My Favorite Movies

  fb539820971's Rating My Rating
1
The Thin Red Line (1999,  R)
The Thin Red Line 5.0 Stars
This is my favourite movie ever!
Since a month ago n°1 was 2001 - A space odyssey
Click to Rate
2
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
Click to Rate
3
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
4
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
5
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1988,  PG-13)
Click to Rate
6
Stalker (1979,  Unrated)
Click to Rate
7
Ran (2000,  R)
Click to Rate
8
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
Click to Rate
9
Akira (1989,  R)
Click to Rate
10
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate
11
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
12
Ghost in the Shell (1995,  R)
Click to Rate
13
Tenshi no tamago (Angel's Egg)(Egg of God) (1985,  Unrated)
Click to Rate
14
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
Click to Rate
15
Royal Space Force - Wings of Honneamise (1995,  Unrated)
Click to Rate
16
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
17
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
18
12 Monkeys (1995,  R)
Click to Rate
19
1900 (Novecento) (1976,  R)
Click to Rate
20
8 1/2 (1963,  Unrated)
Click to Rate
21
Alien (1979,  R)
Click to Rate
22
American Psycho (2000,  R)
American Psycho 4.5 Stars
One of the most underrated movie ever.
It shows what human mind could lead to when your life, you identity is so empty and meaningless that you have to kill to prove yourself that you exist.
Not even kill, just imagine...maybe
TRY TO RESERVE A TABLE AT DORSIA NOW!
Click to Rate
23
Byôsoku 5 senchimêtoru (5 Centimeters per Second) (A Chain of Short Stories about Their Distance) (2007,  Unrated)
Click to Rate
24
Big Wednesday (1978,  PG)
Click to Rate
25
Dawn of the Dead (1979,  R)
Click to Rate
26
Deep Red (1975,  R)
Click to Rate
27
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva (1997,  Unrated)
Click to Rate
28
Fantasia (1940,  G)
Click to Rate
29
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) (,  Unrated)
Click to Rate
30
Heathers (1989,  R)
Click to Rate
31
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
Click to Rate
32
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1986,  Unrated)
Click to Rate
33
The Last of the Mohicans (1992,  R)
Click to Rate
34
Manhunter (1986,  R)
Click to Rate
35
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (1984,  PG)
Click to Rate
36
Metropolis (Metoroporisu) (2001,  PG-13)
Click to Rate
37
Patlabor 2 (1993,  Unrated)
Click to Rate
38
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
39
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
40
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
41
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) 4.5 Stars
Terrific masterpiece on the obsession of the lost glory and a deep reflection on the meaning of fame.
Click to Rate
42
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
Click to Rate
43
Urusei Yatsura 2: Byûtifuru Dorîmâ (Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer) (1984,  Unrated)
Click to Rate
44
Amarcord (1974,  R)
Click to Rate
45
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
46
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
47
The Bird With the Crystal Plumage (1969,  PG)
Click to Rate
48
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
49
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
50
Collateral (2004,  R)
Click to Rate
51
Daria: Is It Fall Yet? (,  Unrated)
Daria: Is It Fall Yet? 4.0 Stars
This series is fucking great, and this movie is the best one.
Probably the sit-com with the most intense message.
Go-Daria-Go!
Click to Rate
52
The Dead (1987,  PG)
The Dead 4.0 Stars
From James Joyce.
Very slow, especially in the central part, but the final monologue is a great piece of poetry.
Click to Rate
53
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
Click to Rate
54
Dune (1984,  PG-13)
Click to Rate
55
Equilibrium (2002,  R)
Click to Rate