Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb533231282's Rating My Rating
1
Funny Bones (1995,  R)
2
The Godfather (1972,  R)
3
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
4
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
5
The Greatest Show on Earth (1952,  Unrated)
6
GoodFellas (1990,  R)
7
Abbott and Costello Meet the Keystone Kops (1955,  Unrated)
8
Buster Keaton Rides Again (1965,  Unrated)
9
Limelight (1952,  G)
10
The Comic (Billy Bright) (1969,  PG)
11
King Kong vs. Godzilla (1963,  Unrated)
12
Way Out West (1937,  G)
13
Easy Money (1983,  R)
14
Gigot (1962,  Unrated)
15
I Clowns (The Clowns) (2001,  G)
16
The Errand Boy (1961,  Unrated)
17
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
18
Hellzapoppin (1941,  Unrated)
19
The Circus (1928,  G)
20
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
21
Comedian (2002,  R)
22
Let Me In, I Hear Laughter: A Salute to the Friars Club (2000,  Unrated)
23
The Aristocrats (2005,  Unrated)
24
The Ghost And Mr. Chicken (1966,  Unrated)
25
Mean Streets (1973,  R)
26
La Strada (The Road) (1954,  PG)
27
Vaudeville (1997,  Unrated)
28
The Road to Hong Kong (1962,  Unrated)
29
Billy Rose's Jumbo (1962,  G)
30
The World According to Garp (1982,  R)
31
Munster, go Home! (1966,  Unrated)
32
The Joker Is Wild (All The Way) (1957,  Unrated)
33
Frankenstein Meets the Wolf Man (1943,  Unrated)
34
Taxi Driver (1976,  R)
35
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
36
Scarface (1983,  R)
37
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
38
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
39
It's a Gift (1934,  Unrated)
40
The Music Box (1932,  PG)
41
Mad Monster Party (1967,  Unrated)
42
Big Night (1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments