My Favorite Movies


  fb538942202's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2
Ten Canoes (2007,  Unrated)
3
Stalker (1979,  Unrated)
4
Shadows of Forgotten Ancestors (1964,  Unrated)
5
Svoy sredi chuzhikh, chuzhoy sredi svoikh, (At Home Among Strangers, Stranger at Home) (1974,  Unrated)
6
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
7
Children of Men (2006,  R)
8
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
9
Korotkie Vstrechi (Brief Encounters) (1967,  Unrated)
10
Roots (Bednye rodstvenniki) (2006,  Unrated)
11
Bumer (2003,  Unrated)
12
Yuryev den, (Yuri's Day) (2008,  PG)
13
Playing the Victim (Izobrazhaya zhertvu) (2006,  Unrated)
14
Gruz 200 (Cargo 200) (Freight 200) (2007,  Unrated)
15
Pro urodov i lyudey (Of Freaks and Men) (1998,  Unrated)
16
Zhmurki (Dead Man's Bluff) (Blind Man's Bluff) (2005,  Unrated)
17
The Goddess (Boginya: kak ya polyubila) (2004,  Unrated)
18
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
19
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
20
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (1994,  R)
21
A Short Film About Love (1988,  Unrated)
22
Easy Rider (1969,  R)
23
Pulp Fiction (1994,  R)
24
Into the Wild (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments