My Favorite Movies


  fb537648214's Rating My Rating
1
72 metra (72 Meters) (2004,  Unrated)
72 metra (72 Meters)
This movie is about a sudden twist of fate, about testing your limis and survival. Interesting work of some famous actors, e.g. Chulpan Khamatova.
2
Ivanovo detstvo (Ivan's Childhood)(My Name Is Ivan)(The Youngest Spy) (1962,  Unrated)
Ivanovo detstvo (Ivan's Childhood)(My Name Is Ivan)(The Youngest Spy)
Touching and deep.
3
Nostalghia (1983,  Unrated)
Nostalghia
It takes time and patience to understand this one. Must see.
4
Offret (The Sacrifice) (1986,  PG)
Offret (The Sacrifice)
Like all other movies by Tarkovsky - a must see. The last scene is unbelievable.
5
The Mirror (Zerkalo) (White, White Day) (,  Unrated)
The Mirror (Zerkalo) (White, White Day)
Yet another masterpiece by Tarkovsky. Human interactions receive full focus from the director here.
6
The Irony of Fate, or Enjoy Your Bath! (Ironiya sudby, ili S legkim parom!) (1975,  Unrated)
The Irony of Fate, or Enjoy Your Bath! (Ironiya sudby, ili S legkim parom!)
This is a Russian masterpiece that every human born in Russia religiously watches on New Years eve :-)
7
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
The Unbearable Lightness of Being
Excellent sensual movie...
8
Underground (1995,  Unrated)
Underground
Emotionally intense movie. Lots of great scenes, solid acting. The last 10 minutes where especially packed with emotion and strong political messages.
9
Zivot je cudo (Life Is a Miracle) (Hungry Heart) (2004,  Unrated)
Zivot je cudo (Life Is a Miracle) (Hungry Heart)
This one has it all: tears, joy, war, piece. Lots of symbolizm typical for Kusturica.
10
13 Conversations About One Thing (2001,  R)
13 Conversations About One Thing
One of the my favorite movies about life lines, fate and choices we make. Perfect for a quiet even at home, spiced up by good wine.
11
Into the Wild (2007,  R)
Into the Wild
I haven't read the book, just the famous magazine story. Saw that movie @ Lincoln Plaza on big screen. Excellent story and acting. The main idea of this movie can be argued forever - there's no true answer to the choice he made.
12
Fargo (1996,  R)
Fargo
The whole setting, winter moods, dialogs, the plot and excellent acting make this movie one of my true favorites.
13
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat)
Life asserting movie
14
Stingray Sam (2009,  Unrated)
Stingray Sam
Awesome movie with great acting. It is full of irony, funny story twists and good humor. Highly recommended.
15
Anvil! The Story of Anvil (2009,  Unrated)
Anvil! The Story of Anvil
Documentary of the year! Honest movie.
It's incredible how these guys never gave up and believed in their dream.
16
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
Hable con Ella (Talk to Her)
I like all of Almodovar movies. But this one has a special place reserved in my ratings.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments