My Favorite Movies


  fb535831553's Rating My Rating
1
Casablanca (1943,  PG)
Casablanca
This movie has it all. And it still stands up today. The plot, the writing, the dialogue, the cat of characters. Just perfect!
2
Rear Window (1954,  PG)
Rear Window
The best Hitchcock. Dialogue so good and the suspence still great. Jimmy Stewart still star quality and Grace Kelly at her stunning looking best. Classic
3
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
To Catch a Thief
It's light weight but they don't come much better. With stars so good and the Riviera never looked so good. The fire works seen is as hot as it comes.
4
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
For anyone who love Paris - this is the movie. Quirky and very French but so well done. Like a collage. Great feel good movie.
5
Goldfinger (1964,  PG)
Goldfinger
I had to pick one Bond movie and it had to be Connery so I went for this one. Great gadgets, great villians and the one liners just keep on coming.
6
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
It was a sleeper at the time of release and then exploded upon release to video stores. Great feel good movie of survivial. Music fantastic and Morgan Freeman outstanding.
7
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Series really it the mark here. Fantastic combination of action and human emotion. Sam Raimi really gets it right and look great.
8
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
So artistic that some people were bored. Not me! Great art and loved the story. Ziyi Zhang so beautiful. Can watch over and over.
9
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
The best of the trilogy. Masterpiece.
10
Groundhog Day (1993,  PG)
Groundhog Day
The gnere of romantic comedy is well acknowledged but this is my favourite with Bill Murray at the peak of his talent and Andy McDowell playing the love interest perfectly. Bit corny. So what! Fantastic!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments