Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb532893644's Rating My Rating
1
A Walk to Remember (2002,  PG)
2
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
3
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
4
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
5
War of the Worlds (2005,  PG-13)
6
There's Something About Mary (1998,  R)
7
Shrek 2 (2004,  PG)
8
Rocky (1976,  PG)
9
Titanic (1997,  PG-13)
10
Alpha Dog (2007,  R)
11
Risky Business (1983,  R)
12
Lions for Lambs (2007,  R)
13
The Outsiders (1983,  PG)
14
The Love Guru (2008,  PG-13)
15
Rain Man (1988,  R)
16
Scary Movie (2000,  R)
17
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
18
Wedding Crashers (2005,  R)
19
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
20
Freddy vs. Jason (2003,  R)
21
Minority Report (2002,  PG-13)
22
Losin' It (1983,  R)
23
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
24
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
25
Model Behavior (2000,  Unrated)
26
Taps (1981,  PG)
27
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
28
Liar Liar (1997,  PG-13)
29
Far and Away (1992,  PG-13)
30
Gone With the Wind (1939,  G)
31
Cocktail (1988,  R)
32
Ghost (1990,  R)
33
Rocky IV (1985,  PG)
34
Rio Diablo (1993,  Unrated)
35
Magnolia (1999,  R)
36
Endless Love (1981,  R)
37
Rocky III (1982,  PG)
38
Valkyrie (2008,  PG-13)
39
Born on the Fourth of July (1989,  R)
40
The Color Purple (1985,  PG-13)
41
A Few Good Men (1992,  R)
42
Forrest Gump (1994,  PG-13)
43
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
44
Jerry Maguire (1996,  R)
45
Interview with the Vampire (1994,  R)
46
You've Got Mail (1998,  PG)
47
The Firm (1993,  R)
48
Top Gun (1986,  PG)
49
It Takes Two (1995,  PG)
50
To Grandmother's House We Go (1992,  Unrated)
51
The Challenge (2003,  G)
52
Mission Impossible (1996,  PG-13)
53
Eyes Wide Shut (1999,  R)
54
All the Right Moves (1983,  R)
55
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
56
Legend (1985,  PG)
57
The Color of Money (1986,  R)
58
Space Station (2002,  Unrated)
59
When in Rome (2002,  G)
60
Vanilla Sky (2001,  R)
61
Collateral (2004,  R)
62
Days of Thunder (1990,  R)
63
The Last Samurai (2003,  R)
64
Stanley Kubrick: A Life in Pictures (2001,  Unrated)
65
Double, Double, Toil and Trouble (,  Unrated)
66
Six Pack (1982,  PG)
67
The Gambler (1980,  Unrated)
68
Coward of the County (1981,  Unrated)
69
Passport To Paris (1999,  G)
70
Gambler Returns:Luck of the Draw (1991,  Unrated)
71
The Wackness (2008,  R)
72
Tremors (1990,  R)
73
The Open Road (2009,  PG-13)
74
Billboard Dad (1998,  G)
75
Switching Goals (2000,  Unrated)
76
Winning London (2001,  G)
77
Our Lips Are Sealed (2000,  G)
78
New York Minute (2004,  PG)
79
How the West Was Fun (1994,  Unrated)
80
Outlaw Justice (The Long Kill) (1998,  R)
81
Frank and Jesse (1995,  R)
82
Getting There (2002,  G)
83
A Holiday to Remember (1995,  Unrated)
84
Holiday in the Sun (2001,  G)
85
The Wager (2007,  Unrated)
86
Is There Life Out There? (1994,  Unrated)
87
Flicka (2006,  PG)
88
The Man From Left Field (,  R)
89
Boys Will Be Boys (1997,  PG)
90
The Trial of Old Drum (2000,  PG)
91
Fire Down Below (1997,  R)
92
The Long Ride Home (2001,  PG-13)
93
Black Dog (1998,  PG-13)
94
The Visitation (2006,  PG-13)
95
Mulholland Drive (2001,  R)
96
Billy Ray Cyrus Live (,  Unrated)
97
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
98
Tales of the Rat Fink (2006,  Unrated)
99
Forever Love (1998,  Unrated)
100
North (1994,  PG)
101
Secret of Giving (1999,  PG)
102
The Fox and the Hound 2 (2006,  G)
103
Buffalo Girls (1995,  Unrated)
104
WWE Royal Rumble (2007) (,  Unrated)
105
The Little Rascals (1994,  PG)
106
Elvis Has Left the Building (2004,  PG-13)
107
No Holds Barred (1989,  PG-13)
108
That's So Suite Life of Hannah Montana (,  G)
109
Mick Foley's Greatest Hits & Misses: A Life in Wrestling (,  Unrated)
110
Billy Ray Cyrus: Dreams Come True (1993,  PG)
111
Hannah Montana: The Movie (2009,  G)
112
Big Fish (2003,  PG-13)
113
WWF Royal Rumble (1993) (,  Unrated)
114
Road Warriors: The Life and Death of Wrestling's Most Dominant Tag Team (1986,  Unrated)
115
WrestleMania 22 (,  Unrated)
116
Tombstone (1993,  R)
117
WWE Royal Rumble (2006) (,  Unrated)
118
WWE Armageddon (2006) (,  Unrated)
119
12 Rounds (2009,  PG-13)
120
The Marine (2006,  PG-13)
121
WWE Royal Rumble (2004) (,  Unrated)
122
Down to You (2000,  PG-13)
123
I Think I Love My Wife (2007,  R)
124
WrestleMania XII (WWF WrestleMania XII) (,  Unrated)
125
WWE Survivor Series (2005) (,  Unrated)
126
Doom (2005,  R)
127
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
128
Head of State (2003,  PG-13)
129
Osmosis Jones (2001,  PG)
130
WWF Royal Rumble (2002) (,  Unrated)
131
WrestleMania XIX (,  Unrated)
132
WWE Taboo Tuesday (2004) (,  Unrated)
133
WWE New Year's Revolution (2005) (,  Unrated)
134
WWE Royal Rumble (2005) (,  Unrated)
135
WrestleMania 21 (,  Unrated)
136
WWE New Year's Revolution (2007) (,  Unrated)
137
All Access. Front Row. Backstage. Live! (2001,  Unrated)
138
WWE Royal Rumble (2008) (,  Unrated)
139
WWE Survivor Series (2002) (,  Unrated)
140
WWE Summerslam (2002) (,  Unrated)
141
WWE Royal Rumble (2003) (,  Unrated)
142
The Secret Policeman's Ball: The Music Edition (2004,  Unrated)
143
WWF Fully Loaded (WWF No Way Out) (1999) (,  Unrated)
144
WWF WrestleMania XX (,  Unrated)
145
The Game Plan (2007,  PG)
146
Dune (1984,  PG-13)
147
The Secret Policeman's Other Ball (1982,  Unrated)
148
WrestleMania X-8 (WWF WrestleMania X-8) (,  Unrated)
149
Weird Al TV (1988,  Unrated)
150
The Grotesque (Gentlemen Don't Eat Poets) (Grave Indiscretion) (1995,  R)
151
Plenty (1985,  R)
152
Quadrophenia (,  R)
153
WrestleMania X-Seven (,  Unrated)
154
Herbie Hancock: Possibilities (,  Unrated)
155
Sting: Moment of Truth (2004,  Unrated)
156
WrestleMania 23 (,  Unrated)
157
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
158
The Condemned (2007,  R)
159
WWF Royal Rumble: Pain! Just a 4 Letter Word (1998) (,  Unrated)
160
WWF Rock Bottom: In Your House (1998,  Unrated)
161
WWF Over the Edge (,  Unrated)
162
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
163
The Rock (1996,  R)
164
The Break-Up (2006,  PG-13)
165
Garfield: A Tail of Two Kitties (2006,  PG)
166
Home Alone 3 (1997,  PG)
167
Home Alone 4 (2002,  Unrated)
168
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments