My Favorite Movies
| fb539085454's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 2 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 3 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 4 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 5 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 6 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 7 |
Alien (1979, R) |
|
| 8 |
Aliens (1986, R) |
|
| 9 |
Predator (1987, R) |
|
| 10 |
Predator 2 (1990, R) |
|
| 11 |
Karmina (1996, Unrated) |
|
| 12 |
Karmina 2 (K2) (2001, Unrated) |
|
| 13 |
Blood and Donuts (1995, R) |
|
| 14 |
Robo Vampire (1987, Unrated) |
|
| 15 |
The Evil Dead (1981, NC-17) |
|
| 16 |
Army of Darkness (1993, R) |
|
| 17 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 19 |
Stargate (1994, PG-13) |
|
| 20 |
Star Trek: The Motion Picture (1979, G) |
|
| 21 |
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982, PG) |
|
| 22 |
Star Trek III - The Search for Spock (1984, PG) |
|
| 23 |
Star Trek IV - The Voyage Home (1986, PG) |
|
| 24 |
Star Trek V - The Final Frontier (1989, PG) |
|
| 25 |
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991, PG) |
|
| 26 |
Star Trek - First Contact (1996, PG-13) |
|
| 27 |
Go (1999, R) |
|
| 28 |
Clerks (1994, R) |
|
| 29 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 30 |
Dogma (1999, R) |
|
| 31 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 32 |
Zack and Miri Make a Porno (2008, R)
A Smith/Rogen movie. If you like Clerks 2 and Knocked Up, you must see this because it's pretty much what you would get if you got those two movies drunk, high, full of Cheetos and then they had an offspring. A very good film done by Kevin Smith, not making as much money as he and his friends and family was hoping for but it is still a very funny movie. |
|
| 33 |
How to Lose Friends & Alienate People (2008, R) |
|
| 34 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 35 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 36 |
The 300 Spartans (1962, Unrated) |
|
| 37 |
Equilibrium (2002, R) |
|
| 38 |
Hot Fuzz (2007, R) |




































