My Favorite Movies


  fb537576935's Rating My Rating
1
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
2
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
3
A Bucket of Blood (1959,  Unrated)
4
...And God Created Woman (1957,  PG)
5
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
6
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
7
Repulsion (1965,  Unrated)
8
Lolita (1962,  Unrated)
9
The Three Faces of Eve (1957,  Unrated)
10
Secretary (2002,  R)
11
The Notorious Bettie Page (2006,  R)
12
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
13
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
14
House On Haunted Hill (1959,  Unrated)
15
Psycho Beach Party (2000,  Unrated)
16
All About Eve (1950,  Unrated)
17
It Happened One Night (1934,  Unrated)
18
Heavenly Creatures (1994,  R)
19
Stand by Me (1986,  R)
20
DiG! (2004,  R)
21
East of Eden (1955,  PG)
22
Mommie Dearest (1981,  PG)
23
Carrie (1976,  R)
24
Gidget (1959,  Unrated)
25
Cry Baby (1990,  PG-13)
26
Raging Bull (1980,  R)
27
The Amityville Horror (1979,  R)
28
The Delinquents (1957,  PG)
29
Ziegfeld Follies (1946,  Unrated)
30
The Wizard of Oz (1939,  G)
31
The Wrestler (2008,  R)
32
Rock Around the Clock (1956,  Unrated)
33
Jailhouse Rock (1957,  Unrated)
34
Kiss Me Deadly (1955,  Unrated)
35
Pillow Talk (1959,  Unrated)
36
A Place in the Sun (1951,  Unrated)
37
Bride of the Gorilla (1951,  Unrated)
38
The Show Off (1926,  PG)
39
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
40
Suspiria (1977,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments