. Love the unpredictability of the story line! A definite 5-star movie for me!
15
Sono toki wa kare ni yoroshiku (Say Hello for Me) (2007,  Unrated)
Sono toki wa kare ni yoroshiku (Say Hello for Me)
Interesting how the director mix the feelings of the kids and the reactions of the grown-up characters. I really enjoyed this movie :-)
16
American Gangster (2007,  R)
American Gangster
Highly recommended. Worth every cents! Go see it!
17
Dao huo xian (City Without Mercy) (Flash Point) (Fuse) (The Signal) (2007,  R)
Dao huo xian (City Without Mercy) (Flash Point) (Fuse) (The Signal)
Great fighting sequence. Not much of a story - the director tried to manage some bit of human emotion with the violent vietnamese gang. Interesting! but just watch the fight scene lah.
18
Derailed (2005,  R)
Derailed
I like Jennifer so I watched! Love the plot and Clive was pretty good in this one as well.
19
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
A definte 4 star movie because those little fellows are so cute! A great faimly movie for this festive season!
20
Lo kong ching chuen (Mr. Cinema) (2007,  Unrated)
Lo kong ching chuen (Mr. Cinema)
Did not have much expectation other than the fact that Anthony Wong comes up with some great work. But it turn out to be a really heart warming movie and the characters were developed well.
21
Fracture (2007,  R)
Fracture
Good strong story with a great twist. I have come to associate this type of strength with Anthony Hopkins' work. Go watch it.
22
300 (2007,  R)
300
This one... I liked. The movie has all the "man" element. Lots of action and blood. Seriously! I found the movie very powerful in its delivery. Worth every penny!
23
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
I like this one. Give you a wake-up call eventhough you know it is a movie. Save the earth!!!
24
The Power of One (1992,  PG-13)
The Power of One
It is a truely inspiring piece for me. The book is wonderful in a different way. Would recommend both.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments