My Favorite Movies
| fb530918329's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Martin (1977, R) |
|
| 2 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 3 |
Mulholland Drive (2001, R) |
|
| 4 |
Malabimba, (Possession of a Teenager), (The Malicious Whore) (1979, PG) |
|
| 5 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007, R) |
|
| 6 |
Slap Shot (1977, R) |
|
| 7 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
| 8 |
The Evil Dead (1981, NC-17) |
|
| 9 |
Wisdom (1986, R) |
|
| 10 |
Maximum Overdrive (1986, R) |
|
| 11 |
Bowfinger (1999, PG-13) |
|
| 12 |
Zombi 2 (Zombie) (Zombie Flesh Eaters) (Zombie 2: The Dead are Among Us)(Island of the Flesh-Eaters) (1980, R) |
|
| 13 |
The Shining (1980, R) |
|
| 14 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 15 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 16 |
The Circus (1928, G) |
|
| 17 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 18 |
L.A. Story (1991, PG-13) |
|
| 19 |
Amityville II: The Possession (1982, R) |
|
| 20 |
UNDEAD (2003, NC-17) |
|
| 21 |
Fright Night (1985, R) |
|
| 22 |
Lik Wong, (Riki-Oh - The Story of Ricky) (2002, R) |
|
| 23 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 24 |
Cannibal Ferox (1997, R) |
|
| 25 |
Watchmen (2009, R) |
|
| 26 |
Dawn of the Dead (1979, R) |
|
| 27 |
Tourist Trap (1979, R) |


























