Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb539638520's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
2
Donnie Darko (2001,  R)
3
Imagine Me & You (2006,  R)
4
Walk the Line (2005,  PG-13)
5
The Breakfast Club (1985,  R)
6
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
7
Juno (2007,  PG-13)
8
Hard Candy (2006,  R)
9
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
10
Just Friends (2005,  PG-13)
11
The Rules of Attraction (2002,  R)
12
The Believer (2002,  R)
13
Mulan (1998,  G)
14
Shrek (2001,  PG)
15
Children of Men (2006,  R)
16
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
17
Wet Hot American Summer (2001,  R)
18
Shrek 2 (2004,  PG)
19
Ghost World (2001,  R)
20
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
21
Sleepy Hollow (1999,  R)
22
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
23
Eurotrip (2003,  R)
24
Mallrats (1995,  R)
25
The Full Monty (1997,  R)
26
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
27
Girl, Interrupted (1999,  R)
28
Final Destination (2000,  R)
29
The Goonies (1985,  PG)
30
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
31
Cruel Intentions (1999,  R)
32
Freaky Friday (2003,  PG)
33
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
34
Clerks (1994,  R)
35
Goldfish Memory (2003,  G)
36
Monsters, Inc. (2001,  G)
37
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
38
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
39
Little Miss Sunshine (2006,  R)
40
Match Point (2005,  R)
41
American History X (1998,  R)
42
Mean Girls (2004,  PG-13)
43
The Notebook (2004,  PG-13)
44
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
45
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
46
Happiness (1998,  Unrated)
47
V for Vendetta (2006,  R)
48
Velvet Goldmine (1998,  R)
49
The Prestige (2006,  PG-13)
50
American Psycho (2000,  R)
51
Ice Age (2002,  PG)
52
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
53
Flushed Away (2006,  PG)
54
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
55
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
56
Madagascar (2005,  PG)
57
Eddie Izzard - Dress to Kill (1999,  Unrated)
58
Eddie Izzard - Glorious (1997,  Unrated)
59
Eddie Izzard - Circle (2000,  Unrated)
60
Sarah Silverman: Jesus Is Magic (2005,  Unrated)
61
School of Rock (2003,  PG-13)
62
Radio Days (1987,  PG)
63
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
64
Secretary (2002,  R)
65
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
66
Now and Then (1995,  PG-13)
67
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
68
Gossip (1999,  R)
69
200 Cigarettes (1999,  R)
70
Black Snake Moan (2007,  R)
71
Pecker (1998,  R)
72
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
73
300 (2007,  R)
74
A Dirty Shame (2004,  NC-17)
75
Hairspray (1988,  PG)
76
Lost and Delirious (2001,  R)
77
Bring It On (2000,  PG-13)
78
Cecil B. Demented (2000,  R)
79
Ratatouille (2007,  G)
80
Seven (Se7en) (1995,  R)
81
Interview with the Vampire (1994,  R)
82
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
83
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
84
Fight Club (1999,  R)
85
Sleepers (1996,  R)
86
Footloose (1984,  PG)
87
Mystic River (2003,  R)
88
Flatliners (1990,  R)
89
The River Wild (1994,  PG-13)
90
Murder in the First (1994,  R)
91
Primal Fear (1996,  R)
92
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
93
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
94
Death to Smoochy (2002,  R)
95
Red Dragon (2002,  R)
96
Empire of the Sun (1987,  PG)
97
Reality Bites (1993,  PG-13)
98
The Silence of the Lambs (1991,  R)
99
Zodiac (2007,  R)
100
Only You (1994,  PG)
101
Batman Begins (2005,  PG-13)
102
Equilibrium (2002,  R)
103
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
104
But I'm A Cheerleader (2000,  R)
105
The Faculty (1998,  R)
106
Memento (2000,  R)
107
Pulp Fiction (1994,  R)
108
Beautiful Girls (1996,  R)
109
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
110
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
111
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
112
Chocolat (2000,  PG-13)
113
Secret Window (2004,  PG-13)
114
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
115
The Accused (1988,  R)
116
The Dangerous Lives of Altar Boys (2002,  R)
117
Panic Room (2002,  R)
118
Nell (1994,  PG-13)
119
Bugsy Malone (1976,  G)
120
Little Man Tate (1991,  PG)
121
Alien (1979,  R)
122
Aliens (1986,  R)
123
Alien 3 (1992,  R)
124
Alien Resurrection (1997,  R)
125
My Girl (1991,  PG)
126
Mean Creek (2004,  R)
127
The Good Son (1993,  R)
128
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
129
Sin City (2005,  R)
130
Back to the Future Part III (1990,  PG)
131
Big (1988,  PG)
132
Requiem for a Dream (2000,  R)
133
Lord of War (2005,  R)
134
That Thing You Do! (1996,  PG)
135
Con Air (1997,  R)
136
Face/Off (1997,  R)
137
The Rock (1996,  R)
138
The Weather Man (2005,  R)
139
Snake Eyes (1998,  R)
140
8MM (1999,  R)
141
Apollo 13 (1995,  PG)
142
The Green Mile (1999,  R)
143
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
144
Forrest Gump (1994,  PG-13)
145
Philadelphia (1993,  PG-13)
146
Turner and Hooch (1989,  PG)
147
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
148
Accepted (2006,  PG-13)
149
Back to the Future Part II (1989,  PG)
150
Back to the Future (1985,  PG)
151
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
152
Dogma (1999,  R)
153
Thumbsucker (2005,  R)
154
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
155
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
156
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
157
Constantine (2005,  R)
158
Empire Records (1995,  PG-13)
159
Chasing Amy (1997,  R)
160
The Last Kiss (L'Ultimo bacio) (2002,  R)
161
Murder by Numbers (2002,  R)
162
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
163
A Time to Kill (1996,  R)
164
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
165
Someone Like You (2001,  PG-13)
166
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
167
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
168
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
169
About a Boy (2002,  PG-13)
170
Notting Hill (1999,  PG-13)
171
Love Actually (2003,  R)
172
Big Daddy (1999,  PG-13)
173
Nurse Betty (2000,  R)
174
Me, Myself & Irene (2000,  R)
175
Down with Love (2003,  PG-13)
176
Trainspotting (1996,  R)
177
Muriel's Wedding (1995,  R)
178
The Dead Girl (2006,  R)
179
Hilary and Jackie (1998,  R)
180
The Fountain (2006,  PG-13)
181
Tank Girl (1995,  R)
182
Beautiful Creatures (2001,  R)
183
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
184
Clueless (1995,  PG-13)
185
Just Married (2003,  PG-13)
186
Don't Say a Word (2001,  R)
187
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
188
Wayne's World (1992,  PG-13)
189
Scream (1996,  R)
190
50 First Dates (2004,  PG-13)
191
Angela's Ashes (1999,  R)
192
Breaking the Waves (1996,  R)
193
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
194
Punch-Drunk Love (2002,  R)
195
The Holiday (2006,  PG-13)
196
Closer (2004,  R)
197
The Big Lebowski (1998,  R)
198
Capote (2005,  R)
199
Twister (1996,  PG-13)
200
Patch Adams (1998,  PG-13)
201
Along Came Polly (2004,  PG-13)
202
Jumanji (1995,  PG)
203
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
204
Nine Months (1995,  PG-13)
205
Awakenings (1990,  PG-13)
206
Bicentennial Man (1999,  PG)
207
Hook (1991,  PG)
208
Good Will Hunting (1997,  R)
209
Dead Poets Society (1989,  PG)
210
One Hour Photo (2002,  R)
211
Jack (1996,  PG-13)
212
Moscow On The Hudson (1984,  R)
213
Flubber (1997,  PG)
214
Man of the Year (2006,  PG-13)
215
Jawbreaker (1999,  R)
216
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
217
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
218
Man on the Moon (1999,  R)
219
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
220
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
221
The Cable Guy (1996,  PG-13)
222
The Truman Show (1998,  PG)
223
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
224
Pride and Prejudice (2005,  PG)
225
The Jacket (2005,  R)
226
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
227
King Arthur (2004,  PG-13)
228
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
229
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
230
Finding Neverland (2004,  PG)
231
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
232
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
233
Jerry Maguire (1996,  R)
234
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
235
My Life Without Me (2003,  R)
236
The Brave One (2007,  R)
237
Waitress (2007,  PG-13)
238
The Nanny Diaries (2007,  PG-13)
239
Atonement (2007,  R)
240
Little Children (2006,  R)
241
The Number 23 (2007,  R)
242
Death Sentence (2007,  R)
243
Disturbia (2007,  PG-13)
244
Brokeback Mountain (2005,  R)
245
On the Doll (2007,  Unrated)
246
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
247
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
248
Chaplin (1992,  PG-13)
249
A Guide to Recognizing Your Saints (2006,  R)
250
The Tracey Fragments (2007,  R)
251
Baby Mama (2008,  PG-13)
252
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
253
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
254
The Dark Knight (2008,  PG-13)
255
Milk (2008,  R)
256
Into the Wild (2007,  R)
257
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
258
I Love You, Man (2009,  R)
259
Nick and Norah's Infinite Playlist (2008,  PG-13)
260
Superbad (2007,  R)
261
The Good Girl (2002,  R)
262
Almost Famous (2000,  R)
263
Boogie Nights (1997,  R)
264
Ladyhawke (1985,  PG-13)
265
Stay (2005,  R)
266
Cry Baby (1990,  PG-13)
267
Little Women (1994,  PG)
268
Platoon (1986,  R)
269
Benny & Joon (1993,  PG)
270
From Hell (2001,  R)
271
Big Fish (2003,  PG-13)
272
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
273
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
274
The Virgin Suicides (2000,  R)
275
Hot Fuzz (2007,  R)
276
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
277
Gattaca (1997,  PG-13)
278
Zack and Miri Make a Porno (2008,  R)
279
Even Cowgirls Get the Blues (1994,  R)
280
Pleasantville (1998,  PG-13)
281
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
282
Crossing Delancey (1988,  PG)
283
Waking Ned Devine (1998,  PG)
284
Brighton Beach Memoirs (1986,  PG-13)
285
Neil Simon's London Suite (1996,  Unrated)
286
Chapter Two (1979,  PG)
287
Snatch (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments