My Favorite Movies


  fb538460121's Rating My Rating
1
The Wizard of Oz (1939,  G)
2
Secrets & Lies (1996,  R)
3
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
4
Ghost (1990,  R)
5
Fatal Attraction (1987,  R)
6
Misery (1990,  R)
7
The Hand That Rocks the Cradle (1992,  R)
8
Flowers in the Attic (1987,  PG-13)
9
Rosemary's Baby (1968,  R)
10
Basic Instinct (1992,  R)
11
Sliver (1993,  R)
12
Body Heat (1981,  R)
13
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
14
Never Talk to Strangers (1995,  R)
15
Black Widow (1987,  R)
16
Single White Female (1992,  R)
17
Body Language (1992,  Unrated)
18
Body Double (1984,  R)
19
Pretty Woman (1990,  R)
20
Thelma & Louise (1991,  R)
21
Gotham (1988,  R)
22
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
23
The Others (2001,  PG-13)
24
White Noise (2005,  PG-13)
25
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
26
Premonition (2007,  PG-13)
27
Gothika (2003,  R)
28
Spoorloos (The Vanishing) (1988,  Unrated)
29
The Silence of the Lambs (1991,  R)
30
Panic Room (2002,  R)
31
Duel (1972,  PG)
32
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
33
Mommie Dearest (1981,  PG)
34
The Internecine Project (1974,  PG)
35
Billy Elliot (2000,  R)
36
All About Eve (1950,  Unrated)
37
White Diamond (2007,  Unrated)
38
One Hour Photo (2002,  R)
39
The Exorcist (1973,  R)
40
The Shining (1980,  R)
41
The Elephant Man (1980,  PG)
42
Soldier's Girl (2003,  R)
43
The Picture of Dorian Gray (1945,  Unrated)
44
Hush Hush Sweet Charlotte (,  Unrated)
45
Rebecca (1940,  Unrated)
46
Brief Encounter (1945,  Unrated)
47
Carousel (1956,  Unrated)
48
Titanic (1997,  PG-13)
49
The Delinquents (1990,  PG-13)
50
Speed (1994,  R)
51
Face/Off (1997,  R)
52
The Fugitive (1993,  PG-13)
53
Air Force One (1997,  R)
54
Carrie (1976,  R)
55
Stephen King's It (1990,  Unrated)
56
Halloween (1978,  R)
57
Flight of the Navigator (1986,  PG)
58
The Goonies (1985,  PG)
59
Masters of the Universe (1987,  PG)
60
Labyrinth (1986,  PG)
61
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
62
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
63
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
64
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
65
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
66
Bambi (1942,  G)
67
Cinderella (1950,  G)
68
Mary Poppins (1964,  G)
69
The Sword in the Stone (1963,  G)
70
Robin Hood (1973,  G)
71
The Little Mermaid (1989,  G)
72
Disney's Aladdin (1992,  G)
73
Beauty and the Beast (1992,  G)
74
Shrek (2001,  PG)
75
Shrek 2 (2004,  PG)
76
Boys Don't Cry (1999,  R)
77
Schindler's List (1993,  R)
78
Philadelphia (1993,  PG-13)
79
Cast Away (2000,  PG-13)
80
The Full Monty (1997,  R)
81
An American Werewolf in London (1981,  R)
82
Shirley Valentine (1989,  R)
83
Groundhog Day (1993,  PG)
84
The Wicker Man (1973,  R)
85
Anything to Survive (Almost Too Late) (1990,  PG)
86
The Edge (1997,  R)
87
The Green Mile (1999,  R)
88
The Shawshank Redemption (1994,  R)
89
Jumpin' Jack Flash (1986,  R)
90
Mannequin (1987,  PG)
91
The Birdcage (1996,  R)
92
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
93
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
94
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
95
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
96
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
97
Notting Hill (1999,  PG-13)
98
The Hot Chick (2002,  PG-13)
99
Micki + Maude (1984,  PG-13)
100
But I'm A Cheerleader (2000,  R)
101
*batteries not included (1987,  PG)
102
The Super Mario Bros. (1990,  PG)
103
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
104
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
105
Shallow Grave (1995,  R)
106
Cliffhanger (1993,  R)
107
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (1988,  PG-13)
108
Bernard and the Genie (,  Unrated)
109
Are You Being Served?: The Movie (1977,  Unrated)
110
Carry on Camping (1969,  Unrated)
111
Carry on Loving (1970,  Unrated)
112
Carry on Abroad (1972,  Unrated)
113
Carry on Behind (1975,  Unrated)
114
The Raven (1963,  G)
115
The House That Dripped Blood (1971,  PG)
116
Tales from the Crypt (1972,  PG)
117
The Beast Must Die (Black Werewolf) (1974,  PG)
118
Asylum (House of Crazies) (1972,  PG)
119
Blood Beast Terror (1969,  G)
120
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
121
Made in America (1993,  PG-13)
122
Splash (1984,  PG)
123
Santa Claus - The Movie (1985,  PG)
124
The Muppet Christmas Carol (1992,  G)
125
Miracle on 34th Street (1994,  G)
126
A Grand Day Out With Wallace and Gromit (1989,  Unrated)
127
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers (1993,  Unrated)
128
Wallace and Gromit: A Close Shave (1996,  Unrated)
129
Lost for Words (1999,  Unrated)
130
Goodnight, Mister Tom (1999,  Unrated)
131
Pollyanna (2003,  Unrated)
132
Driving Lessons (2006,  PG-13)
133
Watermelon (2003,  Unrated)
134
My Beautiful Son (2001,  R)
135
State of Mind (2003,  Unrated)
136
Suspicion (2003,  Unrated)
137
Alibi (2003,  Unrated)
138
Like Father Like Son (2005,  Unrated)
139
Lie with Me (2004,  Unrated)
140
Forgotten (2002,  Unrated)
141
Secret Smile (2005,  Unrated)
142
Monroe: Class of '76 (2005,  Unrated)
143
The Best Man (2006,  Unrated)
144
The Kindness of Strangers (2006,  Unrated)
145
See No Evil: The Moors Murders (2006,  PG)
146
Joanne Lees: Murder in the Outback (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments