My Favorite Movies


  fb540089163's Rating My Rating
1
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
One Of my favorite Disney Movies its a classic and if you don't like it there is something wrong with you.
2
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
Fantastic movie Edward Norton and Brad Pitt do a great job in this movie.
3
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Jake Lloyd sucks I know, but Natalie Portman is hot. The lightsaber fight at the end was beyond epic and hell its Star Wars so it has to be good.
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Second Movie I ever owned I've watched more times than I can count. Its the movie that started it all, a whole new way of making films. George Lucas is the man.
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Empire has one of the best story lines of all the Star Wars movies. I want to be Luke Skywalker end of story. Oh and something I didn't mention in my other reviews John Williams is a musical genius without him there is no Star Wars.
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Greatest movie ever. Ok make fun of the little bears as you call them I don't did you see their celebration at the end AMAZING. GREATEST MOVIE EVER.
7
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
8
300 (2007,  R)
300
Awesome; fighting was great, loved the sound track.
9
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
really wasn't expecting it to be that good. Judging by the Batman movies of the past but Christian Bale did a great job he will never let you down.
10
Robin Hood (1973,  G)
Robin Hood
The Rooster is probably one of the coolest character ever. Amazing songs in this movie that I know I will never forget.
11
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
Music can make a movie, it did in this one. Definitely a childhood favorite that I have to watch at least a couple times a year.
12
Superbad (2007,  R)
Superbad
This movie was fantastic it encompassed everything that a highschool male goes through. Funniest movie of the year by far.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments