Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb534817053's Rating My Rating
1
Lost (2005,  Unrated)
2
Memento (2000,  R)
3
Chicago (2002,  PG-13)
4
Cinderella Man (2005,  PG-13)
5
Ice Age (2002,  PG)
6
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) (1988,  R)
7
The Devil's Advocate (1997,  R)
8
Spider-Man (2002,  PG-13)
9
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
10
Braveheart (1995,  R)
11
The Notebook (2004,  PG-13)
12
The Matrix (1999,  R)
13
Sex and the City (2008,  R)
14
Uçurtmayi Vurmasinlar (Don't Let Them Shoot the Kite) (1989,  Unrated)
15
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
16
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
17
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
18
Babel (2006,  R)
19
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
20
Snatch (2001,  R)
21
The Prestige (2006,  PG-13)
22
V for Vendetta (2006,  R)
23
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
24
American Pie (1999,  R)
25
The Truman Show (1998,  PG)
26
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
27
Click (2006,  PG-13)
28
40 Days and 40 Nights (2002,  R)
29
Match Point (2005,  R)
30
Good Luck Chuck (2007,  R)
31
The Bucket List (2007,  PG-13)
32
Istanbul kanatlarimin altinda (1996,  Unrated)
33
Istanbul Tales (Anlat Istanbul) (2005,  Unrated)
34
Saving Private Ryan (1998,  R)
35
Patch Adams (1998,  PG-13)
36
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
37
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
38
C Blok (Block C) (1994,  Unrated)
39
Being John Malkovich (1999,  R)
40
Dreamgirls (2006,  PG-13)
41
Constantine (2005,  R)
42
Pretty Woman (1990,  R)
43
When Harry Met Sally (1989,  R)
44
The Heartbreak Kid (2007,  R)
45
Big Fish (2003,  PG-13)
46
Cashback (2007,  R)
47
Elizabethtown (2005,  PG-13)
48
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
49
Zodiac (2007,  R)
50
Pulp Fiction (1994,  R)
51
Requiem for a Dream (2000,  R)
52
The Shawshank Redemption (1994,  R)
53
Fight Club (1999,  R)
54
Mustafa hakkinda hersey (2004,  Unrated)
55
Babam Ve Oglum (My Father and My Son) (2005,  PG-13)
56
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
57
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
58
What Women Want (2001,  PG-13)
59
Finding Neverland (2004,  PG)
60
Masumiyet (Innocence) (1997,  Unrated)
61
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
62
Forrest Gump (1994,  PG-13)
63
Sin City (2005,  R)
64
The Godfather (1972,  R)
65
Yes Man (2008,  PG-13)
66
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
67
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
68
50 First Dates (2004,  PG-13)
69
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
70
The Butterfly Effect (2004,  R)
71
Deja Vu (2006,  PG-13)
72
Reign Over Me (2007,  R)
73
The Number 23 (2007,  R)
74
Chocolat (2000,  PG-13)
75
The Pianist (2002,  R)
76
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
77
The Holiday (2006,  PG-13)
78
Notting Hill (1999,  PG-13)
79
Runaway Bride (1999,  PG)
80
The Wedding Date (2005,  PG-13)
81
In Her Shoes (2005,  PG-13)
82
Gizli Yüz (The Secret Face) (1991,  Unrated)
83
Hamam (Steam: The Turkish Bath) (1998,  Unrated)
84
Politiki Kouzina (A Touch of Spice) (2003,  Unrated)
85
Once (2007,  R)
86
Arizona Dream (1993,  R)
87
Wag the Dog (1997,  R)
88
Tabutta rövasata (Somersault in a Coffin) (1996,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments