My Favorite Movies


  fb533779670's Rating My Rating
1
Hancock (2008,  PG-13)
2
Crash Dive (1997,  R)
3
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
4
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
5
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
6
28 Days Later (2003,  R)
7
300 (2007,  R)
8
50 First Dates (2004,  PG-13)
9
8 Mile (2002,  R)
10
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
11
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
12
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
13
American Pie (1999,  R)
14
American Pie 2 (2001,  R)
15
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
16
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
17
American Wedding (2003,  R)
18
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
19
Anger Management (2003,  PG-13)
20
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
21
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
22
Back to the Future (1985,  PG)
23
Back to the Future Part II (1989,  PG)
24
Back to the Future Part III (1990,  PG)
25
Bad Boys (1995,  R)
26
Bad Boys II (2003,  R)
27
Batman Begins (2005,  PG-13)
28
Batman Returns (1992,  PG-13)
29
Big Daddy (1999,  PG-13)
30
Big Momma's House (2000,  PG-13)
31
Black Hawk Down (2001,  R)
32
Blade (1998,  R)
33
Blade - Trinity (2004,  R)
34
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
35
Blades of Glory (2007,  PG-13)
36
Blood Diamond (2006,  R)
37
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
38
Braveheart (1995,  R)
39
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
40
Bring It On (2000,  PG-13)
41
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
42
Cars (2006,  G)
43
Casino Royale (2006,  PG-13)
44
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
45
Cinderella Man (2005,  PG-13)
46
Clerks II (2006,  R)
47
Click (2006,  PG-13)
48
Collateral (2004,  R)
49
Con Air (1997,  R)
50
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
51
Date Movie (2006,  PG-13)
52
Dead Poets Society (1989,  PG)
53
Die Hard (1988,  R)
54
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
55
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
56
Dogma (1999,  R)
57
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
58
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
59
Elf (2003,  PG)
60
Equilibrium (2002,  R)
61
Eurotrip (2003,  R)
62
Face/Off (1997,  R)
63
Fantastic Four (2005,  PG-13)
64
Fight Club (1999,  R)
65
Final Destination (2000,  R)
66
Final Destination 2 (2003,  R)
67
Final Destination 3 (2006,  R)
68
Finding Nemo (2003,  G)
69
Friday After Next (2002,  R)
70
Garden State (2004,  R)
71
Ghost Rider (2007,  PG-13)
72
Gladiator (2000,  R)
73
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
74
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
75
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
76
Hitch (2005,  PG-13)
77
Home Alone (1990,  PG)
78
Hot Fuzz (2007,  R)
79
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
80
I Am Legend (2007,  PG-13)
81
I, Robot (2004,  PG-13)
82
Ice Age (2002,  PG)
83
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
84
Independence Day (1996,  PG-13)
85
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
86
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
87
Inside Man (2006,  R)
88
Interview with the Vampire (1994,  R)
89
Jackass - The Movie (2002,  R)
90
Jackass: Number Two (2006,  R)
91
Jarhead (2005,  R)
92
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
93
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
94
Kingdom of Heaven (2005,  R)
95
King Arthur (2004,  PG-13)
96
Knocked Up (2007,  R)
97
Legally Blonde (2001,  PG-13)
98
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
99
Liar Liar (1997,  PG-13)
100
Little Nicky (2000,  PG-13)
101
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
102
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
103
Lord of War (2005,  R)
104
Madagascar (2005,  PG)
105
Mallrats (1995,  R)
106
Mean Girls (2004,  PG-13)
107
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
108
Men in Black (1997,  PG-13)
109
Men in Black II (2002,  PG-13)
110
Monsters, Inc. (2001,  G)
111
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
112
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
113
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
114
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
115
Nacho Libre (2006,  PG)
116
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
117
National Treasure (2004,  PG)
118
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
119
Next Friday (2000,  R)
120
Night at the Museum (2006,  PG)
121
Norbit (2007,  PG-13)
122
Not Another Teen Movie (2001,  R)
123
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
124
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
125
Over the Hedge (2006,  PG)
126
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
127
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
128
Pulp Fiction (1994,  R)
129
Red Eye (2005,  PG-13)
130
Resident Evil (2002,  R)
131
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
132
Road Trip (2000,  R)
133
Robin Hood: Men in Tights (1993,  PG-13)
134
Rocky (1976,  PG)
135
Rocky Balboa (2006,  PG)
136
Rocky II (1979,  PG)
137
Rocky III (1982,  PG)
138
Rocky IV (1985,  PG)
139
Rush Hour (1998,  PG-13)
140
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
141
Saving Private Ryan (1998,  R)
142
Saw (2004,  R)
143
Saw II (2005,  R)
144
Saw III (2006,  R)
145
Scary Movie (2000,  R)
146
Scary Movie 2 (2001,  R)
147
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
148
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
149
Schindler's List (1993,  R)
150
School of Rock (2003,  PG-13)
151
Scream (1996,  R)
152
Secret Window (2004,  PG-13)
153
Shark Tale (2004,  PG)
154
Shaun of the Dead (2004,  R)
155
She's the Man (2006,  PG-13)
156
Shrek (2001,  PG)
157
Shrek 2 (2004,  PG)
158
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
159
Snakes on a Plane (2006,  R)
160
Snatch (2001,  R)
161
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
162
Spaceballs (1987,  PG)
163
Speed (1994,  R)
164
Spider-Man (2002,  PG-13)
165
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
166
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
167
Step Up (2006,  PG-13)
168
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
169
Super Troopers (2001,  R)
170
Superbad (2007,  R)
171
Superman Returns (2006,  PG-13)
172
Team America - World Police (2004,  R)
173
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
174
Thank You For Smoking (2006,  R)
175
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
176
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
177
The Butterfly Effect (2004,  R)
178
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
179
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
180
The Departed (2006,  R)
181
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
182
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
183
The Fifth Element (1997,  PG-13)
184
The Green Mile (1999,  R)
185
The Hot Chick (2002,  PG-13)
186
The Incredibles (2004,  PG)
187
The Italian Job (2003,  PG-13)
188
The Last Samurai (2003,  R)
189
The Lion King (1994,  G)
190
The Longest Yard (2005,  PG-13)
191
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
192
The Mask (1994,  PG-13)
193
The Matrix (1999,  R)
194
The Matrix Reloaded (2003,  R)
195
The Matrix Revolutions (2003,  R)
196
The Mummy (1999,  PG-13)
197
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
198
The Pacifier (2005,  PG)
199
The Princess Diaries (2001,  G)
200
The Ring (2002,  PG-13)
201
The Rock (1996,  R)
202
The Shawshank Redemption (1994,  R)
203
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
204
The Terminator (1984,  R)
205
The Truman Show (1998,  PG)
206
The Waterboy (1998,  PG-13)
207
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
208
There's Something About Mary (1998,  R)
209
Thirteen (2003,  R)
210
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
211
Top Gun (1986,  PG)
212
Toy Story (1995,  G)
213
Training Day (2001,  R)
214
Troy (2004,  R)
215
Underworld (2003,  R)
216
Underworld: Evolution (2006,  R)
217
V for Vendetta (2006,  R)
218
Van Helsing (2004,  PG-13)
219
War of the Worlds (2005,  PG-13)
220
Wedding Crashers (2005,  R)
221
What a Girl Wants (2003,  PG)
222
White Chicks (2004,  PG-13)
223
Wild Hogs (2007,  PG-13)
224
Without A Paddle (2004,  PG-13)
225
X-Men (2000,  PG-13)
226
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
227
XXX (2002,  PG-13)
228
You Got Served (2004,  PG-13)
229
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
230
Hitman (2007,  R)
231
National Lampoon Presents Dorm Daze (2003,  Unrated)
232
Jungledyret Hugo: Fręk, flabet og fri (Jungo Goes Bananas) (2007,  Unrated)
233
Black Sheep (2006,  Unrated)
234
Rage and Discipline (2004,  Unrated)
235
30 Miles (2004,  Unrated)
236
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
237
Blind Dating (2007,  PG-13)
238
Mr. Brooks (2007,  R)
239
Miami Vice (2006,  R)
240
Camouflage (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments