My Favorite Movies


  fb539145560's Rating My Rating
1
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story
good romance special and it is very beautiful dream come true ... and i think i wish to learn how to song the special voice....
2
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
3
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
i love it that why he is king of comedy that is jim carey
4
Alien (1979,  R)
5
Aliens (1986,  R)
6
Bad Boys (1995,  R)
7
Bad Boys II (2003,  R)
8
Batman (1989,  PG-13)
9
Blade (1998,  R)
10
Blade - Trinity (2004,  R)
11
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
12
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
i love it
13
Clueless (1995,  PG-13)
14
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
15
Cool Runnings (1993,  PG)
16
Cry Baby (1990,  PG-13)
Cry Baby
i wish to see movie this cry baby ...i love johnny deep (fan)
17
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions
i have vhs this cruel intentions
18
Crank (2006,  R)
19
Date Movie (2006,  PG-13)
20
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
21
Die Hard (1988,  R)
22
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
23
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
24
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
25
Fantastic Four (2005,  PG-13)
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
27
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
28
Honey (2003,  PG-13)
29
Hot Fuzz (2007,  R)
30
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
31
Independence Day (1996,  PG-13)
32
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
33
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
34
Interview with the Vampire (1994,  R)
35
King Arthur (2004,  PG-13)
36
Kung Fu Hustle (2005,  R)
37
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
38
Men in Black (1997,  PG-13)
39
Men in Black II (2002,  PG-13)
40
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
41
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
42
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
43
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
44
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
45
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
46
Pitch Black (2000,  R)
47
Queen of the Damned (2002,  R)
48
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
49
Resident Evil (2002,  R)
50
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
51
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
52
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour
i love fan of jackie chan is #1 jokes and arts marcials
53
Scary Movie (2000,  R)
54
Scary Movie 2 (2001,  R)
55
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
56
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
57
Shaun of the Dead (2004,  R)
58
She's All That (1999,  PG-13)
59
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
60
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
61
The Color Purple (1985,  PG-13)
62
The Crow (1994,  R)
63
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
64
The Lion King (1994,  G)
65
The Lord of the Rings (1978,  PG)
66
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
67
The Lost Boys (1987,  R)
68
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
69
The Mask (1994,  PG-13)
70
The Matrix (1999,  R)
71
The Mummy (1999,  PG-13)
72
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
The Mummy Returns
good
73
The Rock (1996,  R)
74
V for Vendetta (2006,  R)
75
Varsity Blues (1999,  R)
76
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
i love it is my mind is romeo and juliet is my fan
77
X-Men (2000,  PG-13)
78
X2 (2003,  PG-13)
79
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
80
XXX (2002,  PG-13)
81
Zoolander (2001,  PG-13)
82
The Tuxedo (2002,  PG-13)
83
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
84
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
85
Shaolin Martial Arts (1974,  Unrated)
86
American Shaolin (No Retreat, No Surrender 5)(Karate Tiger 5)(King of the Kickboxers II) (1991,  PG-13)
87
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) (1994,  R)
88
Vampires - Los Muertos (2002,  R)
89
Underworld: Evolution (2006,  R)
90
Underworld (2003,  R)
91
Van Helsing (2004,  PG-13)
92
WWE Armageddon (2006) (,  Unrated)
93
The Twins Effect (Chin gei bin) (Vampire Effect) (2003,  R)
94
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001,  R)
95
Buffy the Vampire Slayer (1992,  PG-13)
96
Bulletproof Monk (2003,  PG-13)
97
Center Stage (2000,  PG-13)
98
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) (1991,  PG-13)
99
Who Am I? (,  PG-13)
100
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
101
Operation Condor 2 (Long xiong hu di) (Armour of God) (1999,  R)
102
Crime Story (Zhong an zu) (1993,  R)
103
The Medallion (2003,  PG-13)
104
Project A (1983,  PG-13)
105
The Accidental Spy (2002,  PG-13)
106
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
107
Mr. Nice Guy (1997,  PG-13)
108
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
109
Twin Dragons (1999,  PG-13)
110
Jackie Chan Is the Prisoner (Huo shao dao) (Island on Fire) (1990,  R)
111
Battle Creek Brawl (The Big Brawl) (1980,  R)
112
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
113
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
114
Supercop 2 (Chao ji ji hua) (1996,  R)
115
The Twins Effect 2 (Chin gei bin 2: Fa dou daai jin) (2004,  Unrated)
116
Gorgeous (Boh lee chun) (1999,  PG-13)
117
The Quest (1996,  PG-13)
118
Nowhere to Run (1993,  R)
119
Maximum Risk (1996,  R)
120
Sudden Death (1995,  R)
121
Cyborg (1989,  R)
122
Knock Off (1998,  R)
123
Double Team (1997,  R)
124
Hard Target (1993,  R)
125
Universal Soldier - The Return (1999,  R)
126
No Retreat, No Surrender (1986,  PG)
127
Bloodsport (1988,  R)
128
Death Warrant (1990,  R)
129
Street Fighter (1994,  PG-13)
130
Kickboxer (1989,  R)
131
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) (1991,  R)
132
Timecop (1994,  R)
133
Universal Soldier (1992,  R)
134
Double Impact (1991,  R)
135
Black Eagle (1988,  R)
136
Breakin' (Breakdance: The Movie) (1984,  PG)
137
True Romance (1993,  R)
138
Boogie Nights (1997,  R)
139
The Breed (2001,  R)
140
The Breed (2006,  R)
141
Tremors (1990,  R)
142
Tremors 2: Aftershocks (1996,  PG-13)
143
Tremors 3 - Back to Perfection (2001,  PG)
144
Tremors 4 - The Legend Begins (2004,  PG-13)
145
The Storm Riders (Fung wan: Hung ba tin ha) (2000,  PG-13)
146
Color of Night (1994,  R)
147
Bloodmoon (1997,  R)
148
Bloodfist IV: Die Trying (1992,  R)
149
Thumbelina (1994,  G)
150
American Streetfighter (American Streetwarrior) (1992,  R)
151
Doom (2005,  R)
152
Chicken Run (2000,  G)
153
The Crow - Wicked Prayer (2005,  R)
154
The Crow: Stairway to Heaven (,  G)
155
The Crow: City of Angels (1996,  R)
156
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
157
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
158
Hot Shots! (1991,  PG-13)
159
Hot Shots! Part Deux (1993,  PG-13)
160
Hot Dog...The Movie (1984,  R)
161
The Hot Chick (2002,  PG-13)
162
Titanic (1997,  PG-13)
163
Bloodsport II: The Next Kumite (1996,  R)
164
Porky's II: The Next Day (1983,  R)
165
Porky's (1982,  R)
166
Porky's Revenge (1985,  R)
167
The Pink Panther (2006,  PG)
168
The Pink Panther (1963,  Unrated)
169
Son of the Pink Panther (1993,  PG)
170
Trail of the Pink Panther (1982,  PG)
171
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
172
Curse of the Pink Panther (1983,  PG)
173
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
174
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
175
The Secret Garden (1993,  G)
176
Simply Irresistible (1999,  PG-13)
177
Sin City (2005,  R)
178
Sin City 2 (2011,  Unrated)
179
Sin City 3 (,  Unrated)
180
Guilty As Sin (1993,  R)
181
Assassins (1995,  R)
182
The Legend of Zorro (2005,  PG)
183
Spy Kids (2001,  PG)
184
The 13th Warrior (1999,  R)
185
Never Talk to Strangers (1995,  R)
186
Desperado (1995,  R)
187
Original Sin (2001,  R)
188
Lethal Weapon (1987,  R)
189
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
190
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
191
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
192
National Lampoon's Loaded Weapon 1 (1993,  PG-13)
193
House of the Dead (2003,  R)
194
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory) (2006,  R)
195
DOA: Dead or Alive (2007,  PG-13)
196
Road House 2: Last Call (2006,  R)
197
Dead Silence (1998,  R)
198
Children of a Lesser God (1986,  R)
199
Hear No Evil (1993,  R)
200
Two Shades of Blue (1998,  R)
201
In Her Defense (In Self Defense) (1998,  Unrated)
202
Dead Silence (1997,  R)
203
When Justice Fails (1998,  R)
204
It's My Party (1996,  R)
205
Against Her Will: The Carrie Buck Story (1994,  Unrated)
206
What the Bleep!?: Down the Rabbit Hole (2006,  Unrated)
207
Freak City (1999,  Unrated)
208
Walker (1987,  R)
209
What the Bleep Do We Know!? (2004,  Unrated)
210
The Cannonball Run (1981,  PG)
211
Cannonball Run II (1984,  PG)
212
Cannonball (1976,  PG)
213
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
214
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
215
National Lampoon's Movie Madness (1982,  R)
216
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
217
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
218
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
219
National Lampoon's Senior Trip (1995,  R)
220
National Lampoon's Class Reunion (1982,  R)
221
National Lampoon's Spring Break 24/7 (2007,  R)
222
National Lampoon's Blackball (2005,  R)
223
National Lampoon's Last Resort (1993,  PG-13)
224
National Lampoon's Gold Diggers (2004,  PG-13)
225
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
226
National Lampoon's Pledge This! (2006,  R)
227
National Lampoon's Dorm Daze 2 (2006,  R)
228
Electric Apricot, (National Lampoon Presents Electric Apricot: Quest for Festeroo) (2006,  R)
229
National Lampoon Presents - Mr Wong (,  Unrated)
230
National Lampoon:Lost Reality 2 More (2005,  Unrated)
231
National Lampoon's Thanksgiving Family Reunion (National Lampoon's Holiday Reunion) (2004,  PG-13)
232
The Blue Lagoon (1980,  R)
233
Return to the Blue Lagoon (1991,  PG-13)
234
Into the Blue (2005,  PG-13)
235
A Grand Day Out With Wallace and Gromit (1989,  Unrated)
236
XX/XY (2003,  R)
237
The Scorpion King (2002,  PG-13)
238
Freddy vs. Jason (2003,  R)
239
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
240
Boa Vs Python (2004,  R)
241
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew (1999,  G)
242
D2: The Mighty Ducks (1994,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments