My Favorite Movies


  fb534051660's Rating My Rating
1
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
2
Mulholland Drive (2001,  R)
3
Bus Stop (1956,  Unrated)
4
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
5
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
6
Alice in Wonderland (1951,  G)
7
Malena (2000,  R)
8
Salon Kitty (Edited Version) (1976,  Unrated)
9
300 (2007,  R)
10
Frida (2002,  R)
11
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
12
The Gaucho (1927,  Unrated)
13
Mata Hari (1932,  Unrated)
14
Gilda (1946,  PG)
15
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
16
Sleepy Hollow (1999,  R)
17
Interview with the Vampire (1994,  R)
18
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
19
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
20
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
21
French Cancan (Only the French Can) (1956,  Unrated)
22
El Callejon De Los Milagros (1995,  Unrated)
23
The Josephine Baker Story (1990,  R)
24
Introducing Dorothy Dandridge (1999,  R)
25
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
26
The Notorious Bettie Page (2006,  R)
27
La Muerte Enamorada (1951,  Unrated)
28
Rio Escondido (Hidden River) (1948,  Unrated)
29
Palooka (1934,  Unrated)
30
High Noon (1952,  Unrated)
31
Magnificent Obsession (1954,  Unrated)
32
All That Heaven Allows (1955,  Unrated)
33
Written on the Wind (1957,  Unrated)
34
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
35
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
36
All About Eve (1950,  Unrated)
37
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
38
Don't Bother to Knock (1952,  Unrated)
39
The Prince and the Showgirl (1957,  Unrated)
40
River of No Return (1954,  Unrated)
41
How To Marry A Millionaire (1953,  Unrated)
42
The Misfits (1961,  Unrated)
43
Niagara (1953,  Unrated)
44
Cleopatra (1963,  Unrated)
45
Thinking XXX (2004,  Unrated)
46
Caligola (Caligula) (Edited Version) (1979,  R)
47
Sombra Verde (Untouched) (1954,  Unrated)
48
Drácula (1931,  Unrated)
49
I'm No Angel (1933,  Unrated)
50
She Done Him Wrong (1933,  Unrated)
51
China Seas (1935,  Unrated)
52
Gone With the Wind (1939,  G)
53
My Fair Lady (1964,  G)
54
Beauty and the Beast (1991,  G)
55
Beauty and The Beast (La Belle et la bęte) (1946,  Unrated)
56
Brute Force (1947,  G)
57
Valentino (1977,  R)
58
The Sheik (1921,  Unrated)
59
Blood & Sand (1922,  Unrated)
60
Ben Hur: A Tale of the Christ (1926,  Unrated)
61
El Santo y La Tigresa (1973,  Unrated)
62
The Girl Can't Help It (1956,  Unrated)
63
Will Success Spoil Rock Hunter? (1957,  Unrated)
64
Damn Yankees (1958,  Unrated)
65
La Ciociara (Two Women) (The Woman from Ciociara) (1960,  Unrated)
66
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
67
Alexander (2004,  R)
68
Troy (2004,  R)
69
L.A. Confidential (1997,  R)
70
Carmen Jones (1954,  Unrated)
71
Zouzou (1934) (1989,  Unrated)
72
Morocco (1930,  Unrated)
73
Blonde Venus (1932,  Unrated)
74
The Scarlet Empress (Catherine the Great) (1934,  Unrated)
75
The Beautician and the Beast (1997,  PG)
76
Call Me Mike (1982,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments