My Favorite Movies
| fb533349444's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Wraith (1986, PG-13) |
|
| 2 |
Dreamcatcher (2003, R) |
|
| 3 |
The Covenant (2006, PG-13) |
|
| 4 |
Harley Davidson and the Marlboro Man (1991, R) |
|
| 5 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 6 |
Fast and Furious (2009, PG-13) |
|
| 7 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
| 8 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 9 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
| 10 |
The Chronicles of Riddick (2004, Unrated) |
|
| 11 |
From Dusk Till Dawn (1996, R) |
|
| 12 |
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money (1999, R) |
|
| 13 |
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter (2000, R) |
|
| 14 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 15 |
The Transformers - The Movie (1986, PG) |
|
| 16 |
Transformers: Five Faces of Darkness (1986, Unrated) |
|
| 17 |
Transformers: Revenge of the Fallen (2009, PG-13) |
|
| 18 |
The League of Extraordinary Gentlemen (2003, PG-13) |
|
| 19 |
Strange Brew (1983, R) |
|
| 20 |
My Science Project (1985, PG) |
|
| 21 |
AVP - Alien Vs. Predator (2004, PG-13) |
|
| 22 |
Stargate: The Ark of Truth (2008, Unrated) |
|
| 23 |
Stargate: Continuum (2008, Unrated) |
|
| 24 |
Stargate Infinity (2002, Unrated) |
|
| 25 |
Cloak of the Illuminati: Stargate Secrets of the Anunnaki (2005, Unrated) |
|
| 26 |
Stargate (1994, PG-13) |
|
| 27 |
Soldier (1998, R) |
|
| 28 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 29 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 30 |
Top Secret! (1984, PG) |
|
| 31 |
Real Genius (1985, PG) |
|
| 32 |
Thunderheart (1992, R) |
|
| 33 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 34 |
Heat (1995, R) |
|
| 35 |
Deja Vu (2006, PG-13) |
|
| 36 |
Conspiracy (2008, R) |
|
| 37 |
The Saint (1997, PG-13) |
|
| 38 |
Red Planet (2000, PG-13) |
|
| 39 |
Mindhunters (2005, R) |
|
| 40 |
The Real McCoy (1993, PG-13) |
|
| 41 |
The Departed (2006, R) |
|
| 42 |
Shooter (2007, R) |
|
| 43 |
The Perfect Storm (2000, PG-13) |
|
| 44 |
Fear (1996, R) |
|
| 45 |
Rock Star (2001, R) |
|
| 46 |
Renaissance Man (Army Intelligence) (By the Book) (1994, PG-13) |
|
| 47 |
National Treasure: Book of Secrets (2007, PG) |
|
| 48 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 49 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 50 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 51 |
Con Air (1997, R) |
|
| 52 |
The Rock (1996, R) |
|
| 53 |
Next (2007, PG-13) |
|
| 54 |
Fast Times At Ridgemont High (1982, R) |
|
| 55 |
Matchstick Men (2003, PG-13) |
|
| 56 |
The Wicker Man (2006, PG-13) |
|
| 57 |
Raising Arizona (1987, PG-13) |
|
| 58 |
Guarding Tess (1994, PG-13) |
|
| 59 |
That Was Then... This Is Now (1985, R) |
|
| 60 |
Eddie and the Cruisers (1983, PG) |
|
| 61 |
Misfits Of Science (1985, Unrated) |
|
| 62 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 63 |
What Women Want (2001, PG-13) |
|
| 64 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 65 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
| 66 |
Lethal Weapon 2 (1989, R) |
|
| 67 |
Lethal Weapon 4 (1998, R) |
|
| 68 |
Lethal Weapon 3 (1992, R) |
|
| 69 |
Maverick (1994, PG) |
|
| 70 |
Conspiracy Theory (1997, R) |
|
| 71 |
Mad Max (1979, R) |
|
| 72 |
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981, R) |
|
| 73 |
Forever Young (1992, PG) |
|
| 74 |
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985, PG-13) |
|
| 75 |
Air America (1990, R) |
|
| 76 |
XXX (2002, PG-13) |
|
| 77 |
Babylon A.D. (2008, PG-13) |
|
| 78 |
The Pacifier (2005, PG) |
|
| 79 |
Pitch Black (2000, R) |
|
| 80 |
A Man Apart (2003, R) |
|
| 81 |
Knockaround Guys (2002, R) |
|
| 82 |
Boiler Room (2000, R) |
|
| 83 |
Killshot (2008, R) |
|
| 84 |
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) (2006, PG) |
|
| 85 |
Rumble Fish (1983, R) |
|
| 86 |
The Last Outlaw (1994, R) |
|
| 87 |
Point Blank (1998, R) |
|
| 88 |
Powder Blue (2008, R) |
|
| 89 |
The Outsiders (1983, PG) |
|
| 90 |
Point Break (1991, R) |
|
| 91 |
Road House (1989, R) |
|
| 92 |
Red Dawn (1984, PG-13) |
|
| 93 |
Black Dog (1998, PG-13) |
|
| 94 |
Youngblood (1986, R) |
|
| 95 |
Next of Kin (1989, R) |
|
| 96 |
Tall Tale: The Unbelievable Adventures of Pecos Bill (1995, PG) |
|
| 97 |
Icon (2005, Unrated) |
|
| 98 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 99 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 100 |
The Fugitive (1993, PG-13) |
|
| 101 |
Volcano (1997, PG-13) |
|
| 102 |
Small Soldiers (1998, PG-13) |
|
| 103 |
Under Siege (1992, R) |
|
| 104 |
Man of the House (2005, PG-13) |
|
| 105 |
U.S. Marshals (1997, PG-13) |
|
| 106 |
Space Cowboys (2000, PG-13) |
|
| 107 |
Rules of Engagement (2000, R) |
|
| 108 |
In the Valley of Elah (2007, R) |
|
| 109 |
The Missing (2003, R) |
|
| 110 |
The Hunted (2003, R) |
|
| 111 |
Over the Hedge (2006, PG) |
|
| 112 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 113 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 114 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 115 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 116 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 117 |
Lucky Number Slevin (2006, R) |
|
| 118 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
| 119 |
Perfect Stranger (2007, R) |
|
| 120 |
Death Becomes Her (1992, PG-13) |
|
| 121 |
The Whole Ten Yards (2003, PG-13) |
|
| 122 |
The Astronaut Farmer (2006, PG) |
|
| 123 |
The Last Boy Scout (1991, R) |
|
| 124 |
The Jackal (1997, R) |
|
| 125 |
Hudson Hawk (1991, R) |
|
| 126 |
Hart's War (2002, R) |
|
| 127 |
Striking Distance (1993, R) |
|
| 128 |
A Few Good Men (1992, R) |
|
| 129 |
Footloose (1984, PG) |
|
| 130 |
Tremors (1990, R) |
|
| 131 |
Wild Things (1998, R) |
|
| 132 |
Sleepers (1996, R) |
|
| 133 |
Flatliners (1990, R) |
|
| 134 |
Quicksilver (1986, PG) |
|
| 135 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 136 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 137 |
Backdraft (1991, R) |
|
| 138 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 139 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 140 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 141 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 142 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 143 |
Hancock (2008, PG-13) |
|
| 144 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 145 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 146 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 147 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 148 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 149 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 150 |
Wild Wild West (1999, PG-13) |
|
| 151 |
Enemy of the State (1998, R) |
|
| 152 |
The Legend of Bagger Vance (2000, PG-13) |
|
| 153 |
Short Circuit (1986, PG) |
|
| 154 |
The Arrival (1996, PG-13) |
|
| 155 |
Contact (1992, Unrated) |
|
| 156 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 157 |
Dragonheart (1996, PG-13) |
|
| 158 |
Entrapment (1999, PG-13) |
|
| 159 |
The Hunt for Red October (1990, PG) |
|
| 160 |
First Knight (1995, PG-13) |
|
| 161 |
Highlander (1986, R) |
|
| 162 |
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1991, R) |
|
| 163 |
Robin Hood: Prince of Thieves (1991, PG-13) |
|
| 164 |
Waterworld (1995, PG-13) |
|
| 165 |
The Guardian (2006, PG-13) |
|
| 166 |
The Bodyguard (1992, R) |
|
| 167 |
Field of Dreams (1989, PG) |
|
| 168 |
The Postman (1997, R) |
|
| 169 |
Tin Cup (1996, R) |
|
| 170 |
Dragonfly (2002, PG-13) |
|
| 171 |
Wyatt Earp (1994, PG-13) |
|
| 172 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 173 |
Speed (1994, R) |
|
| 174 |
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006, PG) |
|
| 175 |
My Favorite Martian (1999, PG) |
|
| 176 |
Terms of Endearment (1983, PG) |
|
| 177 |
Mama's Boy (2007, PG-13) |
|
| 178 |
Trial and Error (1997, PG-13) |
|
| 179 |
The Crossing (2000, Unrated) |
|
| 180 |
Thank You For Smoking (2006, R) |
|
| 181 |
Stephen King's It (1990, Unrated) |
|
| 182 |
Maximum Overdrive (1986, R) |
|
| 183 |
Stephen King's Desperation (2006, R) |
|
| 184 |
Ice Spiders (2007, R) |
|
| 185 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005, PG) |
|
| 186 |
Mission: Impossible III (2006, PG-13) |
|
| 187 |
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007, PG-13) |
|
| 188 |
Dawn of the Dead (2004, R) |
|
| 189 |
Mission Impossible (1996, PG-13) |
|
| 190 |
Mission Impossible 2 (2000, PG-13) |
|
| 191 |
The People Under The Stairs (1991, R) |
|
| 192 |
Dark Blue (2003, R) |
|
| 193 |
The Flight of the Intruder (1991, PG-13) |
|
| 194 |
John Q (2002, PG-13) |
|
| 195 |
The Pelican Brief (1993, PG-13) |
|
| 196 |
Crimson Tide (1995, R) |
|
| 197 |
The Bone Collector (1999, R) |
|
| 198 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 199 |
Without A Paddle (2004, PG-13) |
|
| 200 |
Drillbit Taylor (2008, PG-13) |
|
| 201 |
Starsky & Hutch (2004, PG-13) |
|
| 202 |
You, Me and Dupree (2006, PG-13) |
|
| 203 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 204 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
| 205 |
Me, Myself & Irene (2000, R) |
|
| 206 |
Once Bitten (1985, PG-13) |
|
| 207 |
Beyond Betrayal (1994, Unrated) |
|
| 208 |
In the Eyes of a Stranger (1992, Unrated) |













































































































































































































