My Favorite Movies


  fb535962807's Rating My Rating
1
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) (1945,  Unrated)
2
Dead Poets Society (1989,  PG)
3
Forrest Gump (1994,  PG-13)
4
Le Péril Jeune (Good Old Daze) (2003,  Unrated)
5
Garden State (2004,  R)
6
Full Metal Jacket (1987,  R)
7
Arizona Dream (1993,  R)
8
Midnight Express (1978,  R)
9
Volver (2006,  R)
10
Birdy (1984,  R)
11
Human Traffic (2000,  R)
12
Yes Man (2008,  PG-13)
13
Slumdog Millionaire (2008,  R)
14
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
15
La Haine (Hate) (1996,  R)
16
Jarhead (2005,  R)
17
Fight Club (1999,  R)
18
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
19
Die Welle (The Wave) (2008,  Unrated)
20
Ni Pour, Ni Contre: Bien au Contraire (Not for or Against) (2002,  Unrated)
21
Je Vais Bien, Ne T'en Fais Pas (Don't Worry, I'm Fine) (2006,  Unrated)
22
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
23
Les Nuits Fauves (Savage Nights) (1992,  Unrated)
24
Cabaret (1972,  PG)
25
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008,  Unrated)
26
Le Battement d'Ailes du Papillon (Happenstance) (The Beating of the Butterfly's Wings) (2000,  R)
27
Le Papillon (The Butterfly) (2004,  Unrated)
28
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
29
Peut-être (1999,  Unrated)
30
Je ne suis pas là pour être aimé (2005,  Unrated)
31
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
32
Underground (1995,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments