My Favorite Movies


  fb53300303's Rating My Rating
1
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
2
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
3
The Adventures of Sherlock Holmes (1939,  Unrated)
4
Alice (Neco z Alenky) (1988,  Unrated)
5
Alice in Wonderland (1985,  Unrated)
6
Alix Lambert's: The Mark of Cain (2007,  Unrated)
7
Altered States (1980,  R)
8
American History X (1998,  R)
9
American Psycho (2000,  R)
10
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
11
Apocalypse Now (1979,  R)
12
Arena (1985,  Unrated)
13
Barry Lyndon (1975,  PG)
14
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
15
Help! (1965,  G)
16
Magical Mystery Tour (1967,  Unrated)
17
A Hard Day's Night (1964,  G)
18
The Big Lebowski (1998,  R)
19
Boogie Nights (1997,  R)
20
The Boondock Saints (1999,  R)
21
Boyz n the Hood (1991,  R)
22
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
23
The Brood (1979,  R)
24
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
25
Cape Fear (1991,  R)
26
Gruz 200 (Cargo 200) (Freight 200) (2007,  Unrated)
27
Carlito's Way (1993,  R)
28
Casablanca (1943,  PG)
29
The Children's Hour (1961,  Unrated)
30
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
31
A Clockwork Orange (1971,  R)
32
Dangerous Liaisons (1988,  R)
33
Dazed and Confused (1993,  R)
34
The Deer Hunter (1978,  R)
35
Dog Day Afternoon (1975,  R)
36
Dogma (1999,  R)
37
Donnie Darko (2001,  R)
38
The 5,000 Fingers of Dr. T (1953,  G)
39
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
40
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) (1970,  Unrated)
41
Earth Girls Are Easy (1989,  PG)
42
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
43
Konets Sankt-Peterburga (The End of St. Petersburg) (1927,  Unrated)
44
Eraserhead (1977,  Unrated)
45
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
46
Fando y Lis (Fando and Lis) (1968,  Unrated)
47
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket
one of my favorites
48
Gigi (1958,  G)
49
The Glamorous Life of Sachiko Hanai (2003,  Unrated)
50
The Godfather (1972,  R)
51
The Godfather, Part II (1974,  R)
52
Hamlet (1964,  Unrated)
53
Hamlet 2 (2008,  R)
54
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
55
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
56
The Hunger (1983,  R)
57
I Heart Huckabees (2004,  R)
58
I Love You, Man (2009,  R)
59
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978,  R)
60
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
61
Katt Williams: The Pimp Chronicles: Pt. 1 (2006,  Unrated)
62
The King and I (1956,  G)
63
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth
one of my favorites
64
Last Seduction (1994,  R)
65
Lies (Gojitmal) (1999,  Unrated)
66
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
67
Lolita (1962,  Unrated)
68
Lunacy (2006,  G)
69
The Magic Christian (1970,  PG)
70
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
71
Moskva slezam ne Verit (Moscow Does Not Believe in Tears) (1980,  Unrated)
72
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
73
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
74
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
75
Pro urodov i lyudey (Of Freaks and Men) (1998,  Unrated)
76
Old School (2003,  R)
77
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
78
Pineapple Express (2008,  R)
79
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
80
The Pink Panther (1963,  Unrated)
81
Platoon (1986,  R)
Platoon
one of my favorites
82
The Princess Bride (1987,  PG)
83
Léon (The Professional) (1994,  R)
84
Reefer Madness - The Movie Musical (2005,  R)
85
Requiem for a Dream (2000,  R)
86
Reservoir Dogs (1992,  R)
87
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
From Dusk Till Dawn
the great cast makes this movie amazing... and the snake dance is fucking too hot to handle.
88
Return to Oz (1985,  PG)
89
Robin's Hood (2003,  Unrated)
Robin's Hood
not brilliant or anything, but such a sexy cast.
90
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
91
Satan's Cannibal Holocaust (2006,  Unrated)
92
Gycklarnas afton (Sawdust and Tinsel)(Sunset of a Clown)(The Naked Night) (1953,  Unrated)
93
Scarface (1983,  R)
94
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
95
The Secret Garden (1993,  G)
96
Secretary (2002,  R)
97
Shadow of the Vampire (2000,  R)
98
The Shining (1980,  R)
99
The Silence of the Lambs (1991,  R)
100
Smiley Face (2007,  R)
101
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
102
The Sound of Music (1965,  G)
103
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
104
Soylent Green (1973,  PG)
105
Taxi Driver (1976,  R)
106
Team America - World Police (2004,  R)
107
Orgazmo (1998,  NC-17)
108
The Omen (1976,  R)
109
Friday (1995,  R)
Friday
daaaaaaaaaaaaamn
110
Face/Off (1997,  R)
111
Half Baked (1998,  R)
112
Total Recall (1990,  R)
113
Tremors (1990,  R)
114
Tropic Thunder (2008,  R)
115
Videodrome (1983,  R)
116
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
117
Wedding Crashers (2005,  R)
118
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
119
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
120
Wild Things (1998,  R)
121
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
122
The Witches (1990,  PG)
123
Yellow Submarine (1968,  G)
124
Zoolander (2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments