My Favorite Movies
| fb529312141's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 2 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 3 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 4 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 5 |
Velvet Goldmine (1998, R) |
|
| 6 |
Escape from Alcatraz (1979, PG) |
|
| 7 |
Shock Treatment (1981, PG) |
|
| 8 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 9 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 10 |
Streets of Fire (1984, PG) |
|
| 11 |
Return from Witch Mountain (1978, G) |
|
| 12 |
Frequency (2000, PG-13) |
|
| 13 |
Xanadu (1980, PG) |
|
| 14 |
La Bamba (1987, PG-13) |
|
| 15 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 16 |
Blue Velvet (1986, R) |
|
| 17 |
The Ice Storm (1997, R) |
|
| 18 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 19 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 20 |
Haunted Summer (1988, R) |
|
| 21 |
Stage Beauty (2004, R) |
|
| 22 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 23 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |





















