My Favorite Movies


  fb536059106's Rating My Rating
1
Pi (1998,  R)
2
The Dark Knight (2008,  PG-13)
3
Carlito's Way (1993,  R)
4
The Constant Gardener (2005,  R)
5
A Love Song for Bobby Long (2004,  R)
6
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
7
Blade Runner (1982,  R)
8
Waking Life (2001,  R)
9
Slacker (1991,  R)
10
El Sur (The South) (1988,  Unrated)
11
Dazed and Confused (1993,  R)
12
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
13
Pollock (2000,  R)
14
Elephant (2003,  R)
15
Cube (1998,  R)
16
Lost In Translation (2003,  R)
17
American History X (1998,  R)
18
Drugstore Cowboy (1989,  R)
19
Mala Noche (Bad Night) (2007,  Unrated)
20
Pulp Fiction (1994,  R)
21
Clerks (1994,  R)
22
Things to Do in Denver When You're Dead (1995,  R)
23
Before Sunrise (1995,  R)
24
Before Sunset (2004,  R)
25
Too Late Blues (1961,  Unrated)
26
24 Hour Party People (2002,  R)
27
The Godfather (1972,  R)
28
Good Bye, Lenin (2004,  R)
29
Event Horizon (1997,  R)
30
The Breakfast Club (1985,  R)
31
Gattaca (1997,  PG-13)
32
Chariots of Fire (1981,  PG)
33
Carla's Song (1997,  Unrated)
34
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
35
The Thin Red Line (1999,  R)
36
The Straight Story (1999,  G)
37
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
38
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
39
Sin City (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments