Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb539401040's Rating My Rating
1
Shrek (2001,  PG)
2
Forrest Gump (1994,  PG-13)
3
Grease (1978,  PG)
4
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
5
Fight Club (1999,  R)
6
Pulp Fiction (1994,  R)
7
300 (2007,  R)
8
Transformers (2007,  PG-13)
9
The Matrix (1999,  R)
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
11
Braveheart (1995,  R)
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
13
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
14
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
15
Rocky (1976,  PG)
16
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
17
Gladiator (2000,  R)
18
Hitch (2005,  PG-13)
19
Shrek 2 (2004,  PG)
20
Sin City (2005,  R)
21
War of the Worlds (2005,  PG-13)
22
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
23
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001,  R)
24
Bleach (2004,  Unrated)
25
Bleach: Memories of Nobody (2006,  Unrated)
26
Naruto Movie 1: Daikatsugeki! Yukihime ninpôchô dattebayo!! (Naruto the Movie) (2004,  Unrated)
27
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! (2005,  Unrated)
28
Hancock (2008,  PG-13)
29
Death Race 2000 (1975,  R)
30
Death Race (2008,  R)
31
Tropic Thunder (2008,  R)
32
Death Sentence (2007,  R)
33
Dolemite (1975,  R)
34
Dolemite 2: The Human Tornado (1984,  R)
35
Shaolin Dolemite (1999,  Unrated)
36
The Legend of Dolemite (2003,  Unrated)
37
The Last Samurai (2003,  R)
38
The Last Samurai (2000,  R)
39
Samurai: The Last Warrior (2003,  Unrated)
40
Mortal Kombat (1995,  PG-13)
41
Mortal Kombat: Annihilation (1997,  PG-13)
42
Street Fighter (1994,  PG-13)
43
Street Fighter II: The Animated Movie (1996,  Unrated)
44
Double Dragon (1994,  PG-13)
45
Double Dragon in Last Duel (1985,  Unrated)
46
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
47
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
48
Son of Rambow (2007,  PG-13)
49
Heat (1995,  R)
50
Wonderful Days (Sky Blue) (2004,  Unrated)
51
My Bloody Valentine 3-D (2009,  R)
52
Blood: The Last Vampire (2009,  R)
53
Blood - The Last Vampire (2001,  Unrated)
54
Chakushin Ari (One Missed Call) (2003,  R)
55
The Ring (2002,  PG-13)
56
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
57
Ju-on: The Curse (Curse Grudge) (2000,  R)
58
The Grudge (2004,  PG-13)
59
Hellraiser (1987,  R)
60
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
61
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
62
The Omen (1976,  R)
63
Damien: Omen II (1978,  R)
64
Omen III: The Final Conflict (1981,  R)
65
Omen IV - The Awakening (1991,  Unrated)
66
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
67
Predator (1987,  R)
68
Predator 2 (1990,  R)
69
Aliens (1986,  R)
70
Alien 3 (1992,  R)
71
Alien (1979,  R)
72
The Terminator (1984,  R)
73
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
74
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
75
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
76
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
77
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
78
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
79
Rambo III (1988,  R)
80
Rocky II (1979,  PG)
81
Rocky IV (1985,  PG)
82
Rocky III (1982,  PG)
83
Rocky V (1990,  PG-13)
84
Delta Force 2 - Operation Stranglehold (The Colombian Connection) (1990,  R)
85
Urban Justice (Renegade Justice) (2007,  R)
86
Under Siege (1992,  R)
87
On Deadly Ground (1994,  R)
88
Hard to Kill (1990,  R)
89
Under Siege 2: Dark Territory (1995,  R)
90
Executive Decision (1995,  R)
91
Above the Law (1988,  R)
92
Fire Down Below (1997,  R)
93
Today You Die (2005,  R)
94
Out for Justice (1991,  R)
95
The Glimmer Man (1996,  R)
96
The Patriot (1999,  R)
97
Marked for Death (1990,  R)
98
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
99
Sidekicks (1993,  PG)
100
Top Dog (1994,  PG-13)
101
The Delta Force (1986,  R)
102
Braddock: Missing in Action III (1988,  R)
103
Hellbound (1994,  R)
104
Missing in Action (1984,  R)
105
The Hitman (1991,  R)
106
President's Man (2000,  Unrated)
107
An Eye for an Eye (1981,  R)
108
Lone Wolf McQuade (1983,  PG)
109
Wagon Trail (1935,  Unrated)
110
Overkill (1996,  R)
111
A Force of One (1979,  Unrated)
112
Bruce Lee: The Warrior Within (1976,  Unrated)
113
Bruce Lee: Path of the Dragon (1998,  Unrated)
114
Breaker, Breaker (1977,  PG)
115
Silent Rage (1982,  R)
116
Bruce Lee and Kung Fu Mania (2001,  Unrated)
117
Invasion U.S.A. (1985,  PG)
118
Missing in Action 2 - The Beginning (1985,  R)
119
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (1998,  PG-13)
120
Jackie Chan's First Strike (Ging chaat goo si 4: Ji gaan daan yam mo) (1997,  PG-13)
121
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
122
'A' gai waak juk jaap (Project A, Part II) (Jackie Chan's Project A2) (1991,  PG-13)
123
Jackie Chan: The Kung Fu Years (2004,  Unrated)
124
Dragons Forever (1988,  Unrated)
125
San shi liu mi xing quan (The 36 Crazy Fists) (Blood Pact) (Master and the Boxer) (1977,  R)
126
Snake in the Eagle's Shadow (Se ying diu sau) (2007,  PG)
127
Wheels on Meals (1984,  Unrated)
128
Hei kek ji wong (The King of Comedy) (1999,  Unrated)
129
Bruce Lee - A Warrior's Journey (2000,  Unrated)
130
Sing si lip yan (City Hunter) (1993,  PG-13)
131
Gorgeous (Boh lee chun) (1999,  PG-13)
132
Twin Dragons (1999,  PG-13)
133
Young Master (1980,  PG-13)
134
The Protector (1985,  R)
135
The Fearless Hyena 2 (1983,  PG)
136
New Police Story (San ging chaat goo si) (2006,  R)
137
Police Story II (1988,  PG-13)
138
Crime Story (1993,  R)
139
Cannonball Run II (1984,  PG)
140
Operation Condor 2 (Long xiong hu di) (Armour of God) (1999,  R)
141
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) (1991,  PG-13)
142
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
143
Jackie Chan Is the Prisoner (Huo shao dao) (Island on Fire) (1990,  R)
144
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
145
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
146
The Cannonball Run (1981,  PG)
147
Mr. Nice Guy (1997,  PG-13)
148
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
149
The Accidental Spy (2002,  PG-13)
150
The Fearless Hyena (1979,  Unrated)
151
Long de xin (Heart of the Dragon) (The First Mission) (1985,  R)
152
The Invincible Fighter (1996,  Unrated)
153
Piklik fo (Thunderbolt) (2006,  R)
154
True Lies (1994,  R)
155
Beretta's Island (1994,  R)
156
Feed (1992,  Unrated)
157
Pursuit of Equality (2004,  Unrated)
158
Weapon of Mass Destruction (2004,  Unrated)
159
The Jayne Mansfield Story (1980,  G)
160
Rated R: Republican in Hollywood (2004,  Unrated)
161
Stay Hungry (1976,  R)
162
The Villain (Cactus Jack) (1979,  PG)
163
Hercules in New York (1975,  G)
164
Christmas in Connecticut (1991,  Unrated)
165
The Day Arnold Schwarzenegger Kicked My A** (2006,  Unrated)
166
The Long Goodbye (1973,  R)
167
Pumping Iron (1977,  PG)
168
Raw Deal (1986,  R)
169
Red Sonja (1985,  PG-13)
170
Red Heat (1988,  R)
171
Conan the Destroyer (1984,  PG)
172
Collateral Damage (2002,  R)
173
The Running Man (1987,  R)
174
The 6th Day (2000,  PG-13)
175
End of Days (1999,  R)
176
Conan the Barbarian (1982,  R)
177
Commando (1985,  R)
178
Eraser (1996,  R)
179
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
180
Junior (1994,  PG-13)
181
Twins (1988,  PG)
182
Jingle All the Way (1997,  PG)
183
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
184
Bad Taste (2004,  Unrated)
185
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
186
Ninja Scroll (1995,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments