My Favorite Movies
| fb538970067's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Akira 1988, R) |
|
| 2 |
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) 1988, G) |
|
| 3 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 4 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 5 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 6 |
Death to Smoochy 2002, R) |
|
| 7 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 8 |
Snatch 2000, R) |
|
| 9 |
Chôjikû yôsai Macross: Ai oboeteimasuka (Super Dimension Fortress Macross: Do You Remember Love?) 1984, Unrated) |
|
| 10 |
Macross II The Movie 1995, PG)
Some people argue over the continuity of the film(which was made years before the two canonized sequels) Despite the argument over its place in the Macross continuity, the film is still a good watch. I prefer the music in this one to other Macross titles, the art, sadly, hasn't aged as well as DYRL has. |
|
| 11 |
Dick Tracy 1990, PG) |
|
| 12 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 13 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 14 |
Kidô keisatsu patorebâ (Mobile Police Patlabor) 1988, Unrated) |
|
| 15 |
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) 1995, R) |
|
| 16 |
Sanjuro 1962, PG-13) |
|
| 17 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 18 |
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 19 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 20 |
Greenfingers 2000, R) |
|
| 21 |
Sars Wars: Bangkok Zombie Crisis (Khun krabii hiiroh) 2004, Unrated) |
|
| 22 |
Pi 1998, R) |
|
| 23 |
Noi 2003, PG-13) |
|
| 24 |
Dopamine 2003, R) |
|
| 25 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 26 |
Night of the Living Dead 1968, Unrated) |
|
| 27 |
Galaxy Express 999 (Ginga Tetsudô Three-Nine) 1979, PG) |
|
| 28 |
Best in Show 2000, PG-13) |
|
| 29 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 30 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 31 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 32 |
Syriana 2005, R) |
|
| 33 |
Stranger Than Fiction 2006, PG-13) |
|
| 34 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 35 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 36 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 37 |
Six-String Samurai 1998, PG-13) |
|
| 38 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1967, R) |
|
| 39 |
Dune 2002, Unrated) |
|
| 40 |
Dune 1984, PG-13) |
|
| 41 |
Zorba the Greek 1964, Unrated) |
|
| 42 |
Those Magnificent Men in Their Flying Machines 1965, G) |
|
| 43 |
Divorce American Style 1967, Unrated) |
|
| 44 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 45 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) 1995, R) |
|
| 46 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 47 |
Gojira (Godzilla 1985: The Legend Is Reborn) 1985, PG) |
|
| 48 |
Godzilla 2000 1999, PG) |
|
| 49 |
King Kong vs. Godzilla 1963, Unrated) |
|
| 50 |
Godzilla Vs. Monster Zero 1970, G) |
|
| 51 |
Godzilla Vs Hedorah 1971, G) |
|
| 52 |
Godzilla vs. Megaguirus 2000, Unrated) |
|
| 53 |
Godzilla vs. Mothra (Mosura tai Gojira) 1964, Unrated) |
|
| 54 |
Godzilla Vs Gigan 1972 1977, PG) |
|
| 55 |
Godzilla, King of the Monsters! 1956, Unrated) |
|
| 56 |
Godzilla vs. Megalon 1973, G) |
|
| 57 |
Bambi Meets Godzilla 1969, Unrated) |
|
| 58 |
Space Ameoba - Gezora, Ganime, Kameba 1971, Unrated) |
|
| 59 |
Zeiramu (Zeram) (Zeiram) 1993, Unrated) |
|
| 60 |
Iria: Zeiram the Animation 1993, R)
This film is an animated Prequel to Keita Amemiya's Zeiram films(hence the subtitle) This was the the third anime I saw, and easily my favorite. The film is really 6 45 minute episodes Pretty much has everything in it but a love story. Action, Comedy, Drama, Gorgeous Heroin, and an evil monster that can not be killed. If you've never seen anime before, I say this is where to start. |
|
| 61 |
Jinzô ningen Hakaidâ (Mechanical Violator Hakaider) 1995, Unrated) |
|
| 62 |
Pee-wee's Big Adventure 1985, PG) |
|
| 63 |
Slap Shot 1977, R) |
|
| 64 |
Mallrats 1995, R) |
|
| 65 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 66 |
Macross Plus 1994, Unrated) |
|
| 67 |
Astro Zombies 1969, Unrated) |

































































